آموزش های وردپرس

آموزش نحوه ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ وردپرس

از زمان ارائه نسخه جدید وردپرس و ارائه ویرایشگر جدید گوتنبرگ، بیشترین دغدغه افراد به غیر از نحوه کار کردن با این ویرایشگر جدید، نحوه ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ است.

در اینکه ویرایشگر کلاسیک تنها تا ۲ سال دیگر در دسترس خواهد بود و ویرایشگر قطعی وردپرس در آینده گوتنبرگ است شکی نیست، این ویرایشگر قدرت زیاد و قابلیت توسعه زیادی دارد و می تواند بسیار خوب برای شما عمل کند.

اول از همه این را بدانید که با آپدیت وردپرس و استفاده از گوتنبرگ، هیچ مشکلی برای نوشته های قبلی شما پیش نخواهد آمد و نوشته های قدیمی شما در گوتنبرگ با کمک بلوک کلاسیک نمایش داده خواهند شد.

اما گر تمایل دارید اصلا از ویرایشگر کلاسیک استفاده نکرده و اقدام به ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ کنید، ادامه این آموزش از وردپرس نارنجی را از دست ندهید.

تفاوت های ویرایشگر کلاسیک و گوتنبرگ

قبلا به معرفی جامع ویرایشگر گوتنبرگ پرداخته بودم و در مورد نحوه فعال سازی ویرایشگر کلاسیک در وردپرس ۵ به بالا نیز صحبت کرده بودم، اما قصد دارم قبل از آموزش نحوه ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ، در مورد تفاوت های این دو ویرایشگر صحبت کنم.

ویرایشگر کلاسیک یک ویرایشگر متن بود که بسیار شبیه نرم افزار آفیس است. این ویرایشگر در واقع یک ویرایشگر واحد با گزینه های قالب بندی در بالای آن مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید است.

نمایی از ویرایشگر کلاسیک
ویرایشگر قدیمی وردپرس

از طرف دیگر، ویرایشگر جدید گوتنبرگ یک ویرایشگر کاملا مبتنی بر بلوک است. تمام مطالب در گوتنبرگ به شکل بلوک اضافه اضافه می شوند.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش فعال سازی آپدیت خودکار افزونه ها در وردپرس
نمایی از ویرایشگر گوتنبرگ
ویرایشگر جدید وردپرس

بلوک ها عناصر محتوا هستند که با مجموعه گزینه های قالب بندی خاص خود از یکدیگر جدا می شوند. برای هر بخش از محتوا بلوک های اختصاصی وجود دارد از جمله: متن معمولی یا پاراگراف، تصویر، دکمه، آلبوم عکس، لیست، جدول و … .

علاوه بر این در ویرایشگر گوتنبرگ می توانید از ابزارک هایی که توسط افزونه ها و پوسته نصبی ایجاد شده اند در قالب بلوک استفاده کنید و به همین دلیل است که همواره توصیه می شود با ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ به این ویرایشگر منتقل شوید.

ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ وردپرس

اگر وردپرس خود را به نسخه های ۵ و بالاتر آپدیت کرده باشید، ویرایشگر گوتنبرگ را به عنوان ویرایشگر پیش فرض سایتتان خواهید داشت.

نکته خوب در مورد گوتنبرگ این است که هیچ یک از محتواهای قدیمی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و شما به راحتی می توانید آنها را ویرایش کنید.

برای ویرایش یک مقاله قدیمی، می توانید مانند گذشته در روردپرس های نسخه های قبلی اقدام کنید. در صفحه ویرایش پست، کل محتوای قدیمی شما مانند تصویر زیر، درون یک بلوک کلاسیک قرار خواهد گرفت.

پست قدیمی در ویرایشگر گوتنبرگ
پست های قدیمی در ویرایشگر جدید

همین نوشته در ویرایشگر کلاسیک مانند تصویر زیر نمایش داده می شد.

نوشته قدیمی در ویرایشگر کلاسیک
نوشته ها در ویرایشگر کلاسیک

همانطور که مشاهده می کنید، مطالب به همان ترتیب ویرایشگر کلاسیک مشاهده و قابل ویرایش هستند و فقط نحوه سازماندهی آن ها کمی متفاوت است.

ویرایشگر جدید گوتنبرگ هیچ تغییری در محتوای شما ایجاد نمی کند و همچنان در وب سایت شما محتواها به صورت یکسان نمایش داده می شوند.

اما اکنون برای ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ وردپرس دور راه پیش روی شما قرار دارد:

این مطلب را از دست ندهید :
جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

۱. استفاده از بلوک ویرایشگر کلاسیک

۲. تبدیل محتواهای قدیمی خود به بلوک گوتنبرگ

در روش اول شما تمام امکانات ویرایشگر کلاسیک را در بلوک کلاسیک خواهید داشت و همان قالب بندی را در بالای بلوک کلاسیک مشاهده خواهید کرد.

اما در مورد تبدیل محتواهای قدیمی به ویرایشگرگوتنبرگ و ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ، کافی است در قسمت ویرایش نوشته های خود گزینه تبدیل به بلوک ها را نتخاب کنید.

تبدیل ویرایشگر کلاسیک به ویرایشگر بلوک
استفاده از ویرایشگر بلوک

مانند تصویر بالا ابتدا گزینه سه نقطه را فشار داده و سپس از لیست نمایان شده گزینه تبدیل به بلوک ها را بزنید.

اکنون محتوای قدیمی شما از ویرایشگر کلاسیک به ویرایشگر گوتنبرگ تبدیل شده و می توانید از امکانات گسترده این ویرایشگر برای بخش های مختلف نوشته های سایتتان استفاده کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن