آموزش های وردپرس

آموزش نحوه تغییر پیشوند جداول پایگاه داده در وردپرس

همانطور که قبلا در آموزش تغییر پیشوند جداول دیتابیس توضیح دادیم، یکی از روش های مهم برای جلوگیری از هک و نفوذ به سایت وردپرسی، تغییر پیشوند جداول پایگاه داده است.

هکرها به صورت مستقیم پایگاه داده و دیتابیس یک سایت را مورد حمله قرار داده و با تزریق کدهای مخرب به دیتابیس با استفاده از اسکریپت هایی که در افزونه ها و قالب های نامناسب ایجاد می کنند، سعی می کنند کنترل سایتتان را به دست بگیرند.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، با کمک راه حل دستی، یاد می گیریم که چگونه اقدام به تغییر پیشوند جداول پایگاه داده خود کرده و از نفوذ هکر ها از این طریق جلوگیری کنیم.

نحوه تغییر پیشوند جداول پایگاه داده در وردپرس

هنگامی که می خواهید وردپرس را نصب کنید، در مراحل نصب باید اطلاعات پایگاه داده ای که ایجاد کرده اید را نیز وارد نمایید. در این بخش به صورت پیش فرض پیشوند جداول پایگاه داده به صورت –wp قرار دارد.

در واقع این پیشوند‌ قبل از نام جداول دیتابیس قرار خواهد گرفت و با تغییر آنها، مسیر کلی جداول دیتابیس تغییر خواهد کرد و این راه حل اصلی در به بن بست رساندن عملیات نفوذ توسط هکرها است.

قبل از اینکه مراحلی که در ادامه برای تغییر پیشوند جداول پایگاه داده وردپرس توضیح داده شده را پیگری کنید، حتما از دیتابیس خود یک فایل پشتیبان تهیه نمایید.

تغییر پیشوند جداول در فایل wp-config.php

برای تغییر پیشوند جداول پایگاه داده وب سایت خود، باید در فایل wp-config.php وب سایتتان تغییراتی ایجاد نمایید. برای این منظور به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرستان فایل wp-config.php را ویرایش نموده و به دنبال خط زیر بگردید.

$table_prefix = 'wp_';

این عبارت بیان کننده پیشوند جداول دیتابیس می باشد، پس در آن به جای wp_ مقدار دلخواه خود را (برای مثال wn_) وارد نمایید.

در پیشوند جدیدی که وارد می کنید، می توانید از اعداد، حروف و _ استفاده نمایید؛ اما استفاده از کاراکترهای  $ یا % غیرمجاز است.

تغییر پیشوند جداول پایگاه داده در PHPMyAdmin

در دومین مرحله به PHPMyAdmin با کمک نام کاربری و رمز عبور دیتابیس خود وارد شده و در تب SQL عبارت زیر را قرار داده و روی دکمه GO کلیک کنید.

RENAME table wp_commentmeta TO wn_commentmeta;

RENAME table wp_comments TO wn_comments;

RENAME table wp_links TO wn_links;

RENAME table wp_options TO wn_options;

RENAME table wp_postmeta TO wn_postmeta;

RENAME table wp_posts TO wn_posts;

RENAME table wp_terms TO wn_terms;

RENAME table wp_termmeta TO wn_termmeta;

RENAME table wp_term_relationships TO wn_term_relationships;

RENAME table wp_term_taxonomy TO wn_term_taxonomy;

RENAME table wp_usermeta TO wn_usermeta;

RENAME table wp_users TO wn_users;

با قرار دادن کوئری بالا، پیشوند جداول دیتابیس شما از wp_ به nw_ تغییر پیدا خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش غیرفعال کردن ورود با ایمیل در وردپرس

تغییر پیشوند جداول پایگاه داده وردپرس در جدول options

جدول wp_options خود دارای ردیف هایی است که از پیشوند جداول دیتابیس استفاده می کنند، پس باید پیشوند جداول را در این جدول نیز تغییر دهیم.

برای این منظور مانند آنچه در حالت قبلی توضیح دادیم، به پایگاه داده خود رفته و در تب SQL کوئری زیر را وارد کنید  و سپس روی دکمه GO کلیک کنید.

SELECT * FROM wn_options WHERE option_name LIKE '%wp_%'

تغییر پیشوند جداول پایگاه داده وردپرس در جدول usermeta

جدول usermeta نیز درون خود دارای جداول دیگری است که باید پیشوند آن ها را نیز تغییر دهیم. پس در تب SQL این بار از کوئری زیر استفاده کرده و روی دکمه GO برای اجرای کوئری کلیک کنید.

SELECT * FROM wn_usermeta WHERE meta_key LIKE '%wp_%'

در کوئری هایی که توضیح داده شد، در هر جا به جای wn از پیشوند دلخواه خود استفاده کنید.

اکنون پیشوند جداول پایگاه داده شما تغییر یافته و می توانید از این لحاظ که دیگر هیچ هکری از این طریق نتواند وارد سایت شما شود، خیال خود را آسوده نگه دارید.

چنانچه پس از انجام این عملیات با مشکل مواجه شدید،  بک آپ دیتابیس خود را بازگردانی کرده و مجددا عملیات را با دقت بیشتری انجام دهید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن