آموزش های وردپرس

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منوها

فهرست ها یا Menuها در وردپرس ابزاری هستند که در ایجاد مجموعه ای از پیوندهای تو در تو کاربرد دارند. این فهرست‌ها می‌توانند به تعداد نامحدود و با زیرمجموعه‌هایی نامحدود ایجاد شوند.

منوها در طراحی سایت با وردپرس برای استفاده‌های متنوعی مانند ایجاد منوی اصلی سایت، ایجاد منوهای فرعی سایت، ایجاد پیوندهای روزانه، ایجاد فهرست خدمات و بسیاری کاربردهای دیگر که ساختاری فهرستی داشته باشند، کاربرد دارند. فهرست‌ها یا همون منوها میتوانند در بخش‌های گوناگونی در سایت بسته به کدنویسی انجام شده در قالب، قرار بگیرند. عمده‌ترین بخش برای منوها در هدر سایت و ستونهای کناری خواهد بود. اکنون با یک مفهوم کلی از فهرست‌ها در وردپرس آشنا شدید، در ادامه به آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو وردپرس می‌پردازیم.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس

برای ساخت فهرست در وردپرس و مدیریت منوهای وردپرس باید پس از ورود به پیشخوان وردپرس با نقش مدیر کل به مسیر نمایش>> فهرست‌ها مراجعه کنید. با مراجعه به این بخش با صفحه ای مانند تصویر زیر روبه‌رو خواهید شد. بسته به قالبی که استفاده می‌کنید ممکن است امکان استفاده از چند نوع فهرست در سایت برای شما وجود داشته باشد، به عنوان نمونه میتوانید همزمان از چند فهرست در بخش‌های هدر سایت، منوی بالایی سایت، سایدبار چپ یا راست و فوتر سایت استفاده کنید.

ساخت فهرست جدید
ساخت فهرست

در قسمت نام فهرست یک نام برای فهرست خود وارد کرده و روی دکمه ساخت فهرست کلیک کنید تا عملیات ساخت فهرست در وردپرس انجام گیرد. بعد از ساخته شدن فهرست خواهید دید که منوی سمت راست که شامل برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندهای دلخوه، دسته‌ها و… است که اکنون غیرفعال است فعال خواهد شد و در زیر فهرست ساخته شده هم تنظیمات مربوط به یک فهرست نمایش داده میشود.

این مطلب را از دست ندهید :
خاصیت noopener در لینک های وردپرسی به چه معنا می باشد؟
ساختار فهرست
ساختار فهرست ساخته شده
  • اضافه شدن خودکار برگه‌ها: در صورت فعال بودن این گزینه هرگاه که یک برگه جدید در وردپرس ایجاد نمایید و در سایت منتشر کنید به صورت خودکار و بدون اینکه شما کاری انجام دهید به این فهرست اضافه خواهد شد.
  • مکان نمایش: این گزینه هم برای تعیین موقعیت نمایش فهرست استفاده می شود که بسته به قالب شما میتواند شامل گزینه‌های دیگری هم باشد، بنابراین برای اینکه مشخص کنید فهرستی که ایجاد می‌کنید در چه بخشی از سایت  نمایش داده شود از این قسمت باید یکی از اونها را انتخاب کنید.

اضافه کردن منوی جدید در فهرست

قبل از هر چیز برای اینکه انواع مختلفی از پیوندهای وردپرس رو بدون اعمال دستی بتوانید اضافه کنید، مشابه تصویر زیر روی دکمه تنظیمات صفحه کلیک کرده و سپس هر یک از بخش‌هایی که میخواهید برای افزودن در فهرست به شما نمایش داده شوند یا مخفی گردند، در این بخش با زدن یا برداشتن تیک تغییرات را اعمال کنید.

افزودن دسته های تازه
افزودن دسته های تازه در فهرست

اکنون در سمت راست صفحه خود گزینه‌های برچسب‌ها و ساختارها که در مرحله قبل در جعبه سمت راست وجود نداشتند اضافه خواهند شد.

برای اضافه کردن منوی جدید به فهرست ساخته شده کافی است ابتدا از قسمت جعبه‌ها روی برگه‌ها، دسته‌ها، برچسب‌ها، پیوندهای دلخواه و… که قصد دارید تا هر یک از آنها را به فهرست مورد نظر خود اضافه کنید کلیک کنید تا به صورت دسته‌ای به شما نمایش داده شوند. سپس مشابه تصویر زیر هر کدام از آنها را که قصد دارید به فهرست شما اضافه شوند انتخاب کرده و روی دکمه افزودن به فهرست کلیک کنید و چند لحظه‌ای منتظر باشید تا فهرست اضافه شده و در سمت چپ در زیر عنوان ساختار فهرست به شما نمایش داده شوند.

این مطلب را از دست ندهید :
چند نکته برای افزایش امنیت هاست وردپرس
افزودن منو
افزودن منوی جدید

تغییر خصوصیات پیشرفته در فهرست وردپرس

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که برای انواع آیتم‌هایی که در فهرست‌های وردپرس وجود دارد این است که میتوانید خصوصیات پیشرفته به منوی خود اضافه کنید، برای این منظور به تنظیمات صفحه که در بالای صفحه در سمت چپ قرار دارد مراجعه کرده و سپس مشابه تصویر زیر خصوصیات پیشرفته ای که قصد دارید برای منوهای خود درست کنید را فعال کنید.

افزودن خصوصیات جدید
افزودن خصوصیات بیشتر به فهرست

در زیر هم تصویری از بخش‌های خصوصیات پیشرفته برای منوی ساخته شده را مشاهده می‌کنید.

خصوصیات پیشرفته در فهرست
فهرست با خصوصیات پیشرفته

در نهایت بعد از اینکه منوی شما به صورت کامل تکمیل شد میتوانید آن را ذخیره و منتشر کنید.

فهرست شما
فهرست ساخته شده

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

  1. سلام و عرض ادب
    ممنون از آموزش ساخت فهرست ،ولی متاسفانه من هنوز نمیتونم ربط بین فهرست و برگه و نوشته رو درک کنم لطفا با زبان ساده تر توضیح دهید .

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن