افزونه های وردپرس

بک آپ اتوماتیک با backwpup

پیش از این نیز در مورد اهمیت تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس باهم صحبت کرده بودیم و در اغلب نوشته های خود تاکید می کنیم که قبل از ایجاد تغییرات در سایت خود حتما یک بک آپ از محتویات سایت خود داشته باشید تا در صورت ایجاد خطا سایت شما با مشکل بزرگی مواجه نشود. اما شما می توانید برای سایت خود بک آپ اتوماتیک تهیه کنید، به این صورت که با زمانبندی خاصی که خودتان انتخاب می کنید به طور منظم در فواصل زمانی معین از وب سایت شما نسخه پشتیبان تهیه شود تا در صورت بروز مشکلات بتوانید اطلاعات قبلی را بازگردانی کنید.

در این مقاله از وردپرس نارنجی در مورد نحوه ایجاد و تهیه بک آپ اتوماتیک در وردپرس با هم صحبت می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بک آپ اتوماتیک با backwpup

افزونه ای که در تهیه بک آپ اتوماتیک از وب سایت وردپرسی به ما کمک می کند با نام backwpup در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است. این افزونه دارای دو نسخه رایگان و پریمیوم می باشد که نسخه رایگان آن در مخزن وردپرس با 600.000 نصب فعال امتیاز 4.4 را کسب کرده است.  امکانات نسخه رایگان این افزونه، برای کارهایی که ما در نظر داریم انجام دهیم، کاملا کافی و عالی است. برای استفاده از این افزونه کافی است آن را با زدن روی دکمه زیر دانلود کرده و سپس با استفاده از آموزش نصب افزونه ها در وردپرس آنرا نصب و فعال نمایید.

دانلود افزونه backwpup

پس از فعالسازی اولیه ی افزونه، با صفحه ی خوش آمد گویی روبرو خواهید شد که برخی امکانات BackWPup را به شما معرفی میکند. برخی از امکانات این افزونه عبارتند از :

  • ایجاد بک آپ از دیتابیس
  • ایجاد خروجی XML از وردپرس
  • گرفتن بک آپ از پلاگین های نصب شده
  • بهینه سازی دیتابیس
  • بررسی و تعمیر دیتابیس
  • بک آپ گیری از فایل ها
  • قابلیت ذخیره نسخه های پشتیبان در پوشه ی دلخواه، ارسال به FTP، ارسال به دراپ باکس، Microsoft Azure, RackSpaceCloud, Amazon S3 و …
  • ارسال بک آپ ها از طریق ایمیل
  • پشتیبانی از شبکه وردپرس چند سایته
  • و …
این مطلب را از دست ندهید :
ریست وردپرس و برگرداندن تنظیمات اولیه به وردپرس با افزونه WP Reset

ایجاد بک آپ جدید

ایجاد بک آپ جدید یا زمانبندی آن در افزونه BackWPup از طریق Job ها صورت میپذیرد. بنابراین باید کارهای جدید ایجاد کنید. برای این منظور از منوی BackWPup در پیشخوان وردپرس به زیر منوی Add new Job مراجعه کنید.

پس کلیک کردن بر روی Add new job صفحه ی جدیدی برای شما باز میشود که میتوانید در آن تنظیمات دلخواهتان را برای ایجاد بک آپ تعیین کنید.

در بخش Job Name باید نام این کار/زمانبندی را تعیین کنید. وقتی این Job را ایجاد نمایید بعدا با همین نام شناخته خواهد شد. در بخش Job Tasks اعمالی که مایلید توسط افزونه انجام شوند را انتخاب کنید. در این قسمت اگر بخواهید فقط از وردپرس خود بک آپ بگیرید، لازم است همه ی گزینه ها را بجز WordPress XML export و Check database tables را انتخاب کنید. در صورت فعال بودن گزینه WordPress XML export ،  یک فایل XML برون ریزی شده از اطلاعات وردپرس شما تهیه خواهد شد. همچنین گزینه ی Check database tables را نیز میتوانید بعدا در یک شغل یا Job جداگانه جهت چک کردن جداول دیتابیس مورد استفاده قرار دهید.

در بخش Backup File Creation میتوانید تنظیمات از قبیل نوع نامگذاری فایل بک آپ و فرمت فایل فشرده را تعیین کنید.

سپس در بخش Job Destination باید مسیر ذخیره ی فایل پشتیبان خود را انتخاب کنید. در میان این گزینه ها، استفاده از Backup to Folder توصیه نمیشود به این جهت که این تنظیم، نسخه پشتیبان را بر روی هاست میزبانی شما ذخیره میکند، در حالی که هدف از تهیه نسخه پشتیبان این است در جایی امن به صورت جداگانه نگهداری شوند.

هر گزینه ای که در این بخش انتخاب کنید، نیازمند تنظیمات خاص خود خواهد بود که پس از انتخاب گزینه، در یک تب جداگانه در بالای صفحه در اختیار شما قرار میگیرد.

در بخش Log Files هم میتوانید تعیین کنید که لاگ ها یا خطاهای احتمالی در ایجاد بکاپ به چه ایمیلی ارسال شوند.

زمانبندی بک آپ اتوماتیک با استفاده از افزونه BackWPup

تا اینجا فقط تنظیمات حالت تهیه نسخه پشتیبان را تعیین کردیم. ولی تنظیماتی که ایجاد کرده ایم به طور اتوماتیک اجرا نخواهند شد و نیازمند اجرای دستی خواهند بود. حال برای اینکه افزونه را طوری تنظیم کنید که به صورت اتوماتیک در بازه های زمانی مشخص از وردپرس بکاپ بگیرد، باید به تب Schedule مراجعه کنیم.

این مطلب را از دست ندهید :
ایجاد صفحه حالت تعمیر وردپرس با افزونه WP Maintenance Mode

در تب Schedule برای شروع هر جاب سه گزینه در اختیار دارید. اولین گزینه Manually only است که با انتخاب آن، بکاپ تنها به صورت دستی و توسط شما قابل ایجاد خواهد بود. گزینه ی دوم With WordPress Cron  است که به شما اجازه میدهد به صورت اتوماتیک و زمانبندی شده با استفاده از کران جاب وردپرس، از سایت خود بک آپ بگیرید و گزینه ی سوم به شما اجازه میدهد که این جاب را از طریق لینک اجرا کنید. (با استفاده از گزینه ی سوم میتوانید خودتان در هاست کران جاب ایجاد کرده و از این طریق به ایجاد بکاپ اتوماتیک از وردپرس بپردازید.

در صورتی که گزینه ی دوم یعنی With WordPress cron را انتخاب کنید لازم است که در بخش Schedule execution time زمانبندی دلخواهتان را جهت اجرای جاب بکاپ مشخص کنید. در این بخش تنظیماتی از قبیل monthly به مفهوم ماهانه، weekly به مفهوم هفتگی، daily به مفهوم روزانه و hourly به مفهوم هر ساعت، در اختیار شماست. در صورتی که از هاست میزبانی اشتراکی استفاده میکنید توصیه میشود که به هیچ عنوان این تنظیم را روی ساعتی قرار ندهید. چون تهیه بکاپ زمانبر است و ممکن است به استفاده از سورس بیشتر نیز منجر شود که در هاست های اشتراکی میتواند به مسدود شدن سایت شما منجر شود. به هر شکل در این قسمت زمانبندی دلخواه خود را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره نمایید تا از این پس، بک آپ اتوماتیک در بازه های زمانی تعیین شده توسط شما اجرا شود.

اجرای دستی بکاپ

اگر بخواهید تنها در زمان های دلخواه به صورت دستی از سایت خود بک آپ بگیرید، کافی است از منوی BackWPup به زیر منوی Jobs مراجعه نمایید. مطابق تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که هرگاه ماوس خود را بر روی یک جاب نگه دارید، گزینه ای با عنوان Run Now در زیر آن ظاهر میشود.

این مطلب را از دست ندهید :
افزودن ویدیوهای حرفه ای در وردپرس با افزونه Video Embed & Thumbnail Generator

با کلیک بر روی لینک Run Now بکاپ شما بر اساس تنظیماتی که قبلا در جاب مورد نظر اعمال کرده اید به اجرا در خواهد آمد و بکاپ مورد نظر شما ایجاد خواهد شد.

برخی نکات تکمیلی

پس از تکمیل بخش های ذکر شده در بالا، در صورت تمایل میتوانید به تب DB Backup مراجعه کرده و به طور دقیق مشخص کنید که مایلید از کدام جداول دیتابیس بکاپ گرفته شود. این تنظیم برای زمانی مفید است که مثلا در دو نصب وردپرس از یک دیتابیس استفاده کرده باشید و بخواهید تنها از بخش های مربوط به یک نصب بکاپ بگیرید یا اینکه مایل باشید تنظیمات برخی پلاگین ها در بکاپ وجود نداشته باشند و …
در این بخش این امکان را نیز دارید که نام فایل بکاپ دیتابیس و نوع فشرده سازی آن را نیز تعیین کنید.

همچنین با مراجعه به تب Files میتوانید به طور دقیق مشخص کنید که از کدام فولدر های موجود روی هاست نسخه پشتیبان تهیه شود. مثلا میتوانید از ایجاد بک آپ از فولدر های خاصی جلوگیری کنید، پلاگین ها و قالب های مورد نظرتان را جهت ایجاد بکاپ انتخاب کنید، تعیین کنید که از پوشه ی آپلود ها بکاپ گرفته شود یا خیر و …

در صورتی که ایجاد خروجی XML از وردپرس را در تنظیمات بک آپ انتخاب کرده باشید در تب XML export میتوانید تعین کنید که از کدام بخش های وردپرس خروجی گرفته شود، نام فایل خروجی چه باشد و با چه فرمتی ذخیره شود.

در پایان هم در تب Plugins میتوانید نام فایل بکاپ افزونه ها و فرمت فشرده سازی آن را مشخص کنید.

هرگز فراموش نکنید که حتما از وب سایت خود به طور منظم فایل پشتیبان تهیه نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وردپرس نارنجی در جشنواره وب و موبایل ایران شرکت کرده است.به این وب سایت رای دهید
+
بستن