آموزش های وردپرس

آموزش تغییر دامنه سایت در وردپرس

ممکن است پس از مدتی که از یک دامنه استفاده می کنید، به دلایل مختلفی مثلا خالی شدن دامنه مورد علاقه شما یا در دسترس بودن دامنه .com تصمیم به تغییر دامنه سایت در وردپرس خود بگیرید.

فرقی نمی کند که به چه دلیلی می خواهید دامنه وردپرس خود را تغییر دهید، اما بدانید به راحتی در وردپرس این کار امکان پذیر است.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به نحوه تغییر دامنه سایت در وردپرس می پردازیم تا بتوانیم دامنه وب سایت وردپرسی خود را به دامنه دیگری ویاریش کنیم.

تغییر دامنه سایت در وردپرس

چنانچه تمایل دارید دامنه وب سایت خود را تغییر دهید، باید مراحلی که در ادامه توضیح داده شده را قدم به قدم پیگیری کند تا خدای نکرده دچار مشکلی نشوید.

  1. بک آپ گیری از وردپرس که شامل تهیه نسخه پشتیبان از دیتابیس و فایل‌های وردپرس
  2. قرار دادن بک آپ های تهیه شده روی هاست مربوط به دامنه جدید
  3. تغییر نشانی های وردپرس از طریق تنظیمات وردپرس یا از طریق دیتابیس
  4. اجرای کوئری برای به روزرسانی آدرس های دامنه در دیتابیس
  5. قرار دادن کد ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس در فایل htaccess. دامنه قبلی
  6. ثبت سایت با دامنه جدید در گوگل

پس از اینکه همه مراحل را با دقت طی کردید، دامنه وب سایت وردپرسی شما تغییر کرده و می توانید به وب سایت خود با دامنه جدید دسترسی داشته باشید.

آیا با تغییر دامنه سایت در وردپرس به رتبه سئوی وب سایت آسیب می رسد؟

در جواب این سوال مهم باید بگوییم که خیر هیچ آسیبی به سئوی وب سایت شما با تغییر دامنه سایت در وردپرس وارد نخواهد شد. چرا که همانطور که در مراحل تغییر دامنه توضیح دادیم، با ریدایرکت ۳۰۱ لینک های قبلی، کاربران شما از گوگل به دامنه جدید منتقل خواهند شد و موتور جستجو پس از مدتی با درک تغییر دامنه، دامنه قبلی را از نتایج خود حذف خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید :
مدیریت دسته بندی ها در وردپرس

پس بدون نگرانی از آسیب های احتمالی به سئوی وب سایتتان با تغییر دامنه، مراحل زیر را پیگیری کنید.

مرحله ۱: تهیه فایل پشتیبان از وردپرس

برای این منظور افزونه های مختلفی را پیش از این هم برا تهیه بک آپ از دیتابیس و هم برای تهیه فایل پستیبان از فایل های وردپرس معرفی کرده ایم.

اما شما به صورت دستی نیز می توانید برای تغییر دامنه سایت در وردپرس از فایل ها و دیتابیس خود بک آپ بگیرید.

برای بک آپ گیری از فایل های وب سایت خود به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرس با انتخاب تمامی فایل ها، آن ها را به صورت یک فایل زیپ ذخیره کرده و سپس این فایل را دانلود نمایید و در سیستم خود ذخیره کنید.

برای تهیه نسخه پشتیبان از دیتابیس خود نیز به phpmyadmin خود وارد شده و پس از انتخاب دیتابیس خود مانند تصویر زیر روی گزینه Export کلیک کنید تا یک فایل خروجی با فرمت .sql از دیتابیس شما تهیه و دانلود شود.

بک اپ از پایگاه داده وردپرس
خروجی گرفتن از دیتابیس

مرحله ۲: قرار دادن فایل پشتیبان در هاست دامنه جدید

مسلما برای تغییر دامنه سایت در وردپرس برای دامنه جدید خود نیز یک هاست تهیه می کنید، پس باید اطلاعات سایت خود را در این هاست قرار دهید.

به هاست دامنه جدید خود مراجعه نمایید و در فولدر public-html فایل پشتیبانی که از وب سایت خود با فرمت .zip تهیه کرده اید را آپلود کرده و از حالت فشرده خارج نمایید.

همچنین برای قرار دادن پشتیبان دیتابیس که در مرحله قبل تهیه کردیم، یک پایگاه داده جدید ایجاد کرده و در phpmyadmin آن اینبار روی تب import کلیک کنید تا بتوانید پایگاه داده خود را در آن وارد نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش رفع محدودیت پیوند یکتا در وردپرس
ایمپورت دیتابیس قدیمی در دیتابیس دامنه جدید
وارد کردن اطلاعات دیتابیس

بعد از اینکه دیتابیس خود را با موفقیت در پایگاه داده جدید وارد کردید، برای اینکه اطلاعات فایل هایی که در پوشه public-html خود وارد کردید با این پایگاه داده همخوانی داشته باشند، به مسیر قرار گیری فایل ها در هاست خود رفته و فایل wp-config.php را ویرایش نمایید.

تغییر اطلاعات پایگاه داده
تغییر اطلاعات پایگاه داده در فایل wp-config.php

مانند تصویر بالا به جای اطلاعات پایگاه داده قبلی در این فایل، اطلاعات پایگاه داده جدیدی که برای تغییر دامنه سایت در وردپرس ایجاد کرده اید را وارد نمایید و فایل را ذخیره کنید.

بعد از وارد کردن این مشخصات امکان برقراری ارتباط بین دیتابیس و وردپرس فراهم خواهد شد. اما چون هنوز آدرس های سایت مربوط به دامنه قبلی هستند، وب سایت شما در دامنه جدید اجرا نمی شود.

مرحله ۳: تغییر نشانی های وردپرس برای تغییر دامنه سایت در وردپرس

برای تغییر نشانی های وردپرس از دامنه قبلی به دامنه جدید، به دیتابیسی که برای دامنه جدید خود ایجاد کرده اید از طریق phpmyadmin وارد شوید.

بعد از اینکه وارد پایگاه داده شدید، از ستون سمت چپ پایگاه داده خود را انتخاب کنید تا جداول پایگاه داده نمایش داده شوند. سپس روی جدول wp_options کلیک کنید تا جداول تنظیمات پایگاه داده وردپرس نمایش داده شوند.

تغییر دامنه سایت در وردپرس
تغییر آدرس ها در دیتابیس

در صورتی که هنگام نصب وردپرس اقدام به تغییر پیشوند جداول در وردپرس کرده باشید این نام متغیر بوده و به جای _wp از یک پیشوند دیگه استفاده خواهد شد. پس در هر صورت باید جدول پایگاه داده شما شامل پسوند options باشد.

اکنون باید دو فیلد siteurl و home را ویرایش کنید. بنابراین روی دکمه Edit هر یک از این دو گزینه کلیک کرده تا به صفحه ویرایش هدایت شوید.

این مطلب را از دست ندهید :
غیرفعال سازی آپدیت خودکار در وردپرس
تغییر آدرس سایت در وردپرس
تغییر آدرس سایت

مانند تصویر بالا در فیلد option_value آدرس سایت خود را به همراه http وارد کنید. در صورتی که اقدام به نصب SSL در وردپرس کرده اید باید این آدرس را همراه https وارد کنید.

بعد از اینکه آدرس siteurl ویرایش شد مجددا همین کار را برای home نیز تکرار کرده و آدرسی که در siteurl وارد کردید در این بخش نیز وارد کنید.

مرحله ۴: اجرای کوئری برای به روزرسانی آدرس های دامنه در دیتابیس

به کمک این مرحله آدرس های دامنه قبلی که در دیتابیس وجود داشتند را به آدرس دامنه جدید تغییر می دهیم. در این حالت با اجرای یک کوئری در وردپرس می توانید این کار را انجام دهید و یا با کمک آموزش جستجو و جایگزینی کلمات در وردپرس به کمک افزونه ای که معرفی شده است در پیشخوان دامنه جدید این کار را انجام دهید.

برای به روزرسانی آدرس های دامنه در دیتابیس برای تغییر دامنه سایت در وردپرس، در پایگاه داده خود روی تب SQL کلیک کنید.

کوئری تغییر دامنه سایت و انتقال به دامنه جدید
کوئری تغییر دامنه سایت

مانند آچه در تصویر میبینید، کد زیر را در فیلد Run SQL query/queries on database قرار داده و در نهایت روی دکمه Go کلیک کنید تا عملیات جایگزینی آدرس ها در وردپرس انجام گیرد.

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'olddomain.com/', 'newdomain.com/');

در کد بالا به جای olddomain نام دامنه قدیمی و به جای newdomain هم نام دامنه جدید را وارد نمایید.

مرحله ۵: قرار دادن کد ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس در فایل htaccess. دامنه قبلی

در این مرحله وارد هاست قبلی که روی دامنه قبلی قرار دارد شوید و کد ریدایرکت ۳۰۱ را برای انتقال کاربران بدون کاهش رتبه سئوی دامنه قبلی به دامنه جدید وارد کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
چند نکته برای افزایش امنیت هاست وردپرس

برای این منظور در هاست دامنه قبلی خود به مسیر نصب وردپرس مراجعه کرده و فایل .htaccess را ویرایش نمایید و قطعه کد زیر را در جای مناسبی از آن قرار دهید.

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain\.ir$ [OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.olddomain\.ir$

RewriteRule (.*)$ http://newdomain.com/$1 [R=301,L]

</IfModule>

در کدهای بالا به جای olddomain نام دامنه قدیمی و به جای newdomain هم نام دامنه جدید که باید کاربران به آن منتقل شوند را وارد کنید.

اکنون با تغییر دامنه سایت در وردپرس دیگر کاربران قدیمی با وارد کردن آدرس قبلی، به آدرس جدید منتقل می شوند و به سئوی سایتتان هم لطمه ای وارد نمی شود.

مرحله ۶: ثبت سایت با دامنه جدید در گوگل

اکنون که توانستید با این ۵ مرحله دامنه سایت وردپرسی خود را تغییر دهید، کلیه بخش های سایت رو چک کرده و بررسی کنید که سایت با دامنه جدید در دسترس باشد. برای بررسی این موضوع موارد زیر را در اولویت قرار دهید:

  • بررسی انتقال از دامنه قدیمی به دامنه جدید
  • بررسی لینک های سایت در دامنه جدید و عدم وجود خطای ۴۰۴ وردپرس
  • بررسی تصاویر و فایل ها در وردپرس و پیشخوان وردپرس

پس از اینکه مطمئن شدید تغییر دامنه سایت در وردپرس به درستی صورت گرفته است ،برای آخرین اقدام با توجه به توضیحاتی که در آموزش معرفی سایت وردپرسی به گوگل ارائه دادیم، دامنه جدید خود را در گوگل ثبت کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن