آموزش های وردپرس

آموزش حذف ورژن وردپرس برای افزایش امنیت سایت

یکی دیگر از موارد امنیتی که می توانید به وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید، مخفی کردن نسخه وردپرس و یا حذف ورژن وردپرس نصب شده می باشد.

نمایش نسخه وردپرس در کدها
نسخه وردپرس

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، در کدهای هدر وب سایت شما و در تگ meta generator، به وضوح نسخه وردپرس نصبی شما مشخص خواهد بود.

همانطور که قبلا هم تاکید کرده بودم، بهتر است با هر به روزرسانی وردپرس وب سایت خود را آپدیت کنید و مهم ترین علت آن رفع باگ های نسخه قبلی و افزایش امنیت است.

فرض کنید شما آپدیت خودکار وردپرس را غیرفعال کرده باشید و نسخه جدیدی از وردپرس ارائه شده و شما هنوز به نسخه جدید به روزرسانی نکرده اید.

در این صورت باگ های برطرف شده در نسخه جدید به صورت عمومی اعلام شده و یک هکر به راحتی با کمک این باگ ها می تواند به وب سایت شما نفوذ کند.

پس بهترین راه برای افزایش امنیت سایت وردپرسی، عدم نمایش نسخه وردپرس در وب سایت وردپرسی می باشد. در ادامه این آموزش از وردپرس نارنجی نحوه حذف ورژن وردپرس را آموزش خواهم داد.

حذف ورژن وردپرس

برای مخفی کردن نسخه وردپرس نصبی، دو راه پیش روی شما قرار دارد. یکی از این راه ها استفاده از افزونه های وردپرسی است که به دلیل سادگی در ابتدا آورده می شود و روش دوم استفاده از توابع وردپرس است که در روش دوم آورده شده است.

اگر تمایلی به استفاده از افزونه های وردپرسی ندارید، مستقیما روش دوم را دنبال کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
معایب طراحی سایت با وردپرس و عمده ترین ضعف های آن چیست؟

مخفی کردن نسخه وردپرس با افزونه

افزونه ای که در این آموزش برای حذف ورزن وردپرس معرفی می کنم، با عنوان Meta Generator and Version Info Remover در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از ۱۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۵ ستاره را از کاربران خود دریافت کند.

برای مخفی کردن نسخه وردپرس با کمک این افزونه، ابتدا با کلیک روی دکمه زیر آن را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه Meta Generator and Version Info Remover

پس از نصب و فعال سازی افزونه، زیرمنویی با عنوان Meta Generator and Version Info Remover در بخش تنظیمات پیشخوان وب سایت شما برای حذف ورژن وردپرس ظاهر می شود.

تنظیمات Meta Generator and Version Info Remover
تنظیمات افزونه

همانطور که مشاهده می کنید این افزونه برای مخفی کردن نسخه وردپرس، از سه بخش تنظیمات تشکیل شده است.

Meta Generator Remover Settings: در این بخش می توانید تعیین کنید که تگ meta generator از چه بخش هایی حذف شود. ترجیحا برای عملکرد درست افزونه تنظیمات پیش فرض را باقی بگذارید.

Version Info Remover Settings: در این قسمت می توانید تعیین کنید که با حذف ورژن وردپرس، اطلاعات نسخه وردپرس نصبی از فایل های CSS و JS نیز حذف شود.

همچنین می توانید نام فایل های CSS یا JS ای که تمایل ندارید نسخه وردپرس از آن ها حذف شود را در گزینه Enter CSS/JS file names to exclude from version removal (comma separated list) وارد کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
مخفی کردن وردپرس و تغییر آدرس مدیریت با استفاده از افزونه Hide My WordPress

View Source Comments Remover Settings: در این بخش می توانید برای حذف ورژن وردپرس از وب سایت خود، نسخه وردپرس را در کامنت ها و ابزارهای گوگل آنالیتیکس هم مخفی کنید.

اکنون با ذخیره تغییرات نسخه وردپرس نصبی شما از وب سایتتان مخفی خواهد شد.

حذف ورژن وردپرس با توابع وردپرس

برای این منظور باید تغییراتی را در فایل فانکشن پوسته نصبی خود انجام دهید. پس قبل از ادامه کار حتما از وب سایت خود یک فایل پشتیبان تهیه نمایید.

اکنون به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرس به آدرس wp-content/themes بروید. پوشه هم نام با قالب نصبی خود را باز کرده و در آن فایلی با عنوان functions.php را ویرایش کنید.

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

برای حذف ورژن وردپرس قطعه کد بالا را در مکان مناسبی از این فایل قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید. همچنین برای عدم نمایش نسخه وردپرس در فایل های اسکریپت و استایل می توانید از قطعه کد زیر در فایل فانکشن استفاده کنید.

function at_remove_wp_ver_css_js( $src ) {

if ( strpos( $src, 'ver=' ) )

$src = remove_query_arg( 'ver', $src );

return $src;

}

add_filter( 'style_loader_src', 'at_remove_wp_ver_css_js', 9999 );

add_filter( 'script_loader_src', 'at_remove_wp_ver_css_js', 9999 );

همچنین برای حذف ورژن وردپرس از فید RSS می توانید از قطعه کد زیر در همین فایل استفاده کنید.

function at_remove_wp_ver_meta_rss() {

return '';

}

add_filter( 'the_generator', 'at_remove_wp_ver_meta_rss' );

اکنون با ذخیره فایل فانکشن قالب خود، ورژن وردپرس شما حذف شده و دیگر از طریق باگ های موجود در نسخه های قبلی امکان نفوذ به وب سایت شما وجود نخواهد داشت.

برچسب ها

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن