آموزش های وردپرس

غیرفعال کردن جستجو در وردپرس

بسیاری از وبسایت های وردپرسی، وبسایت هایی برای کسب کار های کوچک هستند و چند صفحه بیشتر ندارند. چنین وبسایت هایی آنچنان محتوایی در خود ندارند که قرار باشد بخواهید در آن به جستجو بپردازید، پس فرم جستجو و قابلیت جستجو، قابلیتی برای آنها نخواهد داشت.

پس شما هم ممکن است به عنوان ادمین یک سایت وردپرسی بنا به دلائلی نخواهید قسمت های مختلف وبسایت خود با جستجوی کاربران نمایان شود.

آموزش غیرفعال کردن جستجو در وردپرس

برای اینکه  امکان جستجو در سایت وردپرسی خود را غیرفعال کنید دو راه خواهید داشت:

۱-غیرفعال کردن جستجو در وردپرس با تغییر کدها

در روش اول برای غیر فعال کردن جستجو در وردپرس از کدنویسی استفاده میکنیم. در این روش کافی است کد زیر را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید :

function mrcode_filter_query( $query, $error = true ) {

          if ( is_search() ) {

          $query->is_search = false;

          $query->query_vars[s] = false;

          $query->query[s] = false;

          // show error

          if ( $error == true )

          $query->is_404 = true;

          }

}

add_action( ‘parse_query’, ‘mrcode_filter_query’ );

add_filter( ‘get_search_form’, create_function( ‘$a’, “return null;” ) );

کد بالا به دو صورت کار میکند. اگر در خط اول مقدار error را برابر با true قرار داده باشید و قالب شما دارای فایل php.404 باشد، هرگاه کاربری در سایت شما اقدام به جستجوی عبارتی کند، با صفحه ی ۴۰۴ روبرو خواهد شد. حال اگر مقدار error در خط اول را برابر با false قرار دهید، در زمان جستجو، کاربر در همان صفحه ای که قبلا در آن بوده باقی میماند و به او نتیجه ای بر نمیگردد. به هر حال در هر دو حالت، ویژگی جستجوی وردپرس غیر فعال خواهد شد و کاربر قادر به جستجو در سایت نخواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش حذف فیلد آدرس سایت از نظرات در وردپرس

در این حالت در صورتی که در بخشی از سایت فرم جستجو قرار داده باشید، هرچند که این فرم ها دیگر قابلیت جستجو نخواهند داشت ولی برای بالا بردن کارایی سایت، بهتر است فرم های مربوطه را از سایت حذف کرده و از نمایش آنها در سایت جلوگیری کنید. فراموش نکنید که مثل همیشه قبل از ویرایش فایل های قالب یا افزونه ها، فایل پشتیبان تهیه کنید.

۲-غیرفعال کردن جستجو در وردپرس به کمک افزونه

افزونه ای که برای غیرفعال کردن جستجو  در وردپرس معرفی می کنم با نام Disable Search  در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و  تا کنون ۱۰.۰۰۰ نصب فعال و امتیاز ۴.۴ را کسب کرده است. برای نصب این افزونه ابتدا با کلیک روی دکمه زیر آن را دانلود کرده و سپس با استفاده از آموزش نصب و راه اندازی افزونه ها در وردپرس آن را فعال نمایید.

دانلود افزونه Disable Search

این افزونه به هیچ نوع تنظیمات خاصی نباز ندارد و پس از فعال شدن، عملیات زیر را در سایت شما انجام خواهد داد :

  • جلوگیری از نمایش فرم های جستجو که با تابع get_search_Form ایجاد شده اند.
  • جلوگیری از نمایش فرم های جستجو در قالب هایی که از تمپلیت searchform.php استفاده میکنند.
  • غیر فعال کردن ابزارک جستجو در بخش ابزارک ها
  • حذف ابزارک جستجو از سایدبارها
  • جلوگیری از بازگردانی نتایج جستجو در هر دو حالت متد های GET و POST
  • بازگردانی خطای ۴۰۴ (در صورت موجود بودن تمپلیت ۴۰۴ در پوسته) در هنگام جستجو

همانطور که میبینید این افزونه کوچک و کاربردی میتواند در یک چشم بر هم زدن، تمامی آنچه مورد نیاز شماست را در زمینه غیر فعال کردن امکان جستجو در وردپرس، برایتان فراهم کند.

این مطلب را از دست ندهید :
مدیریت دسته بندی ها در وردپرس

طبق تجربه، غیر فعال کردن جستجو در سایت معمولا برای سایت هایی کاربرد دارد که عموم مطالب و محتوای آنها در قالب برگه ها در سایت درج شده اند و استفاده ی اندکی از نوشته ها کرده اند. از بین این سایت ها مثلا میتوان به سایت های شرکتی اشاره کرد که دارای بخش بلاگ نیستند و دسترسی به عموم بخش های آنها، به طور کامل از طریق منوهای سایت امکان پذیر است.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن