آموزش های وردپرس

تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس

ممکن است هنگام آپلود برخی فایل ها با فرمت های مختلف در بخش رسانه وردپرس با خطای متاسفانه این نوع پرونده به دلایل امنیتی مجاز نیست روبرو شوید. در این حالت می توانید اقدام به تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس کنید.

خطای غیرمجاز بودن فرمت فایل در وردپرس
خطای متاسفانه این نوع پرونده به دلایل امنیتی مجاز نیست

وردپرس امکان آپلود هر نوع فرمتی را در رسانه خود به شما نمی دهد و این یک نقص محسوب نمی شود چرا که ممکن است شما یا هر کسی که به پیشخوان وبسایتتان دسترسی دارد به دلیل عدم آگاهی یا به صورت اتفاقی فایلی را آپلود کنید که به وبسایتتان صدمه بزند.

برای مثال فایل هایی با پسوند .php ممکن است حاوی کدهای مخرب باشند. اما به هر دلیلی ممکن است بخواهید امکان آپلود برخی فرمت ها را در وبسایت خود فراهم کنید.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به نحوه تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در ورپرس می پردازیم.

تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس

در این آموزش برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس دو روش استفاده از افزونه و کدنویسی را معرفی می کنیم، در ابتدا به معرفی افزونه مناسب پرداخته و پس از آن به نحوه کدنویسی می پردازیم.

روش اول: استفاده از افزونه

افزونه ای که برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس به ما کمک می کند، با عنوان  WP Extra File Types در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از ۱۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۴ را از کاربران خود بدست بیاورد. برای افزایش فرمت مجاز برای آپلود در وردپرس، با کلیک روی دکمه زیر افزونه را مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن در وبسایت خود نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
رفع خطای 504 در وردپرس

دانلود افزونه  WP Extra File Types 

پس از نصب و فعالسازی افزونه زیر منویی با عنوان Extra File Types در بخش تنظیمات پیشخوان شما اضافه می شود که با کلیک روی آن می توانید فرمت دلخواه خود را برای آپلود اضافه نمایید.

افزودن فرمت دلخواه برای آپلود در وردپرس
تنظیمات افزونه WP Extra File Types

این افزونه همچنین امکان اضافه کردن فرمت سفارشی برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس را به شما می دهد. برای این منظور کافی است در پایین صفحه افزونه و در بخشی مانند تصویر زیر فرمت دلخواه خود را ایجاد نمایید.

تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس
افزودن فرمت دلخواه برای آپلود

پس از ذخیره تغییرات قادر خواهد بود فایل با فرمت دلخواه خود را در وردپرس آپلود نمایید.

روش دوم: تغییر در فایل function.php

برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس می توانید از یک تابع از پیش نوشته شده در وردپرس استفاده نمایید. برای این منظور باید در فایل function.php قالب خود تغییراتی ایجاد نمایید، پس قبل از انجام هر تغییری حتما از وبسایت خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید.

اکنون برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس، به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرستان به آدرس wp-content/themes/yourthemes بروید.

فایل function.php را یافته و قطعه کد زیر را در جای مناسبی از آن قرار دهید.

function wpnarenjimimetypes($mime_types){

$mime_types['svg'] = 'image/svg+xml'; //Adding svg extension

$mime_types['psd'] = 'image/vnd.adobe.photoshop'; //Adding photoshop files

return $mime_types;

}

add_filter('upload_mimes', ' wpnarenjimimetypes ', 1, 1);

در این کد و در خط دوم و سوم به ترتیب فایل با فرمت svg و psd به لیست فایل های مجاز اضافه شده اند تا امکان آپلود چنین فرمت فایلی در وردپرس را نیز داشته باشیم.

برای هر فرمت دلخواه بسته به فرمت انتخابی باید Mime Type آن را به شکل image/svg+xml و image/vnd.adobe.photoshop و… استفاده کنید. در لیست زیر می توانید Mime Type فرمت های مختلف را پیدا کرده و در کدنویسی خود استفاده نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نصب بسته های آسان قالب ها در وردپرس

Mime Types List

روش سوم: غیرفعال کردن سیستم امنیتی وردپرس

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، با آپلود فایل های غیرمجاز در وردپرس با خطای متاسفانه این نوع پرونده به دلایل امنیتی مجاز نیست روبرو خواهید شد. پس برای تغییر فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس می توانید این سیستم امنیتی را غیرفعال کنید.

برای این منظور به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرس به دنبال فایل wp-config.php بگردید. دقت کنید که حتما پیش از ایجاد تغییرات از وبسایت خود فایل پشتیبان تهیه نمایید.

در فایل wp-config.php به دنبال قطعه کد زیر بگردید.

define('WP_DEBUG', false);

در صورتی که این خط وجود نداشت آن را در بخشی که کدها با define آغاز می شوند اضافه کنید و سپس قطعه کد زیر را بعد از این خط قرار دهید.

define('ALLOW_UNFILTERED_UPLOADS', true);

بعد از اضافه کردن کد بالا سیستم امنیتی مربوط به شناسایی فایل ها در وردپرس غیرفعال شده و میتوانید از امکان آپلود فایل با فرمت خاص در وردپرس بهره‌مند شوید. در واقع با این کد توانستیم فرمت های مجاز برای آپلود در وردپرس را تغییر دهیم.

با غیرفعال کردن این گزینه ممکن است سایت شما به دلیل آپلود هر نوع پرونده ویروسی شود، پس هر زمان که به این قابلیت نیاز داشتید استفاده کرده و مجددا برای فعال کردن سیستم امنیتی مقدار false را در کد بالا به جای true قرار دهید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن