مجله وردپرس

معایب طراحی سایت با وردپرس و عمده ترین ضعف های آن چیست؟

وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا شناخته شده است و بارها در مورد مزیت های راه اندازی سایت با وردپرس، مزیت های سئوی وردپرس و سایر مزایای آن صحبت کرده ام. اما این سیستم محبوب منتقدانی نیز دارد و بسیاری از افراد بر این باورند که نباید از وردپرس برای ساخت هر گونه سایتی استفاده کرد. این منتقدان بیشتر بر معایب طراحی سایت با وردپرس و ضعف های این سیستم مدیریت محتوا تاکید دارند.

از آنجایی که قبلا در مورد مزایای طراحی سایت با وردپرس توضیح داده بودم، تصمیم گرفتم در مورد معایب این سیستم و ضعف های آن نیز صحبت کنم تا بتوانید انتخاب عاقلانه تر و صحیح تری داشته باشید.

درست است کار من آموزش وردپرس است و این سیستم مدیریت محتوا را برای وب سایت خودم انتخاب کرده ام و به همه مشتریان و یا کسانی که از من مشاوره وردپرس می خواهند نیز پیشنهاد می دهم، اما من نیز قبل از انتخاب این سیستم با تمام مزایا و معایب آن اشنا شده و سپس وردپرس را انتخاب کردم.

در این آموزش از وردپرس نارنجی قصد دارم در مورد معایب طراحی سایت با وردپرس و عمده ترین ضعف های این سیستم مدیریت محتوا صحبت کنم.

معایب طراحی سایت با وردپرس

در این مقاله قصد دارم با دیدگاه یک منتقد به وردپرس نگاه کنم، چرا که برای انتخاب هر سیستمی علاوه بر مزیت های آن، باید با تمام معایب آن آشنا باشید و پس از آن با اطمینان کامل سیستم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
بهترین افزونه های وردپرس در سال 1398

به طور کلی عمده ترین ضعف های وردپرس را می توان در گروه های آسیب پذیری وردپرس، امکان کاهش سرعت سایت، بستر نامناسب برای توسعه اختصاصی، نبود پشتیبانی اختصاصی و نیاز به دانش فنی برای توسعه سایت گنجاند که در ادامه در مورد هر کدام توضیح خواهم داد.

آسیب پذیری وردپرس

می توان گفت از جمله بزرگترین معایب طراحی سایت با وردپرس، آسیب پذیری امنیتی وردپرس است و تمام منتقدان این سیستم مدیریت محتوا انگشت اتهام خود را به سمت این ضعف از این سیستم می برند.

آسیب پذیری امنیتی وردپرس

در دنیای هک و نفوذ هیچ وقت نمی توان از امنیت صد درصدی صحبت کرد، زیرا امنیت در دنیای اینترنت و حتی در دنیای واقعی، یک امر نسبی است. با این حال در زمینه سیستم مدیریت محتوا همیشه این سوال پیش می آید که آیا وردپرس امن است؟ آیا می توان اطلاعات خود را بر بستر این سیستم قرار داد؟

در پاسخ به این سوال در یک جمله می توان گفت وردپرس امن است اما به شرطی که نکات امنیتی را رعایت کنید؛ این مساله نه تنها برای وردپرس بلکه برای تمام سیستم های مدیریت محتوای دیگر مانند جوملا، مجنتو و… هم وجود دارد.

همانطور که گفتم باید همیشه در اولین فرصت پس از ارائه به روزرسانی وردپرس خود را آپدیت کنید و به روزنگه دارید، به هیچ عنوان از افزونه و قالب های نال شده استفاده نکنید، تنها از منبع رسمی مخزن وردپرس اقدام به دانلود افزونه ها و پوسته های رایگان کرده و افزونه ها و پوسته های تجاری را تنها از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
حل نهایی مشکلات وردپرس در چند قدم ابتدایی

با رعایت همین چند نکته ساده می توانید تا حد زیادی امنیت وردپرس را تامین کنید و خیالتان از بابت امنیت سایتتان راحت باشد.

کاهش سرعت سایت

یکی از مهم ترین معیارها برای یک سایت خوب و استاندارد، سرعت سایت است؛ چرا که سرعت سایت هم بر روی تجربه کاربری (UX) و هم بر روی سئوی سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

سرعت سایت های وردپرسی
امکان کاهش سرعت وردپرس

یکی از معایب طراحی سایت با وردپرس امکان کاهش سرعت سایت می باشد. به طور پیش فرض سایت های وردپرسی از سرعت خوبی برخوردار هستند، اما استفاده از یک قالب غیراستاندارد یا نصب افزونه های اضافی می تواند سرعت سایتتان را کاهش دهد.

برای انتخاب قالب خود علاوه بر زیبایی و کارایی پوسته، به استاندارد بودن کدهای آن نیز دقت کنید و قالب انتخابی را پس از بررسی نهایی روی سایتتان نصب کنید.

در نصب افزونه های وردپرسی زیاده روی نکنید، همیشه افزونه ها به عنوان بزرگترین مزیت وردپرس شناخته می شوند اما نصب بی رویه افزونه های غیر ضروری و غیر استاندارد، می تواند سرعت سایت را کاهش داده یا حتی عملکرد سایتتان را تحت تاثیر قرار دهد.

نصب افزونه های اضافی
نصب زیادی افزونه ها

مانند پوسته ها برای نصب افزونه ها نیز هر افزونه را بررسی کنید و تنها افزودنی های برای موارد ضروری را روی سایتتان نصب و فعال کنید.

بستر نامناسب برای توسعه اختصاصی

یکی از عمده ترین معایب طراحی سایت با وردپرس از دیدگاه توسعه دهندگان، بستر نامناسب برای توسعه اختصاصی است.

بسیاری از توسعه دهندگان وب بر این باورند که وردپرس بستر مناسب و استانداردی برای توسعه ندارد؛ زیرا بسیاری از بخش های وردپرس مانند متغیرهای اصلی، با تکنیک های قدیمی PHP ایجاد شده اند و دارای استاندارد مشخصی نیستند.

این مطلب را از دست ندهید :
امنیت صفحه ورود وردپرس با افزونه Loginizer

علاوه بر این بسیاری از بخش های وردپرس به صورت غیر شی گرا کدنویسی شده اند، این مورد از نظر برنامه نویسان بسیار ضعف بزرگی محسوب می‌شود؛ زیرا امروزه تقریبا برنامه نویسی شی گرا یکی از مناسب ترین شیوه های کدنویسی است.

یکی دیگر از معایب طراحی سایت با وردپرس از دیدگاه برنامه نویسان منتقد، این است که وردپرس از هیچ کدام یک از معماری های نرم افزاری مثل MVC پیروی نمی کند.

نبود پشتیبانی اختصاصی

یکی دیگر از معایب طراحی سایت با وردپرس نبودن پشتیبان اختصاصی برای این سیستم است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است و هزاران برنامه نویس از سراسر دنیا در حال توسعه این سیستم هستند.

نبود پشتیبانی اختصاصی در وردپرس
عدم وجود پشتیبانی اختصاصی

هزاران انجمن در زبان های مختلف برای این سیستم به وجود آمده اند که در مورد مشکلات خود صحبت می کنند، اما اگر شما در سایتتان با مشکلی مواجه شوید، پشتیبان اختصاصی وردپرس برای رفع مشکل وجود ندارد!

در عین حال به این مورد می توان به عنوان مزیت هم نگاه کرد، اگر مشکلی دارید می توانید خودتان با جستجو در بین فروم های مختلف پاسخ مشکل را بیابید؛ اما از طرفی اگر مشکل حل نشد باید مشکلاتان را به دست یک توسعه دهنده یا پشتیبان وردپرس بسپارید.

دانش فنی برای توسعه سایت

اغلب کاربران وردپرس را کاربران تازه وارد تشکیل می دهند و چندان دانش فنی برای توسعه سایت ندارند و به همین دلیل هم وردپرس را انتخاب کرده اند.

وردپرس سیستمی برای راه اندازی سایت بدون کد نویسی است، اما از معایب طراحی سایت با وردپرس این است که از یک جایی به بعد قدرت سفارشی سازی بدون کدنویسی تمام می شود و باید دست به برنامه نویسی برد.

این مطلب را از دست ندهید :
مهم ترین قابلیت های وردپرس که از آن ها بی خبر هستید!

سفارشی سازی قالب ها یا افزونه های وردپرسی نیاز به دانش فنی خوبی در مورد زبان های PHP، SQL، HTML، CSS و Javascript دارد. علاوه بر این، برنامه نویس وردپرس باید چارچوب و ساختار وردپرس را به خوبی درک کند تا بتواند تغییرات مورد نظر را به صورت بهینه ای در سایت ایجاد نماید.

آیا معایب طراحی سایت با وردپرس واقعا ضعف این سیستم است؟

در این مقاله سعی کردم از دیدگاه یک منتقد به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای جهان نگاه کنم و معایب طراحی سایت با وردپرس را بررسی کنم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

اما با بررسی این معایب بهتر متوجه شدم که چرا همچنان وردپرس به عنوان بهترین و محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای جهان شناخته می شود.

مزایای این سیستم نسبت به معایب آن برتری بسیار زیادی دارند و این عامل باعث می شود همیشه وردپرس برای ساختن وب سایت های مختلف قابل پیشنهاد باشد.

علاوه بر این بیشتر مشکلات وردپرس قابل پیشگیری هستند و برای هر کدام از آن‌ها راه حل هایی نیز ارائه شده است. اما در نهایت انتخاب با شماست؛ آیا شما هم می توانید مانند ۸۰ میلیون وب سایت دیگر به وردپرس اعتماد کنید؟

برچسب ها

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن