آموزش های وردپرسافزونه های وردپرس

پاکسازی وب سایت وردپرسی

11 راه حل برای پاکسازی وب سایت وردپرسی

گرد و خاک، زباله و میکروب های اطراف آن چیزهایی هستند که همه ما با آنها آشنا هستیم و آشپزخانه، حمام و تمام نقاط منزل خود را از آنها پاک می کنیم. اما فقط این منزل ما نیست که نیاز به تمیزکاری دارد. وب سایت وردپرسی شما ممکن است به دلیل همین گرد و خاک ها کمی سست کار کند.

سایت شما در طول زمان رشد می کند، محتوای جدید، فایل های رسانه ای جدید، کاربران بیشتر، تم ها، پلاگین ها و موارد دیگر به آن اضافه می شود. همه چیز خوب پیش می رود، اما سایت شما ممکن است کند کار کند.  بنابراین باید به صورت دوره ای اقدام به پاکسازی سایت وردپرسی خود نمایید؛ البته این کار نباید خیلی وقت شما را بگیرد که نتیجه آن یک سایت سریع تر خواهد بود و هم برای شما و هم برای کاربرانتان خوش آیند است.

در این مقاله، در مورد اینکه چرا  باید به پاکسازی وبسایت وردپرسی خود بپردازیم صحبت می کنم و در ادامه راه های هوشمندانه ای برای پاکسازی وردپرس معرفی می کنم. با ما همراه باشید.

چرا پاکسازی سایت وردپرسی به طور منظم مهم است؟

زمانی که برای اولین بار سایت وردپرس خود را می سازید، بسیار سبک خواهد بود. با گذشت زمان، تعداد زیادی فایل و داده را اضافه می کنید. محتوا های مختلفی ایجاد می کنید، افزونه ها و تم های جدید اضافه می کنید و حتی ممکن است کدنویسی های جدیدی به سایت خود اضافه نمایید.

همه اینها باعث می شوند که سایت شما رشد کند. اما مهم است زمانی است که کسی نیاز به دسترسی به سایت شما دارد، زمان لازم برای بارگذاری وب سایت باید حداقل زمان ممکن باشد و این زمان بستگی دارد به مقدار داده ای که باید پردازش شود. بنابراین سایت با زمان بارگذاری زیاد کاربران خود را از دست خواهد داد و  حتی بر سرعت بخش پیشخوان سایت و مدیریت آن هم تاثیر می گذارد، ناگفته نماند که سرعت سایت از عوامل مهم در سئوی وب سایت نیز به شمار می آید.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش لیست نوشته ها در وردپرس با افزونه Display Posts

به همین دلیل باید زمانی را برای پاکسازی سایت وردپرسی خود اختصاص دهید. با پاک کردن داده ها و محتویات غیر ضروری، بهینه سازی تصاویر و فایل ها و غیره، شما می توانید بدون حذف  موارد ضروری سرعت سایت خود را بهبود بخشید. در عین حال، می توانید با عملیات مربوط به تعمیر و نگهداری مانند چک کردن لینک های خراب مطمئن شوید که همه چیز به خوبی کار می کند.

اینکه چند بار این کار را انجام دهید، تا حد زیادی به سایت و سیستم شما بستگی دارد. سایت های بزرگتر که محتوای جدید بیشتری اضافه می کنند در فواصل زمانی کمتری باید به پاکسازی سایت وردپرسی بپردازند. علاوه بر این، شما می توانید به صورت اتوماتیک پاک سازی سایت خود را انجام دهید که در این حالت مجبور نیستید به صورت دستی به طور مرتب عملیات پاکسازی را انجام دهید.

۱۱ راه برای پاکسازی وب سایت وردپرسی

این ۱۱ روش برای تمیز کردن هر سایت وردپرسی مفید است، به ویژه برای سایتی که مدت زمان زیادی را صرف کرده اید. برخی از این روش ها تنها یکبار باید انجام گیرند، در حالی که برخی دیگر باید به طور منظم انجام شوند. قبل از اجرای هر یک از این تکنیک ها، یک نسخه پشتیبان از سایت خود تهیه نمایید. توصیه می کنم که کار خود را با یک لیست زمان دار انجام دهید. گرچه ممکن است انجام این فرآیند طول بکشد، اما مزایای یک وبسایت پاک شده ارزش صرف زمان زیاد را دارد.

۱. پاک کردن پوسته ها و پلاگین های غیر ضروری

پلاگین ها و تم ها منابع عالی هستند. اغلب با اضافه کردن ده ها تم و پلاگین به سایت خود در طول زمان، مورد متناسب با نیاز خود را پیدا خواهیم کرد. با این حال، این کار می تواند باعث فشار زیادی به سایت شما شود، به ویژه اگر شما واقعا به آنها نیاز نداشته باشید. به هاست خود رفته و در File-Manager به مسیر public_html/wp-content/themes رفته و هر چیزی که در حال حاضر از آن استفاده نمی کنید را حذف نمایید. فراموش نکنید که غیرفعال کردن آنها کافی نیست و باید حتما آنها را حذف نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
کلیدهای امنیتی وردپرس

برای پلاگینها نیز به همین ترتیب عمل کرده و هر آنچه را که واقعا نیاز ندارید حذف کنید. برای حذف پلاگین های غیر ضروری در پیشخوان خود به مسیر افزونه ها >> افزونه های نصب شده بروید و بعد از غیرفعال کردن پلاگین های غیر ضروری آنها را پاک کنید.

۲. همه چیز را به روز کنید

به روز نگه داشتن وب سایت کلید اطمینان اجرای درست فرآیندهای آن است. نسخه های قدیمی نرم افزار باعث انواع مشکلات می شوند، می توانند سوراخ های امنیتی داشته باشند، خطاهای سازگاری با سایر ابزارهای نصب شده در سایت شما را ایجاد کنند و به راحتی همه چیز را از بین ببرند.

به همین دلیل مهم است که اطمینان حاصل کنید همه چیز در سایت شما به روز است.

۳.خلاص شدن از نسخه های قدیمی پست ها

پلاگین ها و تم ها تنها داده هایی نیستند که سایت شما را پر می کنند، اصلاحات قدیمی از پست ها نیز در این فرآیند سهیم هستند. اغلب اوقات، شما هرگز به این اصلاحات نیازی ندارید، مخصوصا هنگامی که کار خود را در یک پست خاص متوقف کرده اید. در وردپرس راه ساده ای برای حذف نسخه های قدیمی پست به طور پیش فرض وجود ندارد. همچنین می توانید نظرات اسپم و برچسب های استفاده نشده را برای جلوگیری از تجدید نظر در ساخت و بارگذاری مجدد سایت خود، پاک کنید. برای اینکار می توانید پلاگینی مانند Revision Control را نصب کنید و یا اینکه نسخه ها را به طور کامل با اضافه کردن یک کد کوچک به فایل wp-config.php> سایت خود غیر فعال کنید.

۴.حذف فایل های رسانه ای که استفاده نمی شوند

فایل های رسانه ای – مانند تصاویر، GIF ها، و فیلم ها – می توانند فضای بسیار زیادی را اشغال کنند. می توانید از طریق کتابخانه رسانه وردپرس خود تصاویر استفاده نشده را به صورت دستی حذف کنید. متأسفانه این اغلب یک فرایند وقت گیر است. افزونه Media Cleanerیک ابزار مفید است که این کار تمیز کردن را برای شما آسان می کند و به طور خودکار فایل های رسانه ای که در هیچ محتوایی استفاده نمی شوند، پاک خواهد کرد.البته فالیهای پاک شده به زباله دان منتقل می شوند تا هر حذف را تایید نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش نمایندگی های شرکت در وردپرس با افزونه Iran agency map

۵.بهینه سازی تصاویر

پس از پاک کردن فایل های رسانه ای غیر ضروری از سایت خود، باید یک کتابخوانه کم حجم تر داشته باشید. خوشبختانه، روش های بهینه سازی تصاویر زیادی وجود دارند. وردپرس به صورت خودکار فشرده سازی تصویر را انجام می دهد و شما می توانید آن را با استفاده از یک کد کمی تغییر دهید. همچنین می توانید تصاویر را قبل از آپلود آنها بهینه سازی کنید، با دانلود یک ابزار بهینه سازی آفلاین که به شما امکان کاهش دستی حجم فایل ها را می دهد. اما اگر تعداد زیادd فایل های رسانه ای را آپلود کرده اید که نیاز به بهینه سازی دارند، می تواند این کار را غیرممکن کنید.

در این حالت، می توانید به کمک افزونه این مشکل را حل کنید. افزونه های زیادی برای اینکار وجود دارند، از جمله:

مهم نیست چه وسیله ای انتخاب می کنید، چون به دنبال آن هستید که به طور خودکار رسانه های موجود خود و همچنین تمام فایل های جدید اضافه شده به سایت خود را بهینه سازی کنید.

۶.اصلاح لینک های شکسته

از مهمترین کار های پاکسازی وب سایت وردپرسی در مورد افزایش عملکرد سایت شما و اطمینان از اینکه تجربه کاربری خوبی دارید، است. به عنوان مثال، با گذشت زمان ممکن است برخی از پیوندهای سایت متوقف شده باشند، زیرا محتوائی که منجر به آنها شده است منتقل یا حذف شده است. این لینک های شکسته می توانkد برای بازدیدکنندگان خسته کننده باشند و سایت شما را کمتر قابل اعتماد کند.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش مسیر کاربران در وردپرس با افزونه Breadcrumb NavXT

می توانید لینک های خود را به صورت دستی پاک کنید. با این وجود اگر محتوای زیادی دارید، ممکن است بخواهید یک افزونه مانند Broken Link Checker را نصب کنید. این افزونه در مورد هر لینکی که دیگر کار نمی کند به شما هشدار می دهد.

۷.اطلاعات خود را به روز کنید

نباید اطلاعات کاربری خود را نادیده بگیرید. داده های کاربران مانند سایر موارد باعث کند شدن سایت شما خواهد شد و اطلاعات قدیمی یا نادرست می تواند منجر به سردرگمی شود. برای انجام این کار هوشمندانه مطمئن شوید همه چیز به روز است، به خصوص اگر بیش از چند کاربر ثبت شده در سایت داشته باشید. وظایف شما:

  • حذف کاربران قدیمی که دیگر نیازی به حسابهایشان ندارند.
  • اطمینان حاصل کنید که اطلاعات به روز شده و برای همه کاربران فعلی درست است.
  • اطمینان حاصل کنید که هر کس دارای مجوز صحیح برای فعالیت در سایت است.

۸.پاکسازی پایگاه داده

بخش عمده ای از پاکسازی هایی که در سایت خود انجام می دهید، در پشت صحنه باقی می مانند و در پایگاه داده سایت شما ذخیره می شوند. ممکن است بخواهید پایگاه داده خود را به صورت دستی پاک کنید. با این حال، این نیاز به دانش خاص خود دارد و به راحتی امکان پذیر نیست. برای اکثر کاربران، یک راه حل انتخاب پلاگین مناسب است. پلاگین های زیادی وجود دارند که پایگاه داده شما را بدون حذف موارد مهم را پاکسازی می کنند. یک افزونه خوب در این مورد WP-Optimize است که نه تنها پایگاه داده شما را پاک می کند بلکه در آینده نیز آن را اجرا می کند.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش تغییر ایمیل پیش فرض وردپرس

۹.پاک کردن برچسب های استفاده نشده

اگر شما به طور منظم از تگ ها برای سازماندهی پست های خود استفاده می کنید، می توانید برچسب هایی که به آنها نیاز ندارید را پاک کنید. تمیز کردن برچسب هایی که نیازی به آنها ندارید، یک راه هوشمند برای کاهش برخی مشکلات است. اگر شما به داشبورد وردپرس خود بروید، می توانید در مسیر نوشته ها >> برچسب ها، تعداد استفاده از هر برچسب را ببینید. می توانید هر برچسب با تعداد صفر را حذف کنید، زیرا از آن استفاده نمی شود. به علاوه، می توانید برچسب هایی را که بیش از حد مشابه هستند را یکی کنید و تمام نسخه های یکسان را حذف کنید و مجددا هر پست مرتبط را به برچسب گذاری کنید. لازم به ذکر است که در صورت نیاز، می توانید با دسته ها نیز این کار را انجام دهید.

۱۰.نظرات اسپم

اسپم یک مشکل واقعی در اکثر وبسایتها است. احتمالا آگاه هستید که نظرات اسپم خطرات امنیتی ایجاد می کنند، مانند زمانی که رباتها از اسپم برای ارسال لینک های مخرب در محتوا استفاده می کنند. با این حال، نظرات اسپم قدیمی نیز سایت شما را پر می کنند و می توانند عملکرد آن را پایین بیاورند.Akismet یک پلاگین مفید برای مبارزه با هرزنامه است که به طور پیش فرض در بسیاری از سایت های وردپرس نصب شده است. پلاگین های دیگری نیز وجود دارند که کار را به صورت خودکار انجام می دهند، مانند افزونه Spam Comments Cleaner .

نتیجه گیری

دقت کنید که همیشه تعمیر و نگهداری های معمول را انجام دهید. اگر شما سایت خود را به طور مرتب تمیز نکنید، احتمالا در پایان شاهد درهم شکستن و عملکرد ضعیف سایت خود خواهید بود.

این مطلب را از دست ندهید :
تغییر آدرس صفحه نویسنده در وردپرس با افزونه Edit Author Slug

یکی از مهمترین وظایف پاکسازی سایت وردپرسی پاک کردن ابزار و داده های غیر ضروری است. این بدان معنی است که تم ها و پلاگین هایی که نیازی ندارید، تصاویر و برچسب هایی که استفاده نشده اند و اصلاح پست های قدیمی را حذف کنید. همچنین باید مطمئن شوید که همه چیز در سایت شما به روز است. (از جمله محتوا، اطلاعات کاربر و حتی خود وردپرس)

پس از آن می توانید به سراغ تکنیک های پیشرفته تر مانند پاکسازی پایگاه داده خود بروید و فقط به یاد داشته باشید، قبل از پاکسازی سایت خود حتما از آن بک اپ تهیه کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن