مجله وردپرس

سلامتی سایت در وردپرس و روشهای بهبود آن

همانطور که می دانید با معرفی وردپرس ۵.۱، یک ویژگی عالی از این سیستم هم معرفی شد و آن بررسی سلامتی سایت در وردپرس و در پنل مدیریت بود.

این ابزار به شما کمک می کند وب سایت خود را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که ویژگی های که ممکن است روی امنیت سایت شما تاثیر بگذارد را رعایت کرده اید.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به بررسی مفهوم ابزار سلامتی سایت در وردپرس پرداخته و در مورد عواملی که با رعایت آن ها می توانید امتیاز ۱۰۰ را از این ابزار بگیرید، صحبت خواهم کرد.

سلامتی سایت در وردپرس چیست؟

سلامت سایت یک ویژگی در وردپرس است که به دنبال مشکلات معمول عملکرد و امنیت سایت می باشد و بر اساس تست های مختلف نمره ای به سلامت وب سایت ما می دهد.

برای اینکه نمره سلامتی سایت در وردپرس خود را ببینید، می توانید به منوی ابزارها >> سلامتی سایت در پیشخوان خود بروید.

منوی سلامتی سایت
بررسی سلامت سایت

همانطور که قبلا هم توضیح داده بودم، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای فوق العاده محبوب است که تا کنون بیش از ۳۴ درصد کل وب سایت های دنیا از آن استفاده می کنند.

این سیستم در اصل برای کسانی طراحی شده که می خواهند بدون داشتن دانش برنامه نویسی، یک سایت داشته باشند. اما ویژگی سلامتی سایت در وردپرس به چه دردی می خورد؟

این ابزار دقیقا برای همین افراد ایجاد شده است تا بتوانند عملکرد وب سایت خود را بررسی کرده و در صورتی که سایت وردپرسی آن ها با مشکلی مواجه بود، بتوانند به راحتی آن را برطرف کنند.

این مطلب را از دست ندهید :
چرا نباید افزونه های ناسازگار با نسخه فعلی را نصب کنیم؟

ابزار سلامتی سایت در وردپرس چطور می تواند به وب سایت شما کمک کند؟

این ابزار تست هایی برای بررسی عملکرد معمول و امنیت سایت وردپرسی انجام می دهد. برای مثال یکی از این بررسی استفاده از آخرین نسخه php در وب سایت وردپرسی است.

اگر سایت شما از آخرین نسخه php استفاده نکند، ممکن است عملکرد بسیاری از افزونه ها در وب سایت شما با مشکل مواجه شود.

آخرین نسخه php
نسخه php با سلامتی سایت مرتبط است

بنابراین به طور کلی دریافت نمره بالاتر از ابزار سلامتی سایت در وردپرس، به این معنی است که وب سایت شما در شرایط مطلوب تری قرار دارد.

در ادامه به بررسی مواردی می پردازم که به افزایش نمره سلامتی سایت شما در این ابزار و در واقع بهبود عملکرد سایتتان کمک می کند.

۱.هاست بهتری انتخاب کنید

بیشترین چیزی که روی وب سایت شما تاثیر می گذارد، هاست سایتتان یعنی محل ذخیره تمامی اطلاعات سایت است.

انتخاب هاست خوب
انتخاب بهترین هاست برای دریافت نمره بالاتر

از سرویس های میزبانی استفاده کنید که به روز، استاندارد، با سابقه و قابل اطمینان هستند. دقت کنید سرویس میزبانی شما از نرم افزارهای جدید استفاده کرده و ماژول های مورد نیاز PHP را نصب کنند. اگر سرویس میزبانی خوبی نداشته باشید، هیچ راهی برای حل مشکلات عملکری سایتتان جز تغییر هاستینگ سایت وجود ندارد.

۲. همیشه به روز باشید

قبلا در مورد دلایل به روزرسانی وردپرس صحبت کرده بودم، ابزار سلامتی سایت در وردپرس نیز به این موضوع اهمیت می دهد و برای این ویژگی به شما امتیاز خواهد داد.

در هر نسخه جدید از وردپرس، مشکلات نسخه قبلی رفع شده و موارد امنیتی بیشتری رعایت خواهند شد. پس اگر وب سایت خود را به روزنکنید، علاوه بر اینکه نمره سلامت سایت خوبی کسب نخواهید کرد، سایت شما از لحاظ امنیتی ناتوان خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید :
چرا باید وردپرس را به روزرسانی کنیم؟

۳. گواهینامه SSL را فراموش نکنید

قبلا در مورد نحوه فعال سازی گواهی SSL در وردپرس صحبت کرده بودم، این گواهی به شما کمک می کند تا داده ها را با رمزگذاری و به روشی کاملا امن از سرور خود به سمت کاربر و برعکس منتقل کنید.

فعال سازی گواهی ssl
گواهی ssl

با نصب SSL آیکونی سبز رنگ در کنار آدرس سایت شما ظاهر شده و به جای پروتکل ناامن http از پروتکل امن https استفاده خواهید کرد.

این موضوع علاوه بر اینکه در ابزار سلامتی سایت در وردپرس بررسی می شود، جزو موارد مطرح در سئوی سایت نیز می باشد.

۴. قالب ها و افزونه ها هم نیاز به آپدیت دارند

درست مانند هسته وردپرس، قالب ها و افزونه ها نیز نیاز به آپدیت دارند تا بتوانند ویژگی های جدید دریافت کرده، مشکلات امنیتی را حل کنند و با نسخه های جدید وردپرس هماهنگ شوند.

برای به روزرسانی افزونه ها کافی است به منوی افزونه ها >> افزونه های نصب شده بروید و هر افزونه ای که نیاز به آپدیت دارد را به روزرسانی کنید.

به روزرسانی افزونه های نصب شده
تاثیر آپدیت افزونه ها در نمره سلامتی سایت

برای قالب ها نیز با مراجعه به منوی نمایش >> پوسته ها می توانید قالب های وردپرس نصب شده را به روزرسانی کنید تا از ابزار سلامتی سایت در وردپرس نمره بالاتری بگیرید.

۵. نسخه دیتابیس خود را بررسی کنید

وردپرس برای راه اندازی و فعالیت خود به پایگاه داده نیاز دارد. این پایگاه داده نیز باید در آخرین نسخه MySQL استفاده کند.

برای دریافت نگارش پایگاه داده خود، به منوی ابزارها >> سلامتی سایت در پیشخوان وب سایت خود رفته و سپس روی تب اطلاعات کلیک کنید تا نگارش نرم افزار دیتابیس خود را دریابید.

این مطلب را از دست ندهید :
بهترین افزونه های وردپرس در سال 1398
نسخه پایگاه داده
ورژن mysql دیتابیس

اگر پایگاه داده شما از نسخه قدیمی MySQL استفاده می کند، می توانید از شرکت ارائه دهنده هاستینگ خود درخواست کنید تا آن را به روزرسانی کند.

۶. استفاده از آخرین نسخه PHP

وردپرس به زبان برنامه نویسی php نگارش شده است و برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد، باید از آخرین نسخه از PHP در وب سرور خود استفاده کنید.

برای دریافت نگارش php وب سایت خود در بخش سلامتی سایت در وردپرس و تب اطلاعات، به گزینه سرور بروید و اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه php استفاده می کنید.

نسخه php سایت شما
از آخرین ورژن php استفاده کنید

اگر وب سایت شما از نسخه قدیمی PHP استفاده می کند، می توانید از شرکت ارائه دهنده هاست خود بخواهید تا آن را برای شما به روز کند. برخی از شرکت های میزبانی نیز اجازه تغییر نسخه php را از پنل مدیریت به شما می دهند.

۷. به روزرسانی خودکار را فعال کنید

به طور خودکار در وردپرس این امکان وجود دارد تا پس از ارائه نسخه جدید، وب سایت شما به روزرسانی شود.

برای ینکه در سلامتی سایت در وردپرس نمره بالاتری به دست بیاورید، چنانچه اقدام به غیرفعال سازی آپدیت خودکار وردپرس کرده اید مجددا آن را فعال کنید.

۸. غیرفعال ها را حذف کنید

اگر افزونه ای را نصب کرده اید اما از آن استفاده نمی کنید و غیرفعال است، اگر قالبی را نصب کرده اید اما آن را دوست نداشتید و اکنون غیرفعال است، باید آن ها را حذف کنید.

برای پاک کردن افزونه های غیرفعال به منوی افزونه ها >> افزونه های نصب شده بروید و افزونه های غیرفعال را پاک کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
wordpress.org و wordpress.com چه تفاوتی دارند؟ کدام سرویس را انتخاب کنیم؟

اگر قالب غیرفعالی را در وب سایت خود دارید، باید آن را از طریق هاستتان پاک کنید. پس به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرتان به آدرس wp-content/themes بروید و پوشه های مربوط به قالب های غیرفعال را پاک کنید.

به طور معمول وجود افزونه یا قالب غیرفعال روی سرعت سایت شما تاثیر نمی گذارد اما می توان از آن ها برای مخفی کردن بدافزارها و افزایش زمان اسکن امنیتی استفاده کرد، پس برای افزایش امنیت سایت و افزایش نمره سلامتی سایت در وردپرس، آن ها را حذف کنید.

۹. غیرفعال سازی دیباگ وردپرس

فعال بودن عیب یابی یا اشکال زدایی در وردپرس یکی از مواردی است که باعث می شود شما امتیاز کمی از سلامتی سایت سایت در وردپرس بگیرید.

اگر قبلا اقدام به فعال سازی دیباگ وردپرس خود کرده اید، مجددا آن را غیرفعال کنید تا بتوانید امتیاز بهتری بگیرید. این حالت را تنها زمانی فعال کنید که نیاز دارید مشکلی را در وب سایت خود بررسی نمایید.

اگر تمام نه مورد ذکر شده را رعایت کنید، می توانید نمره خوبی از سلامتی سایت در وردپرس دریافت کنید. اما آیا واقعا ضرورتی دارد که نمره خوبی دریافت کنید؟

البته که نیازی به دریافت امتیاز ۱۰۰٪ از ویژگی سلامتی سایت در وردپرس ندارید. هر امتیاز بالاتر از ۸۰٪ برای اجرای سایت وردپرسی بدون داشتن مشکلات قابل توجه، کافی است.

اما دریافت امتیاز ۱۰۰٪ از سلامت سایت به این معنی است که وب سایت شما تمام مواردی که وردپرس پیشنهاد کرده را رعایت کرده است.

دقت کنید که دریافت امتیاز بالا از ویژگی سلامتی سایت در وردپرس به این معنی نمی باشد که وب سایت شما کاملا امن است و شما هرگز مورد حمله و نفوذ قرار نخواهید گرفت.

همانطور که پیش از این هم گفتم دریافت امتیاز بالا از این ویژگی به این معنی است که شما موارد توصیه شده توسط تیم توسه دهنده وردپرس را رعایت کرده اید تا وب سایت بهینه تری داشته باشید، در این حالت بازهم باید به امنیت وردپرس خود توجه کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
افزونه وردپرس چیست و چگونه ساخته می شود؟

نتیجه گیری کلی

اگر چه به دست آوردن امتیاز کامل ۱۰۰ درصدی در بخش سلامتی سایت در وردپرس می تواند رضایت بخش باشد اما همانطور که گفتم برای داشتن یک سایت وردپرسی امن و کارآمد، نیازی به گرفتن امتیاز عالی ندارید.

به طورکلی باید توصیه های ارائه شده با برچسب بحرانی را در این بخش برطرف کرده و در صورت لزوم و توانایی موضوعات پیشنهادی را نیز حل کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

اما اگر توانایی برطرف کردن موضوعات پیشنهادی در سلامتی سایت در وردپرس را ندارید، می توانید از آن ها صرف نظر کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن