آموزش های وردپرس

تفاوت برگه و نوشته در وردپرس

معمولا تازه واردان دنیای وردپرس بعد از نصب و راه اندازی وردپرس و هنگام تولید محتوا بین انتخاب برگه و نوشته گیج می شوند و نمی دانند که کدام را باید انتخاب کنند. به طور پیش فرض در وردپرس دو نوع محتوا یکی نوشته ها (posts) و دیگری برگه ها (pages)  وجود دارند. هر یکی از این دو نوع ساختار محتوایی در وردپرس تفاوت‌هایی با هم دارند. وقتی که به صفحه افزودن نوشته و افزودن برگه در وردپرس مراجعه می‌کنید، در حالت کلی محتوای این دو صفحه جز در چند مورد تفاوت چندانی با هم ندارند.

دلیل وجود هر دو آنها چیست؟ چه زمان باید کدامیک را انتخاب کرد؟ در این مقاله به تفاوت های بین این دو در وردپرس پرداخته می شود.

تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست؟

یکی از تفاوت‌های اصلی نوشته و برگه در این است که نوشته‌ها در وردپرس حالت پویا دارند ولی برگه‌ها در وردپرس یک حالت ایستا و ثابتی دارند. برای توضیح بیشتر باید گفت زمانی که شما یک نوشته را در وردپرس ایجاد می کنید این نوشته در صفحه اصلی سایت نمایش داده خواهد شد و زمانی که نوشته های دیگری نیز به ترتیب بعد از آن اضافه می شوند تمامی آنها به ترتیب زمان در صفحه اصلی نمایش داده خواهند شد. اما زمانی که برگه ای را در وردپرس ایجاد می کنید، آن برگه در هیج جای صفحه اصلی یا سایر صفحات ظاهر نمی شود و برای اینکه کاربران شما به آن دسترسی داشته باشند باید لینکی از آن برگه در جایی از صفحه اصلی مانند منوی وردپریس قرار گیرد.

این مطلب را از دست ندهید :
ساخت نقشه سایت با Yoast SEO

بنابراین اگر بخواهیم صفحات خود را ایجاد کنیم باید دقت داشته باشیم که اگر محتوای ما نیاز به به‌روزرسانی ندارد، باید به عنوان برگه ایجاد شود. این صفحات معمولا شامل صفحاتی مثل تماس با ما، درباره ما و… هستند که یک محتوای ثابت در طول مدت زمان زیادی دارند و به ندرت اقدام به ویرایش آنها می کنیم. اما برای صفحاتی که نیاز به آپدیت دارند باید از نوشته استفاده کنیم تا  از امکاناتی مثل دسته بندی و برچسب گذاری هم استفاده کرد.

دسته بندی و برچسب گذاری در نوشته و برگه وردپرس

همانگونه که در بالا اشاره شد یکی دیگر از تفاوت های برگه و نوشته در وردپرس امکان استفاده از دسته‌بندی و برچسب در نوشته ها است. اگر بخواهید از دسته‌بندی و برچسب گذاری در برگه وردپرس استفاده کنید لازم است تا خودتان با افزودن کد و یا نصب افزونه این امکان را در وردپرس فراهم کنید.

اما در مقابل این ویژگی نوشته ها یک قابلیت در برگه‌ها وجود دارد که میتوانید به صورت سلسله مراتبی آنها را تهیه کنید. یعنی اینکه میتوhنید یک برگه مادر ایجاد کرده و سپس با ساخت چند برگه و انتخاب این برگه مادر به عنوان برگه اصلی برگه‌های دیگر را به صورت سلسله مراتبی قرار دهید.

یکی دیگر از مزیت‌های برگه ها  امکان انتخاب قالب جدا برای برگه‌ها در وردپرس است. به این صورت که با افزودن برگه شما میتوانید چند قالب و استایل برای برگه‌ها در نظر بگیرید و سپس با استفاده از بخش انتخاب قالب در صفحه ویرایش برگه هر قالبی که برای آن برگه طراحی کردید را نمایش دهید.

این مطلب را از دست ندهید :
غیرفعال سازی آپدیت خودکار در وردپرس

برگه و نوشته در RSS وردپرس هم با هم تفاوت دارند؛ به این صورت که در فید سایت اثری از برگه‌ها به چشم نمیخورد اما نوشته‌ها در خوراک سایت قرار دارند و میتوانید آنها را در فید وردپرس مشاهده کنید. البته این گزینه به صورت پیشفرض بوده و اگر بخواهید میتوانید با کدنویسی و یا افزونه این قابلیت رو هم به برگه وردپرس اضافه کنید.

تفاوت های کلیدی نوشته با برگه

  • نوشته ها زمان‌دار و برگه ها بدون زمان اند.
  • امکان دسته‌بندی، برچسب گذاری و نویسنده در نوشته ها وجود دارد ولی در برگه ها این قابلیت موجود نیست.
  • برگه ها در قالب های دلخواه (custom template) قرار می گیرند اما نوشته ها این ویژگی را ندارند.
  • نوشته ها برای محتوایی که نیاز به آرشیو شدن دارد مناسب هستند، اما برگه ها صورت جداگانه ثبت می‌شوند.
  • نوشته ها بر اساس تاریخ انتشار در سایت به صورت لیست پشت سر هم نمایش داده می‌شوند، در مقابل در برگه ها امکان نمایش به صورت سلسله مراتبی وجود دارد.
  • امکان استفاده از پیوند یکتا بر اساس تاریخ در نوشته وجود دارد، در مقابل برگه ها مناسب برای لینک دادن از منو وردپرس هستند.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن