آموزش های وردپرس

آموزش نحوه بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس

گاهی پس از به روزرسانی هسته وردپرس و یا به روزرسانی قالب و افزونه ها، سایتمان به طور کامل بهم می ریزد و در صورت نداشتن فایل پشتیبان، مجبور به بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس هستیم.

از آنجایی که وردپرس در هر به روزرسانی خود امنیت را افزایش می دهد، پس همیشه تاکید می کنم که باید از آخرین نسخه وردپرس استفاده کنید. اما دقت کنید حتما قبل از هر به روزرسانی یک فایل پشتیبان از وب سایت خود تهیه نمایید.

اما گاهی با وجود تهیه فایل پشتیبان، پس از چند روز متوجه ناسازگاری نسخه های جدید با نسخه های پیشین می شوید و برگرداندن بک آپ با وجود ایجاد تغییرات در سایت، کار مشکلی خواهد بود.

در این حالت تصمیم بهتر بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس است. در ادامه این آموزش از وردپرس نارنجی در مورد روش های بازگشتن به نسخه های قبلی توضیح خواهم داد.

نحوه بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس

برای اینکه بتوانید به نسخه های قبلی از وردپرس خود بازگردید، روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید با کمک افزودنی های وردپرس و یا به روش دستی به نسخه های قبلی بازگردید.

در این آموزش ابتدا روش استفاده از افزونه که روش ساده تری خواهد بود را آموزش می دهم و در ادامه در روش دوم نحوه بازگشت به نسخه قبلی را با روش دستی آموزش خواهم داد.

قبل از انجام هر گونه تنظیماتی برای بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس، علاوه بر تهیه نسخه پشتیبان، ابتدا اقدام به غیرفعال سازی آپدیت خودکار وردپرس کنید تا پس از بازگشت به نسخه قبلی، به طور خودکار مجددا به نسخه جدید آپدیت نشود.

بازیابی نسخه قبلی با افزونه WP Downgrade

همانطور که گفتم یکی از واجبات استفاده از وردپرس، به روزرسانی به موقع می باشد. اما اگر پس از آپدیت هسته وردپرس، قالب یا افزونه ها به مشکل خورده و سایتتان دیگر کارایی سابق را نداشت، می توانید به نسخه قبلی وردپرس برگردید.

این مطلب را از دست ندهید :
17 کار مهمی که پس از نصب وردپرس باید انجام دهید!

افزونه WP Downgrade یکی از افزونه های رایگان ثبت شده در مخزن وردپرس است که تا کنون با بیش از ۶۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۶ را از کاربران خود به دست بیاورد.

برای بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس با کمک این افزونه، ابتدا روی دکمه زیر کلیک کرده و پس از دانلود آن از مخزن وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس نمایید.

دانلود افزونه WP Downgrade

ابتدا نسخه فعلی وردپرس خود را بررسی کنید. این نسخه در صفحه اول پیشخوان وب سایت شما نمایان خواهد بود.

نسخه وردپرس فعلی
نسخه وردپرس

پس از نصب و فعال سازی افزونه WP Downgrade برای بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس، زیرمنویی با عنوان WP Downgrade در بخش تنظیمات پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه تنظیمات افزونه هدایت می شوید.

تنظیمات افزونه WP Downgrade
تنظیمات برای بازگشتن به نسخه های قبلی

در این صفحه کافی است نسخه وردپرس مورد نظر خود را در گزینه WordPress Target Version وارد نمایید. بهتر است به نسخه های خیلی قدیمی بازیابی نکند. نسخه های موجود وردپرس در لینک WP Releases در دسترس خواهند بود.

پس از وارد کردن نسخه مورد نظر، با کلیک بر روی ذخیره تغییرات عملیات بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس شروع خواهد شد.

بازیابی نسخه قبلی به روش دستی

اگر به روزرسانی خودکار وردپرس را غیرفعال نکنید، ممکن است پس از به روزرسانی به دلیل ناسازگاری افزونه ها سایت شما دچار مشکل شود.

در این حالت مجبور به بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس هستید تا سایت را مجددا بررسی کرده و سپس به روزرسانی کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
معرفی ابزارک ها در وردپرس

اگر به پیشخوان خود دسترسی دارید، بهترین راه استفاده از افزونه است که در روش قبل نیز توضیح دادم، اما اگر به پیشخوان خود دسترسی ندارید می توانید از روش دستی برای بازگشت به نسخه قبلی استفاده کنید.

برای این منظور ابتدا یک فایل پشتیبان از سایتتان تهیه کرده و سپس یک نسخه قبل از جدیدترین نسخه وردپرس را دانلود نمایید (نسخه های قدیمی تر ممکن است باعث نقص ایمنی سایتتان شود).

اکنون به هاست خود رفته در مسیر نصب وردپرس به پوشه wp-content بروید. در این پوشه برای غیرفعال کردن افزونه های نصب شده، پوشه plugins را تغییر نام دهید.

تغییر نام پوشه plugins در هاست
تغییر نام پوشه plugins

اکنون قبل از آپلود نسخه قدیمی وردپرس، در مسیر نصب وردپرس پوشه های wp-admin و wp-includes را پاک کنید.

حذف پوشه ها برای بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس
حذف پوشه های مورد نظر ذر هاست

فایل نسخه قبلی وردپرس دانلود شده را یکبار از حالت فشرده خارج کرده و پوشه wp-content را از آن حذف کنید و مجددا فشرده سازی کرده و در هاستتان و در مسیر نصب وردپرس آپلود نمایید.

حتما پوشه wp-conten را برای بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس از فایل قدیمی پاک کنید، چرا که ممکن است محتوای سایتتان را تحت تاثیر قرار دهد.

اکنون پس از آپلود فایل فشرده، آن را از حالت فشرده خارج کنید تا به نسخه قبلی بازگردید.

بازگردانی به نسخه های قبلی افزونه ها و قالب ها

اگر با بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس مشکل شما حل نشد، باید اقدام به بازیابی نسخه های قبلی افزونه ها یا پوسته خود کنید.

همانطور که قبلا در آموزش نحوه فعال سازی آپدیت خودکار افزونه ها توضیح داده بودم، در این حالت باید از افزونه WP Rollback استفاده نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن