افزونه های وردپرس

استفاده از زمینه های دلخواه در وردپرس با افزونه Advanced Custom Fields

برای سفارشی سازی حداکثری وب سایت وردپرسی خود، می توانید از ویژگی زمینه های دلخواه در وردپرس استفاده کنید و موارد مورد نظر خود را در جایگاه های دلخواهتان اضافه کنید.

شاید تا کنون به سراغ استفاده از قابلیت زمینه های دلخواه در وردپرس نرفته نباشید و با آن آشنا نباشید، پس بهتر است با یک مثال زمینه های دلخواه را روشن کنیم.

فرض کنید شما تمایل دارید در هر مقاله دو تصویر شاخص داشته باشید، یکی در صفحه آرشیو نمایش داده شود و دیگری در صفحه نوشته ی شما به نمایش دربیاید. در این حالت می توانید زمینه یا فیلدی را ایجاد کنید و از آن برای افزودن تصویر شاخص دوم استفاده کنید.

کمی که نه شاید این موضوع خیلی پیچیده به نظر برسد، اما ویژگی است که امکان سفارشی سازی در وردپرس را به حداکثر مقدار خود می رساند. برای سفارشی سازی زمینه های دلخواه، علاوه بر پیش فرض وردپرس افزونه ای محبوب نیز وجود دارد.

در ادامه این آموزش از وردپرس نارنجی، به معرفی افزونه محبوب برای ساخت زمینه های دلخواه در وردپرس و استفاده از آن ها در مکان های دلخواه خواهم پرداخت.

استفاده از زمینه های دلخواه در وردپرس

افزونه ای که در این آموزش برای ساخت فیلدهای سفارشی در وردپرس معرفی می کنم، با عنوان Advanced Custom Fields یا ACF در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه که دارای دو نسخه تجاری و رایگان می باشد، تا کنون با بیش از ۱ میلیون نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۹ را از کاربران خود به دست بیاورد.

این مطلب را از دست ندهید :
نسخه موبایل در وردپرس با افزونه WPtouch

برای ساخت زمینه های دلخواه در وردپرس، با کلیک روی دکمه زیر این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه Advanced Custom Fields

پس از نصب و فعال سازی افزونه منوی جدیدی با عنوان زمینه های سفارشی در پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که برای افزودن زمینه سفارشی خود می توانید از آن کمک بگیرید.

منوی زمینه های سفارشی
منوی افزونه

همانطور که مشاهده می کنید زمینه های سفارشی دارای سه زیرمنوی گروه های زمینه، افزودن و ابزارها می باشد.

در گروه های زمینه می توانید زمینه های سفارشی را گروه بندی کرده و در یک گروه نمایش دهید، در افزودن می توانید زمینه های مختلف را ایجاد کنید و در نهایت به کمک ابزارها می توانید زمینه های دلخواه در وردپرس که قبلا ساخته اید را خروجی بگیرید و یا فایل JSON خروجی گرفته شده را ایمپورت کنید.

برای ایجاد فیلد سفارشی دلخواه خود، ابتدا به منوی گروه های زمینه رفته و روی افزودن کلیک کنید.

افزودن زمینه های دلخواه
افزودنه زمینه سفارشی جدید

این صفحه دارای چهار بخش مختلف می باشد که در ادامه هر کدام را توضیح می دهم.

بخش عنوان

در این بخش برای گروه زمینه های سفارشی در وردپرس خود، یک عنوان دلخواه را وارد نمایید.

بخش زمینه ها

کار اصلی در این بخش انجام می شود، شما می توانید با فشردن دکمه افزودن زمینه، زمینه های دلخواه خود را به این گروه اضافه نمایید.

افزودن زمینه جدید
زمینه جدید

برچسب زمینه: نامی که در صفحه ویرایش زمینه های دلخواه در وردپرس نمایش داده می شود را در این گزینه وارد کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
گذاشتن ویدئو از آپارات در وردپرس با افزونه

نام زمینه: برای فراخواهی زمینه ساخته شده، یک نام بدون فاصله در این گزینه وارد کنید.

نوع زمینه: در این قسمت می توانید از انواع زمینه مانند متن، تصویر، عدد و … استفاده کنید.

دستورالعمل ها: در صورت نیاز در این قسمت دستورالعمل های مورد نظرخود را بنویسید.

لازم است؟: با فعال سازی این گزینه، هنگام پر کردن فیلدهای زمینه های دلخواه در وردپرس، قرار دادن مقدار در این فیلد ضروری خواهد بود.

سایر گزینه ها با توجه به نوع زمینه انتخابی ظاهر شده و قابل ویرایش خواهند بود.

بخش مکان

در این بخش می توانید تعیین کنید که زمینه های دلخواه در وردپرس در چه مکان هایی فعال باشند. برای مثال می توانید در برگه ها یا نوع خاصی از پست ها آن را فعال کنید.

بخش تنظیمات

در نهایت در این بخش می توانید تنظیمات گروه زمینه های دلخواه مانند فعال یا غیرفعال بودن، توضیحات، مکان قرارگیری برچسب و … را سفارشی سازی کنید.

در نهایت پس از انجام تمام تنظیمات، برای استفاده از زمینه های دلخواه در وردپرس روی دکمه انتشار کلیک کنید.

اکنون فیلد سفارشی شما در مکانی که تنظیم کرده بودید (در این مثال در برگه نوشته ها) وجود دارد و قابل مقداردهی خواهد بود.

فیلدهای سفارشی
مقداردهی به فیلدهای سفارشی

اما برای نمایش مقادیر داده شده به زمینه های سفارشی ایجاد شده، باید از توابعی که افزونه Advanced Custom Fields در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.

افزونه Advanced Custom Fields، افزونه ی گسترده ای است که امکانات فراوانی دارد. در این آموزش سعی شد به طور مختصر کارکرد بخش های اصلی افزونه توضیح داده شود.

این مطلب را از دست ندهید :
ارسال اس ام اس در وردپرس و ووکامرس با افزونه ملی پیامک

پس از خواندن این آموزش و انجام کمی تمرین و آزمون و خطا، حتما به سراغ اسناد این افزونه در سایت رسمی آن به آدرس advancedcustomfields.com بروید و با توابع و امکاناتی که از طرف افزونه Advanced Custom fields در اختیار شما قرار داده شده است، بیشتر آشنا شوید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن