آموزش های وردپرس

مدیریت برگه ها در وردپرس

بعد از اینکه وردپرس را به عنوان سیستم مدیریت محتوای خود انتخاب کردید، قالب مناسب خود را انتخاب کرده اید، می توانید اقدام به ایجاد صفحات ایستای سایت خود بکنید.  برگه ها بخشهای بدون تغییر و تقریبا ثابت  سایت هستند که می توانید برای نمایش انواع فرم و اطلاعات استفاده کنید. برگه‌ها در وردپرس را میتوان جزو بخشی مانند بیو سایت و اطلاعات پایه ای سایت در نظر گرفت.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، به معرفی بخش برگه ها و آموزش مدیریت برگه ها در وردپرس به عنوان بخش استاتیک سایت می پردازیم.

مدیریت برگه ها در وردپرس

قبل از اینکه به شروع بخش اصلی آموزش بپردازیم لازم است تا با تفاوت نوشته و برگه در وردپرس آشنا شویم. همانطور که در ابتدای متن اشاره کردم، برگه های وردپرس جزو بخش ایستا و بدون تغییر سایت هستند که از آنها برای اهداف گوناگونی مثل فرم تماس، صفحه تبلیغات در سایت، صفحه درباره ما و… استفاده می شود، اما نوشته ها بخش دانیامیک سایت هستند که به طور مدارم به روز می شوند.

آموزش کار با برگه ها در وردپرس

در اولین کاری که برای مدیریت برگه‌ها در وردپرس  باید انجام داد، رفتن به منوی برگه ها در پیشخوان است تا وارد صفحه مربوط به برگه‌ها در وردپرس شده و هر نوع اقدامی که میخواهید روی برگه‌ها داشته باشید. با کلیک روی این منو صفحه ای مانند تصویر زیر به شما نماین داده شده و اطلاعات اصلی هر برگه در قالب یک لیست مشاهده می شود.

مدیریت صفحات
برگه ها در وردپرس

در صفحه برگه ها میتوانید اقدامات مربوط به ویرایش، ویرایش سریع، حذف برگه، نمایش برگه، مشاهده نویسنده برگه، دیدگاه‌های هر برگه و… را مشاهده کرده و با کلیک روی هر بخش به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

این مطلب را از دست ندهید :
تهیه نسخه پشتیبان (بک آپ) از وردپرس

برای نمایش یا حذف اطلاعات برگه ها که در این صفحه نمایش داده می شود، روی دکمه تنظیمات صفحه که در بالای صفحه در سمت چپ قرار دارد کلیک کنید تا پنجره مربوط به آن برای شما نمایش داده شود. برای مخفی کردن هر اطلاعاتی از این صفحه کافی است تیک گزینه مورد نظر را و هر زمان که نیاز داشتید مجددا این اطلاعات را نمایش دهید، از همین قسمت تیک گزینه های غیرفعال شده را فعال کنید و در نهایت با کلیک روی دکمه اجرا، تنظیمات را ذخیره کرده تا این شکل و ساختار مشخص شده نمایش داده شود.

تنظیمات صفحه
تنظیمات صفحه

افزودن یا ایجاد برگه در وردپرس

برای شروع ایجاد برگه در وردپرس یا صفحات ایستا ابتدا از پیشخوان وردپرس به مسیر برگه‌ها>> افزودن مراجعه کنید و یا اینکه روی دکمه افزودن برگه که در صفحه همه‌ی برگه‌ها  قرار دارد کلیک کنید تا مشابه تصویر زیر به صفحه افزودن برگه در وردپرس هدایت شوید.

افزودن برگه در وردپرس
افزودن برگه

اگر مقاله مدیریت نوشته‌ها در وردپرس را مشاهده کرده باشید خواهید دید که قسمت ویرایش و افزودن برگه در وردپرس و نوشته ها عینا مشابه هم هستند با یک سری تفاوت های بسیار کوچیک که در ادامه خواهید دید.

  • عنوان برگه: این فیلد مربوط به نام برگه و عنوان انتخابی شما است. سعی کنید عنوان انتخابی بیشتر از حد معمول نباشد و خیلی کوتاه هم نباشد تا نتیجه بهتری در موتورهای جستجو بدست بیارید. همچنین عنوان انتخابی شما باید کاملا مرتبط با برگه شما بوده و شامل کلمات کلیدی برگه هم باشد.

در زیر عنوان همانطور که میبینید آیکون‌های مختلف و دکمه های گوناگونی وجود دارد که هر کدام برای کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمترین آنها دکمه افزودن پرونده چند‌رسانه‌ای است که با کلیک روی آن میتوانید هر نوع فایل مجازی را در وردپرس آپلود کرده و در نوشته خود قرار دهید. در زیر آن آیکون های مربوط به مدیریت محتوای متن شما که برای کارهایی مثل تغییر Heading نوشته‌ها، تغییر رنگ، چیدمان نوشته، بولد کردن و ایتالیک کردن متن، افزودن لینک به متن و… مورد استفاده قرار میگیرند، وجود دارد. بسته به قالب یا افزونه هایی که نصب کردید این دکمه ها و ابزارهای مربوط به ویرایشگر محتوای وردپرس هم میتوانند بیشتر شده و شامل موارد دیگری نیز باشند.

این مطلب را از دست ندهید :
ضربان قلب یا Heartbeat وردپرس چیست و چطور می توان آن را کنترل کرد؟

در سمت چپ ابزار ویرایشگر دو عنوان به نامهای دیداری و متن مشاهده میکنید که با کلیک روی هر یک از آنها میتوانید به ویرایشگر متنی و ساده وردپرس یا ویرایشگر دیداری دسترسی داشته باشید. ویرایشگر متن وردپرس این اجازه را به شما خواهد داد که بتوانید برای قرار دادن کدهایی در بین محتوای نوشته راحت‌تر عمل کنید.

آیکون زیر این دو بخش نیز برای تغییر حالت ویرایشگر به تمام صفحه مورد استفاده قرار میگیرد که اگر روی این دکمه کلیک کنید موارد مربوط به منوی وردپرس در همه بخش‌ها مانند Taskbar ویندوز عمل کرده و مخفی میشوند و با حرکت دادن ماوس میتوانید آنها را مشاهده کنید.

  • باکس ویرایشگر: در باکس ویرایشگر میتوانید محتوای خود را وارد کرده و با استفاده از ابزاری که در بالا به معرفی آنها پرداختیم روی متن و تصاویر و رسانه های استفاده شده در محتوا کنترل کاملی داشته باشید.
تعداد واژه های برگه
تعداد واژه ها

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در سمت راست ویرایشگر میتوانید نوع المنت انتخاب شده را مشاهده کنید، در این بخش همچنین می توانید تعداد واژه های استفاده شده در محتوای برگه را ببینید.

انتشار برگه ها

در سمت چپ باکسی با عنوان انتشار را مشاهده می کنید که در آن میتوانید وضعیت برگه خود را در حالت های گوناگون تعیین کرده و مدیریت نمایید.

انتشار برگه ها
انتشار برگه ها

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در این کادر میتوانید روی دکمه ذخیره پیش‌نویس کلیک کرده تا برگه شما با آخرین تغییرات ذخیره شود؛ البته قابلیتی در وردپرس وجود دارد که به صورت خودکار برگه ها در حالت پیش نویس در بازه زمانی مشخصی ذخیره میشوند. با کلیک روی دکمه پیش‌نمایش برگه هم میتوانید برگه خود را در حالتی که هنوز برای همه قابل مشاهده و در دسترس نیست مشاهده کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
جلوگیری از وقوع صفحه سفید در وردپرس 5.1

با استفاده از بخش وضعیت برگه هم میتوانید تا نوع برگه را در حالت منتشر شده، پیش‌نویس، برای بازبینی و… مشخص کنید تا در هر حالتی که میخواهید نوشته شما نمایش داده شود.

با استفاده از بخش نمایانی هم میتوانید برگه خود را در حالت عمومی و یا خصوصی منتشر کنید. در این بخش میتوانید برگه خود را رمز دار کنید.

در بخش انتشار فوری  میتوانید زمان انتشار برگه را تغییر دهید. در حالت عادی انتشار برگه‌ها روی زمان حاضر هستند و به محض اینکه روی دکمه انتشار برگه کلیک کنید این زمان برای تاریخ انتشار برگه ثبت خواهد شد، اما میتوانید با تغییر زمان و ساعت انتشار برگه، آنرا تغییر دهید که در این حالت برگه شما در بخش وضعیت به حالت زماندار تبدیل شده و اگر زمان آن در آینده باشد در تاریخ مشخص شده به صورت خودکار منتشر خواهد شد، اما اگر زمان گذشته باشد برگه با زمانی که گذشته منتشر خواهد شد و هیچ ارتباطی به اینکه آیا زمان گذشته هست یا نه ندارد و در هر صورت برگه ساخته شده با تاریخ گذشته هم قابل منتشر شدن است.

در نهایت پس از انتشار برگه وردپرس قادر خواهید بود تا امکان مشاهده برگه برای بازدیدکنندگان را با لینک دادن به برگه ای که ساختید فراهم کنید.

ویژگی‌های برگه در وردپرس

در زیر بخش انتشار به بخش ویژگی‌های برگه دسترسی پیدا می کنید. در این قسمت میتوانید قابلیت‌هایی مثل برگه مادر برای هر برگه‌ای که در سایت منتشر می‌کنید تعیین کنید تا در آدرس درست مثل دسته‌بندی نوشته‌ها برگه‌هایی که دارای برگه مادر هستند به صورت طبقه‌بندی شده قرار بگیرند.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل
ویژگی های برگه
ویژگی های برگه

صفحه‌ها معمولا براساس حروف الفبا مرتب شده‌اند. اما شما می‌توانید ترتیب خود را بوسیله‌ی وارد کردن یک عدد (مثلاً ۱ برای اولی) در این کادر وارد کنید. با استفاده از قابلیت چیدمان هم میتوانید به همین ترتیب اولویت چیدمان برگه‌ها را تغییر دهید.

با استفاده از قابلیت قالب قادر هستید تا برای برگه‌ها در وردپرس انواع مختلفی از استایل های گوناگون را به صورت یک قالب ایجاد کنید تا با ظاهر دلخواهی نمایش داده شوند و سپس با انتخاب قالب دلخواه از میان لیست قالب های ساخته شده ظاهر مدنظر خود را برای برگه ای که میخواهید بسازید انتخاب کنید. می توانید در آموزش ساخت قالب برای برگه ها نحوه ساختن قالبهای مختلف را یاد بگیرید.

تصویر شاخص

استفاده از تصاویر شاخص برای برگه ها در وردپرس امر مهمی محسوب میشود، علاوه بر اینکه زیبایی سایت شما بهتر خواهد شد میتوانید از طریق جستجوی تصاویر از طریق موتورهای جستجو ترافیک مناسبی را دریافت کنید. برای استفاده از تصویر شاخص مشابه تصویر زیر روی دکمه قرار دادن به‌عنوان تصویر شاخص کلیک کنید و سپس در پنجره رسانه وردپرس یکی از تصاویر مرتبط در رسانه را انتخاب کنید و یا اینکه تصویر جدیدی در آن آپلود کنید و به عنوان تصویر شاخص در وردپرس استفاده کنید.

تصویر شاخص
تصویر شاخص

زمینه‌های دلخواه وردپرس

زمینه های دلخواه در وردپرس به قالب استفاده شده شما بستگی دارند و اگر در قالب شما از زمینه های دلخواه برای نمایش داده های خاصی استفاده شده باشد قابل دسترسی هستند. این داده ها میتواند شامل مواردی مثل دکمه های دانلود، دکمه پیش نمایش، باکس اطلاعات خاصی در مورد نوشته و… باشد که بر اساس قالب و نیاز شما طراحی شده اند.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نحوه رفع خطای به روزرسانی دیگری در جریان است در وردپرس

نامک برگه وردپرس

با استفاده از نامک برگه میتوانید آدرس دلخواهی برای برگه خود انتخاب کنید، نامک‌ها بر اساس پیوند یکتای برگه میتوانند تععین شوند و قبل از نامک میشود از عبارات گوناگونی برای آدرس نوشته های وردپرس استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شما برگه ای با عنوان آموزش منتشر کنید و پیوند یکتای سایت شما در حالت نام نوشته قرار داشته باشد در این صورت آدرس برگه شما میتواند چیزی مثل https://wpnarenji.ir/آموزش باشد.  اما برای اینکه بخواهیم از آدرس دلخواه خود استفاده کنیم تا ساختار مناسب تری داشته باشد میتوانیم با وارد کردن نامک آنرا تغییر دهیم. به عنوان نمونه چون استفاده از نامک‌های انگلیسی برای مطالب هم از نظر سئو و بهینه سازی و هم از نظر ساختار آدرس ها از لحاظ خوانایی آدرس بهتر است، بنابراین توصیه میکنیم تا نامک مربوط به برگه ای را که مثال زدم به شکل https://wpnarenji.ir/ Education  تغییر دهید و برای تمامی نوشته های خود نیز از نامک انگلیسی که ترجمه عنوان برگه شما در بهترین حالت هست و شامل کلمات کلیدی برای برگه هم میتواند باشد استفاده کنید. دقت کنید که نیازی به درج آدرس دامنه سایت در این فیلد ندارید و صرفا باید نامی رو در این فیلد مثل تصویر زیر وارد کنید.

پیوند یکتای برگه
نامک برگه

نویسنده،گفتگوها و…

به همین ترتیب میتوانید بسته به نوع قالب و افزونه هایی که استفاده میکنید، به بخش های گسترده تری مثل تغییر نویسنده، تنظیمات گفت و گوها و… دسترسی داشته باشید. به عنوان نمونه در زیر میتوانید در باکس نویسنده، نویسنده برگه را تغییر دهید. از لیست کشویی موجود کاربرانی که در سایت ثبت نام کردند رو پیدا کرده و کاربری که قصد دارید برگه را به او اختصاص دهید انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
صفحه ساز وردپرس چیست؟
نویسنده برگه در وردپرس
نویسنده برگه

با استفاده از بخش گفت و گوها هم میتوانید امکان ارسال نظر و بازتاب را برای برگه مورد نظر فعال و یا غیرفعال کنید.

به همین ترتیب با مراجعه به قسمت تنظیمات صفحه که در ابتدای مقاله به معرفی آن پرداختیم در صفحه برگه هم میتوانید باکس های اضافی رو مشاهده و مدیریت کنید.

کارهای دسته جمعی در وردپرس

یکی از قابلیت های منحصر به فرد در وردپرس اقدامات کلی به اعمال تغییرات روی برگه ها و سایر بخش های موجود در وردپرس است. به این صورت که با انتخاب چندین برگه میتوانید برخی از بخش های برگه های انتخابی را ویرایش کرده و تغییر دهید.

برگه ها در وردپرس
کارهای دسته جمعی

جستجو صافی برگه ها

با استفاده از این قابلیت به راحتی میتوانید در میان لیست انبوهی ازبرگه های تولید شده، اقدام به جستجو کرده و یا با استفاده از گزینه صافی با استفاده از فیلترهای زمان، دسته‌بندی و سایر فیلترهایی که بر اساس قالب و یا افزونه های نصب شده در اختیار شما قرار دارند اقدام به پیدا کردن سریع برگه خود کنید. با استفاده از گزینه های همه برگه ها، منتشر شده، پیش‌نویس، زماندار، در دست بررسی وپیش نویس هم میتوانید بر اساس وضعیت برگه های موجود در سایت به هر یک ازآنها دسترسی داشته باشید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن