افزونه های وردپرس

تعیین سطح دسترسی کاربران با افزونه Advanced Access Manager

تعیین سطح دسترسی کاربران یکی از نیازهایی است که برای هر وب سایت وردپرسی به مرور پیش می آید. اگر یک سایت خبری، فروشگاهی، خدماتی و .. دارید، حتما به ایجاد سطح دسترسی های مختلف نیاز پیدا میکنید.

برای مثال فرض کنید که شما صاحب یک وب سایت تولید محتوا هستید و کاربران هر روز در بخش نظرات از شما سوالاتی در زمینه هایی که مقاله نوشته اید می پرسند.

مطمئنا در این حالت به شخصی نیاز پیدا می کنید که به کاربران شما در زمان مناسب پاسخ دهد، اما برای این منظور باید برا ی پشتیبان خود سطح مدیر را قرار دهید.

پس بهترین راه حل ایجاد نقش کاربری جدید و تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس در اینجور مواقع خواهد بود.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به نحوه تعیین سطح دسترسی های مختلف برای کاربران وردپرسی به کمک افزونه های وردپرس می پردازیم.

تعیین سطح دسترسی کاربران

افزونه ای در این آموزش برای ایجاد سطح های دسترسی مختلف معرفی می کنیم، با عنوان Advanced Access Manager در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۲ را از کاربران خود به دست بیاورد.

برای ایجاد سطوح دسترسی مختلف در وردپرس، با کلیک روی دکمه زیر افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه Advanced Access Manager

پس از نصب و فعالسازی افزونه، منویی تحت عنوان AAM در پیشخوان وبسایت شما ظاهر می شود. با کلیک روی این منو به صفحه تنظیمات افزونه و تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس هدایت خواهید شد.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش مطالب مرتبط در دسته بندی در وردپرس با افزونه Related Posts by Taxonomy
تغییر دسترسی کاربران در وردپرس
تغییر سطح دسترسی کاربران

با مراجعه به کادر تعیین شده در سمت راست می توانید اقدام به ویرایش نقش های کاربری در وردپرس و تعیین سطح دسترسی کاربران سایت کنید. با کمک افزونه Advanced Access Manager می توانید امکان دسترسی به بخش های مختلف سایت را به کاربران داده و یا دسترسی کاربری را از بخش خاصی حذف کنید.

  • Roles: با کلیک روی این قسمت، نقش های کاربری مختلف سایت به شما نمایش داده می شود و میتوانید هر یک از آن ها  ویرایش کرده و سطح دسترسی آن نقش را تغییر دهید.
  • Users: با کلیک روی این قسمت، کاربرانی که در سایت شما عضو شده‌اند نکمایش داده می شوند. می توانید هر کاربر را انتخاب کرده و سطح دسترسی دلخواهی برای او تعیین کنید.
  • Visitor: از این قسمت هم میتوانید سطح دسترسی به سایت را برای کاربران مهمان تغییر دهید.
  • Create: در هر بحش با کلیک روی دکمه به علاوه، میتوانید نقش کاربری جدیدی با امکان تعیین سطح دسترسی و یا کاربر جدیدی با کپی کپی سطح دسترسی کاربران دیگر ایجاد کنید.

ویرایش و تغییر سطح دسترسی نقش های کاربری

چنانچه می خواهید سطح دسترسی یک نقش کاربری خاص را در وردپرس تغییر دهید، می توانید از بخش Roles نقش کاربری مورد نظر را ویرایش نمایید.

برای این منظور ابتدا از ستون سمت راست نقش کاربری دلخواه را برای ویرایش کردن و تعیین سطح دسترسی کاربران انتخاب کنید و سپس روی آیکون چرخ دنده نقش مورد نظر کلیک نمایید.

تعیین سطح دسترسی نقش های کاربری
تغییر سطح دسترسی یک نقش کاربری

در سمت چپ روی ردیف Capabilities کلیک کرده تا انواع دسترسی های آن نقش را مشاهده نمایید. اکنون با کلیک کردن روی هر گزینه که در ستون وسط قرار دارد، دسترسی به بخش تعیین شده برای این نقش را فعال یا غیرفعال کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش اطلاعات به روزرسانی نوشته ها در وردپرس با افزونه WP Last Modified Info

به عنوان مثال در تصویر بالا برای نقش کاربری نویسنده که انتخاب شده، با فعال کردن گزینه های delete_users و create_users، هر کاربری که نقش کاربری نویسنده را داشته باشد می تواند اقدام به ایجاد حساب های کاربری مختلف و یا حذف کاربران نماید.

به همین ترتیب میتوانید تا برای هر قسمت از سایت دسترسی را برای هر نقش کاربری که مد نظر شماست، اضافه یا کم کنید.

تغییر سطح دسترسی کاربر

چنانچه تمایل دارید سطح دسترسی یکی از کاربران خود را با استفاده از Advanced Access Manager تغییر دهید، از بخش Users کاربر مورد نظر را انتخاب کرده و روی آیکون چرخ دنده کلیک نمایید.

تعیین سطح دسترسی کاربر
تغییر سطح دسترسی کاربر دلخواه

در این مرحله مانند آنچه در روش قبل توضیح دادیم، روی ردیف Capabilities که در سمت چپ قرار دارد کلیک کرده تا انواع دسترسی های کاربر را مشاهده نمایید.

در ستون وسط میتوانید با فعال/غیرفعال کردن تیک گزینه های هر دسترسی، می توانید امکان دسترسی به آن بخش از پیشخوان را کنترل کنید.

در ستون سمت راست با کلیک بر روی آیکون قفل که در کنار هر کاربر مشاهده می کنید، میتوانید کاربر مورد نظر را بدون نیاز به حذف کردن و یا تغییر اطلاعات، غیرفعال کنید تا دسترسی به پیشخوان وردپرس را نداشته باشد.

با کلیک روی آیکون فلش دو طرفه که با رنگ سبز مشخص شده است، بدون نیاز به رمز و نام کاربری اعضای سایت، می توانید وارد داشبورد کاربری آنها شده و به جای آنها در پیشخوان وردپرس فعالیت کنید.

ایجاد نقش کاربری جدید در وردپرس

اگر می خواهید یک نقش کاربری جدید با تعیین سطح دسترسی برای کاربران در پیشخوان خود ایجاد نمایید، در بخش Roles روی دکمه آبی رنگ که با آیکون به علاوه وعنوان Create قرار دارد، کلیک کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
سفارشی سازی پیشخوان وردپرس با افزونه Aquila Admin Theme
ایجاد نقش های کاربری جدید
ایجاد نقش جدید با دسترسی جدید

در پاپ آپ باز شده در فیلد Role Name یک نام برای نقش کاربری خود انتخاب کنید. اگر قصد دارید تا هر کاربری که با این نقش کاربری در سایت ثبت نام میکنه به صورت خودکار بعد از چند روز به نقش کاربری قبلی خود برگردد، در فیلد Role Expiration مدت زمان تعیین شده را بر اساس day، hours، تاریخ و… وارد کنید.

اگر نقش کاربری که در نظر دارید بسازید به یکی از نقش‌های کاربری وردپرس در سایت نزدیک است، از گزینه Inherit Capabilities From آن نقش را انتخاب کرده تا سطح دسترسی پیشفرض بر اساس این نقش کاربری تنظیم شود و سپس مانند آنچه پیش از این توضیح دادیم با تغییر سطح دسترسی یک نقش کاربری اقدام به تعیین سطح دسترسی کاربران جدید به بخش های مختلف کنید.

برای اینکه سطوح دسترسی برای این نقش کاربری هم فعال شوند، تیک گزینه Also clone all access settings Create را فعال کنید.

در نهایت روی دکمه Create کلیک کنید تا نقش کاربری ساخته شده و در وردپرس اضافه شود.

اکنون نقش کاربری شما ساخته شده و میتوانید به راحتی اقدام به ویرایش و تعیین سطح دسترسی کاربران با این نقش کاربری ساخته شده در وردپرس نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن