آموزش های وردپرس

مدیریت نوشته ها در وردپرس

بعد از اینکه وردپرس را به عنوان سیستم مدیریت محتوای خود انتخاب کردید، قالب مناسب خود را انتخاب کرده و پیکربندی های اولیه وبسایت خود را انجام دادید؛ نوبت به ایجاد مطالب در وردپرس است.  در بخش نوشته ها می توانید مطالب پویای خود را وارد کرده و به مدیریت آنها بپردازید.

در این مقاله از وردپرس نارنجی، به معرفی بخش نوشته ها، ساختار کلی آن، امکانات متنوع آنها و نحوه مدیریت نوشته ها در وردپرس میپردازیم.

مدیریت نوشته ها در وردپرس

در اولین قدم برای مدیریت نوشته ها خود در وردپرس، پس از ورود به پیشخوان روی منوی نوشته ها کلیک کنید تا به صفحه مدیریت نوشته ها در وردپرس منتقل شوید. در این بخش مانند تصویر زیر، اطلاعات اصلی هر نوشته در قالب یک لیست به شما نمایش داده می شود.

مدیریت نوشته ها
مدیریت نوشته ها

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه مدیریت نوشته ها میتوانید اقدامات مربوط به ویرایش، ویرایش سریع، حذف نوشته، نمایش نوشته، مشاهده دسته‌بندی و برچسب، مشاهده نویسنده نوشته، دیدگاه‌های هر نوشته و… را مشاهده کرده و با کلیک روی هر بخش در نهایت به صفحه مورد نظر هدایت شوید. برای اینکه اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده میشود را مدیریت کنیم و بخش هایی را که نیازی نداریم مخفی کنیم، روی دکمه تنظیمات صفحه که در بالا و در سمت چپ قرار دارد کلیک کرده تا پنجره مربوط به آن نمایش داده شود و اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده میشود را کنترل کنیم. برای مخفی کردن هر اطلاعات از این صفحه تیک گزینه مورد نظر رو برمیداریم، هر زمان هم که خواستیم مجددا این اطلاعات را نمایش دهیم کافی است از همین قسمت تیک گزینه های غیرفعال شده را فعال کنیم و در نهایت با کلیک روی دکمه اجرا، تنظیمات رو ذخیره می کنیم.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش زمان بندی کردن پست در وردپرس
تنظیمات صفحه
تنظیمات صفحه

افزودن نوشته در وردپرس

برای شروع تولید محتوا در وردپرس می توانید از پیشخوان وردپرس به مسیر نوشته‌ها >> افزودن نوشته مراجعه کنید و یا اینکه با کلیک روی دکمه افزودن نوشته  در صفحه همه‌ی نوشته‌ها، مشابه تصویر زیر به صفحه افزودن نوشته در وردپرس هدایت شوید.

مدیریت نوشته ها | افزودن نوشته
افزودن نوشته
  • عنوان نوشته: این فیلد مربوط به عنوان نوشته انتخابی شما است. سعی کنید عنوان انتخابی شما بیشتر از حد معمول نباشد و خیلی هم کوتاه نباشد تا نتیجه بهتری در موتورهای جستجو بدست بیاورید. عنوان انتخابی شما باید کاملا مرتبط با نوشته شما بوده و شامل کلمات کلیدی نوشته باشد.
  • جعبه ابزار ویرایشگر وردپرس:  در زیر عنوان همانطور که میبینید آیکون‌های مختلف و دکمه های گوناگونی وجود دارد که هر کدام برای کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمترین آنها دکمه افزودن پرونده چند‌رسانه‌ای است که با کلیک روی آن میتوانید هر نوع فایل مجازی را در وردپرس آپلود کرده و در نوشته خود قرار دهید. در زیر آن آیکون های مربوط به مدیریت محتوای متن شما که برای کارهایی مثل تغییر Heading نوشته‌ها، تغییر رنگ، چیدمان نوشته، بولد کردن و ایتالیک کردن متن، افزودن لینک به متن و… مورد استفاده قرار میگیرند، وجود دارد. بسته به قالب یا افزونه هایی که نصب کردید این دکمه ها و ابزارهای مربوط به ویرایشگر محتوای وردپرس هم میتوانند بیشتر شده و شامل موارد دیگری نیز باشند.

در سمت چپ ابزار ویرایشگر دو عنوان به نامهای دیداری و متن مشاهده میکنید که با کلیک روی هر یک از آنها میتوانید به ویرایشگر متنی و ساده وردپرس یا ویرایشگر دیداری دسترسی داشته باشید. ویرایشگر متن وردپرس این اجازه را به شما خواهد داد که بتوانید برای قرار دادن کدهایی در بین محتوای نوشته راحت‌تر عمل کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش قراردادن لوگوی اینماد و ساماندهی در وردپرس

آیکون زیر این دو بخش نیز برای تغییر حالت ویرایشگر به تمام صفحه مورد استفاده قرار میگیرد که اگر روی این دکمه کلیک کنید موارد مربوط به منوی وردپرس در همه بخش‌ها مانند Taskbar ویندوز عمل کرده و مخفی میشوند و با حرکت دادن ماوس میتوانید آنها را مشاهده کنید.

  • باکس ویرایشگر: در باکس ویرایشگر میتوانید محتوای خود را وارد کرده و با استفاده از ابزاری که در بالا به معرفی آنها پرداختیم روی محتوای متن و تصاویر و رسانه های استفاده شده در محتوا کنترل کاملی داشته باشید.
مدیریت نوشته ها
تعداد واژه ها

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در سمت راست ویرایشگر میتوانید نوع المنت انتخاب شده را مشاهده کنید، در این بخش همچنین می توانید تعداد واژه های استفاده شده در محتوای نوشته را ببینید.

انتشار نوشته

در سمت چپ باکسی با عنوان انتشار را مشاهده می کنید که در آن میتوانید وضعیت نوشته خود را در حالت های گوناگون تعیین کرده و مدیریت نمایید.

مدیریت نوشته | انتشار
انتشار نوشته ها

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در این کادر میتوانید روی دکمه ذخیره پیش‌نویس کلیک کرده تا نوشته شما با آخرین تغییرات ذخیره شود؛ البته قابلیتی در وردپرس وجود دارد که به صورت خودکار نوشته‌ها در حالت پیش نویس در بازه زمانی مشخصی ذخیره میشوند. با کلیک روی دکمه پیش‌نمایش نوشته هم میتوانید نوشته خود را در حالتی که هنوز برای همه قابل مشاهده و در دسترس نیست مشاهده کنید.

با استفاده از بخش وضعیت نوشته هم میتوانید تا نوع نوشته را در حالت منتشر شده، پیش‌نویس، برای بازبینی و… مشخص کنید تا در هر حالتی که میخواهید نوشته شما نمایش داده شود.

این مطلب را از دست ندهید :
تفاوت میان دسته ها و برچسب ها در وردپرس

با استفاده از بخش نمایانی هم میتوانید نوشته خود را در حالت عمومی و یا خصوصی منتشر کنید. در این بخش میتوانید نوشته خود را رمز دار کنید.

دسته‌بندی نوشته ها در وردپرس

در زیر بخش انتشار به بخش دسته‌ها دسترسی پیدا می کنید. در این قسمت میتوانید از دسته‌بندی هایی که برای نوشته های خود تعیین کرده اید استفاده کنید و نوشته خود را به دسته هایی که مرتبط هستند با فعال کردن تیک گزینه های آنها مرتبط کنید تا وقتی کاربران روی لینک دسته بندی مورد نظر کلیک کردند بتوانند به کل مطالب موجود در آن دسته بندی دسترسی داشته باشند.

دسته بندی نوشته ها
دسته بندی نوشته ها

در این قسمت میتوانید دسته بندی مرتبط با نوشته خود را انتخاب کرده و یا اینکه با کلیک روی متن بیشتر استفاده شده به دسته بندی هایی که به دفعات بیشتری از آنها استفاده کرده اید دسترسی پیدا کنید. برای اطلاع از جزییات بیشتر دسته بندی ها می توانید به آموزش مدیریت دسته بندی ها در وردپرس مراجعه کنید.

برچسب نوشته ها

در زیر بخش دسته بندی نوشته به بخش برچسب‌ها دسترسی پیدا می کنید. در این قسمت میتوانید برای نوشته های خود برچسب انتخاب کنید و مرتبط با محتوای نوشته درست مثل دسته بندی ها اقدام به تگ گذاری روی نوشته های خود کنید. اگر در مورد انتخاب برچسبها و دسته بندی ها شک میکنید می توانید به آموزش تفاوت دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس مراجعه کنید.

برچسب ها
برچسب نوشته ها

برای اضافه کردن برچسب کافی است در فیلد مورد نظر نام برچسب را وارد کنید، وقتی برچسب را در این بخش وارد می کنید اگر قبلا استفاده شده باشد به صورت آجاکس به شما نمایش داده میشود که میتوانید آنرا انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه افزودن کلیک کنید تا برچسب مورد نظر به نوشته اضافه شود. اگر میخواهید تعدادی برچسب را همزمان وارد کنید باید با کاراکتر کاما انگلیسی “,” برچسب ها رو از هم جدا کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نحوه ویرایش پست های قدیمی با گوتنبرگ وردپرس

تصویر شاخص

استفاده از تصاویر شاخص برای نوشته ها در وردپرس امر مهمی محسوب میشود، علاوه بر اینکه زیبایی سایت شما بهتر خواهد شد میتوانید از طریق جستجوی تصاویر از طریق موتورهای جستجو ترافیک مناسبی را دریافت کنید. برای استفاده از تصویر شاخص مشابه تصویر زیر روی دکمه قرار دادن به‌عنوان تصویر شاخص کلیک کنید و سپس در پنجره رسانه وردپرس یکی از تصاویر مرتبط در رسانه را انتخاب کنید و یا اینکه تصویر جدیدی در آن آپلود کنید و به عنوان تصویر شاخص در وردپرس استفاده کنید.

تصویر شاخص نوشته
تصویر شاخص

چکیده نوشته ها

در مطالب خود میتوانید از خلاصه مطلب استفاده کنید تا برای جستجو و یافتن مطالب، کاربران راحت تر باشند و همچنین با این امکان میتوانید دکمه ادامه مطلب را به راحتی برای مطالب خود ایجاد نمایید.

خلاصه نوشته
چکیده مطلب

زمینه‌های دلخواه وردپرس

زمینه های دلخواه در وردپرس به قالب استفاده شده شما بستگی دارند و اگر در قالب شما از زمینه های دلخواه برای نمایش داده های خاصی استفاده شده باشد قابل دسترسی هستند. این داده ها میتواند شامل مواردی مثل دکمه های دانلود، دکمه پیش نمایش، باکس اطلاعات خاصی در مورد نوشته و… باشد که بر اساس قالب و نیاز شما طراحی شده اند.

نامک نوشته وردپرس

با استفاده از نامک نوشته میتوانید آدرس دلخواهی برای نوشته خود انتخاب کنید، نامک‌ها بر اساس پیوند یکتای نوشته میتوانند تععین شوند و قبل از نامک میشود از عبارات گوناگونی برای آدرس نوشته های وردپرس استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شما نوشته‌ای با عنوان آموزش منتشر کنید و پیوند یکتای سایت شما در حالت نام نوشته قرار داشته باشد در این صورت آدرس نوشته شما میتواند چیزی مثل https://wpnarenji.ir/آموزش باشد.  اما برای اینکه بخواهیم از آدرس دلخواه خود استفاده کنیم تا ساختار مناسب تری داشته باشد میتوانیم با وارد کردن نامک آنرا تغییر دهیم. به عنوان نمونه چون استفاده از نامک‌های انگلیسی برای مطالب هم از نظر سئو و بهینه سازی و هم از نظر ساختار آدرس نوشته ها از لحاظ خوانایی آدرس بهتر است، بنابراین توصیه میکنیم تا نامک مربوط به نوشته ای رو که مثال زدم به شکل https://wpnarenji.ir/ Education تغییر دهید و برای تمامی نوشته های خود نیز از نامک انگلیسی که ترجمه عنوان نوشته شما در بهترین حالت هست و شامل کلمات کلیدی برای نوشته هم میتواند باشد استفاده کنید. دقت کنید که نیازی به درج آدرس دامنه سایت در این فیلد ندارید و صرفا باید نامی رو در این فیلد مثل تصویر زیر وارد کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
رفع خطای 504 در وردپرس
پیوند یکتای نوشته
نامک نوشته

نویسنده،گفتگوها و…

به همین ترتیب میتوانید بسته به نوع قالب و افزونه هایی که استفاده میکنید، به بخش های گسترده تری مثل تغییر نویسنده، تنظیمات گفت و گوها و… دسترسی داشته باشید. به عنوان نمونه در زیر میتوانید در باکس نویسنده، نویسنده نوشته را تغییر دهید از لیست کشویی موجود کاربرانی که در سایت ثبت نام کردند رو پیدا کرده و کاربری که قصد دارید نوشته را به او اختصاص دهید انتخاب کنید.

نویسنده نوشته
نویسنده و گفت و گوها

با استفاده از بخش گفت و گوها هم میتوانید امکان ارسال نظر و بازتاب را برای نوشته مورد نظر فعال و یا غیرفعال کنید.

به همین ترتیب با مراجعه به قسمت تنظیمات صفحه که در ابتدای مقاله به معرفی آن پرداختیم در صفحه نوشته هم میتوانید تا باکس های اضافی رو مشاهده و مدیریت کنید.

کارهای دسته جمعی در وردپرس

یکی از قابلیت های منحصر به فرد در وردپرس اقدامات کلی به اعمال تغییرات روی نوشته ها و سایر بخش های موجود در وردپرس است. به این صورت که با انتخاب چندین نوشته میتوانید برخی از بخش های نوشته های انتخابی را ویرایش کرده و تغییر دهید.

کارهای دسته جمعی در مدیریت نوشته ها
کارهای دسته جمعی

جستجو صافی نوشته‌ها

با استفاده از این قابلیت به راحتی میتوانید در میان لیست انبوهی از نوشته های تولید شده، اقدام به جستجو کرده و یا با استفاده از گزینه صافی با استفاده از فیلترهای زمان، دسته‌بندی و سایر فیلترهایی که بر اساس قالب و یا افزونه های نصب شده در اختیار شما قرار دارند اقدام به پیدا کردن سریع نوشته خود کنید. با استفاده از گزینه های همه نوشته‌ها، منتشر شده، پیش‌نویس، زماندار، در دست بررسی وپیش نویس هم میتوانید بر اساس وضعیت نوشته های موجود در سایت به هر یک ازآنها دسترسی داشته باشید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن