افزونه های وردپرس

فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس با افزونه Google Authenticator

فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس باعث می شود مانند هنگام ورود به جیمیل، علاوه بر نام کاربری و رمز عبور یک رمز ارسال شده را نیز وارد کنید.

با ایجاد این قابلیت امنیت سایت شما تا حد زیادی تامین می شود و چنانچه فردی نام کاربری و رمز عبور شما را نیز در دسترس داشته باشد، نمی تواند وارد پیشخوان وب سایت شما شود. چرا که باید رمز ارسال شده را نیز وارد کند.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، به کمک افزونه ای محبوب و کاربردی تایید دو مرحله ای را در وردپرس فعال می کنیم.

فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس

افزونه ای که در این آموزش برای فعال سازی تایید در دو مرحله مانند جیمیل معرفی می کنیم، با عنوان Google Authenticator – WordPress Two Factor Authentication (2FA) در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه که دارای دو نسخه تجاری و رایگان می باشد، تا کنون با بیش از ۲۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۵ را از کاربران خود به دست بیاورد.

برای ایجاد تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس خود، با کلیک روی دکمه زیر افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه Google Authenticator – WordPress Two Factor Authentication (2FA)

پس از نصب و فعال سازی افزونه منویی با عنوان miniOrange 2-Factor در پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه تنظیمات افزونه هدایت می شوید.

این مطلب را از دست ندهید :
ریست پسورد تمام کاربران در وردپرس با افزونه Emergency Password Reset
پیکربندی افزونه ورود دو مرحله ای
پیکربندی افزونه

در این صفحه و در باکس Google Authenticator روی Configure کلیک کنید تا تنظیمات مربوطه برای شما به نمایش در بیاید.

ثبت نام برای ایجاد ورود دو مرحله ای
ثبت نام در سایت سازنده

در این مرحله با وارد کردن ایمیل خود و رمز عبور یک حساب کاربری در وب سایت سازنده ایجاد می نمایید. چنانچه پیش از این در miniOrange حساب کاربری داشته اید، روی sign in کلیک کرده و با وارد کردن ایمیل و پسورد خود وارد حساب کاربری شوید.

تنظیمات ایجاد امکان ورود دو مرحله ای در وردپرس
تنظیمات افزونه

Install the Authenticator App that you wish to configure, in your phone: در این بخش گزینه ی Google Authenticator را انتخاب کرده و سپس بر اساس نوع موبایل خود، با استفاده از یکی از لینک های مربوط به Play Store یا IOS App Store، اپلیکیشن مربوطه را بر روی موبایل خود نصب کنید.

نکته: دقت کنید که در نسخه فارسی وردپرس به دلیل راست به چپ بودن کدها، دکمه رادیویی گزینه ی Google Authenticator در سمت راست قرار دارد و بهطور پیش فرض انتخاب شده است.

Choose the account name to be configured in the App: در این بخش نامی برای اپلیکیشن خود وارد کنید و سپس روی Save App Name کلیک کنید تا نام مورد نظر شما برای تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس ذخیره شود.

اکنون اپلیکیشن Google Authenticator را که پیش از این در موبایل خود نصب کرده اید باز کرده و روی دکمه ی Begin کلیک کنید.

اپلیکیشن اندروید ورود دو مرحله ای
شروع کار با اپلیکیشن

پس از مشاهده آموزش استفاده از اپلیکیشن و زدن دکمه DONE، روی گزینه ی scan a barcode کلیک کرده و بارکد نمایش داده شده در صفحه افزونه تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس در پیشخوان خود را اسکن نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
اتصال تلگرام به وردپرس با افزونه WP Telegram Pro
کد ایجاد شده برای تعیین هویت
کد ورود دو مرحله ای به وردپرس

در صفحه جدید کدی که به شما نمایش داده شده است را در تنظیمات افزونه در ستون سمت چپ بخش Verify and Save در فیلد Code وارد کرده و روی دکمه ی Verify and Save کلیک نمایید.

وریفای کد تعیین هویت
محل قرار دهی کدهای تعیین هویت برای ورود دو مرحله ای

نکته: هر کد فقط چند ثانیه معتبر است و اگر در زمان مجاز از آن استفاده نکنید، باطل خواهد شد و نمی توانید برای فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل در وردپرس از آن استفاده کنید.

اگر این کار را به کندی انجام دادید و کد مورد نظر منقضی شده بود، کافی است کد معتبر دیگری را در بخش ذکر شده وارد کنید تا مراحل تنظیمات افزونه به پایان برسد.

اکنون چنانچه از پیشخوان وردپرس خود خارج شده و دوباره قصد ورود داشته باشید، پس از وارد کردن رمز و نام کاربری خود با پنجره ای مانند تصویر زیر روبرو خواهید شد که از شما درخواست میکند کد OTP خود را جهت لاگین به سایت وارد کنید.

ورود دو مرحله ای مانند گوگل در وردپرس
ورود دو مرحله ای در وردپرس

اکنون در موبایل خود اپلیکیشن google Authenticator را باز کنید و کدی که در آن لحظه در اپلیکیشن به نمایش در آمده است را در فیلد مربوطه وارد کنید تا بتوانید وارد پیشخوان خود شوید.

اگر مایلید کد یکبار مصرف به همراه نام کاربری و رمز عبور مدیریت در صفحه ی ورود به صورت همزمان از شما درخواست شود نیز میتوانید در تنظیمات افزونه گزینه ی Enable 2FA prompt on the WP Login Page را فعال کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میتاپ وردپرس برای اولین بار در اصفهان برگزار شد.گزارش برگزاری رویداد
+
بستن