افزونه های وردپرس

آموزش کار کردن با صفحه ساز SiteOrigin

صفحه سازها افزونه هایی کاربردی در دنیای وردپرس هستند که با کمک آن ها فارغ از قالب نصبی، می توانید صفحاتی زیبا متناسب با سلیقه خود طراحی کنید. یکی یگر از صفحه سازهای محبوب وردپرس، صفحه ساز SiteOrigin می باشد.

بسیاری از افراد گمان می کنند برای داشتن یک وب سایت زیبا حتما باید قالبی تهیه کنند که تمام صفحاتش دقیقا مطابق با سلیقه آن ها طراحی شده است. اما این دیدگاه کاملا اشتباه است.

فارغ از قالب انتخابی شما، این صفحه سازها هستند که به وب سایت شما شکل می دهند. صفحه سازهایی مانند ویژوال کامپوزر و المنتور از جمله صفحه سازهای محبوب وردپرس هستند که پیش از این نحوه کار کردن با آن ها را آموزش داده ام.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، صفحه ساز محبوب دیگری با عنوان افزونه SiteOrigin را برای طراحی صفحات زیبا معرفی خواهم کرد.

ویژگی های صفحه ساز SiteOrigin

این افزونه که دارای دو نسخه تجاری و رایگان می باشد، تا کنون با بیش از ۱ میلیون نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۸ را از کاربران خود به دست بیاورد.

از جمله سایر ویژگی های کاربردی افزونه SiteOrigin می توان به  ویرایشگر کشیدنی و رهاکردنی آن، مناسب بودن برای تازه کارها، بازگشت به تغییرات قبلی با کمک مرورگر تاریخچه، امکان استفاده از ابزار ک های بی شمار، امکان استفاده از پوسته های پیش ساخته و … اشاره کرد.

شما هم می توانید با کمک ویژگی های این افزونه در وب سایت خود صفحات فرود، نمونه کار، صفحات اصلی و هر صفحه ای که نیاز به طراحی زیبا دارد را فارغ از نوع قالب انتخابی طراحی کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
تغییر نام کاربری ادمین در وردپرس با استفاده از افزونه Username Changer

برای استفاده از این صفحه ساز، با کلیک روی دکمه زیر آن را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه SiteOrigin

پس از نصب و فعال سازی این افزونه زیرمنویی با عنوان Page Builder در بخش تنظیمات پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه توضیحات ویژگی های افزونه مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد.

صفحه خوش آمد افزونه
صفحه اولیه افزونه

در همین صفحه می توانید ۴ تب دیگر برای تنظیمات افزونه SiteOrigin را مشاهده نمایید. در ادامه تمام بخش های تنظیمات را بررسی خواهم کرد.

تنظیمات عمومی افزونه
تنظیمات عمومی

تب General

این تب مربوط به تنظیمات عمومی افزونه می باشد و تنظیماتی مانند فعال یا غیرفعال بودن افزونه در این تب شخصی سازی می شوند.

Post Types: در این گزینه می توانید انتخاب کنید که صفحه ساز SiteOrigin در چه نوع پست هایی، برگه و نوشته ها یا هر دو، فعال باشد.

Use Classic Editor for new posts: همانطور که می دانید با به روزرسانی وردپرس به نسخه ۵، دیگر ویرایشگر شما از حالت کلاسیک خارج شده و از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده خواهد شد. اما برای استفاده راحت تر از SiteOrigin می توانید با فعال کردن این گزینه برای پست های جدید از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنید.

Live Editor Quick Link: با فعال کردن این گزینه امکان ویرایش به صورت زنده نیز فراهم خواهد شد.

Display Post State: با فعال سازی این گزینه، چنانچه برگه ای یا پستی را به کمک صفحه ساز SiteOrigin طراحی کرده باشید، نام صفحه ساز مشخص خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید :
پاکسازی پایگاه داده وردپرس با افزونه WP-Sweep

Display Widget Count: در صورت فعال کردن این گزینه، تعداد ابزارک های استفاده شده در هر صفحه ساخته شده با این صفحه ساز نمایش داده می شود.

Limit Parallax Motion: در این گزینه می توانید سرعت حرکت پیش فرض تصاویر پارالکس را تعیین نمایید.

Sidebars Emulator: با فعال کردن این گزینه، در حالت نمایش زنده صفحه ساز SiteOrigin، یک ستون کناری شامل تمام ابزارک ها نمایش داده می شود.

Upgrade Teaser: برای ارزیابی نسخه تجاری افزونه، می توانید به صورت تستی در هنگام طراحی صفحات از نسخه تجاری هم استفاده کنید.

Default To Page Builder Interface: با فعال سازی این گزینه، هنگام ایجاد صفحات جدید به طور پیش فرض صفحه ساز SiteOrigin لود خواهد شد. برای استفاده از این گزینه حتما باید گزینه Use Classic Editor for new posts فعال باشد.

Layout Block Default Mode: حالت پیش فرض نمایش بلوک های SiteOrigin را از این گزنیه انتخاب نمایید.

ابزارک های SiteOrigin
ابزارک های افزونه

تب Widgets

در این تب می توانید با نحوه استفاده از ابزارک های افزونه SiteOrigin آشنا شده و قابلیت هایی مانند ازودن کلاس های ابزارک را فعال نمایید.

بخش layout
تنظیمات لایه های افزونه

تب Layout

در این تب می توانید قابلیت واکنش گرایی را فعال کرده، از قابلیت ستون بندی استفاده کنید و رزولوشن مناسب برای نمایش در موبایل و تبلت را انتخاب کنید. رزولوشنی که در این قسمت تعیین می کنید، مشخص می کند در چه زمانی صفحات طراحی شده در موبایل یا تبلت نمایش داده شوند.

تنظیمات content
تنظیمات محتواها

تب Content

در این تب با فعال کردن گزینه Copy Styles می توانید مطمئن شوید که حتی با غیرفعال کردن افزونه SiteOrigin هم کدهای ایجاد شده توسط این صفحه ساز در برگه های شما باقی خواهند ماند.

این مطلب را از دست ندهید :
نحوه تایید اکانت کاربران وردپرسی

اکنون پس از ذخیره تمام تنظیمات، برای استفاده از صفحه ساز SiteOrigin و ساخت صفحات دلخواه خود، به منو برگه ها >> افزودن برگه بروید.

طراحی صفحات با SiteOrigin

اگر گزینه Use Classic Editor for new posts در تنظیمات فعال کرده باشید، مانند تصویر زیر ویرایشگر شما به حالت کلاسیک تبدیل شده و برای استفاده از SiteOrigin گزینه ای با عنوان Page Builder مانند تصویر زیر اضافه شده است.

ساخت صفحه جدید با SiteOrigin
ایجاد برگه جدید

با کلیک روی Page Builder به مرحله ساخت صفحه با صفحه ساز نصبی هدایت می شوید.

ساخت برگه با SiteOrigin
طراحی صفحه با SiteOrigin

همانطور که مشاهده می کنید اکنون می توانید یک ردیف یا یک لایه ایجاد کنید و یا به ساخت صفحه به صورت زنده بروید و یا اینکه با کلیک روی History تاریخچه تغییرات را مشاهده کنید.

با کلیک روی دکمه Add Widget می توانید از تمام ابزارک های موجود در وب سایت خودو همچنین ابزارک های صفحه ساز SiteOrigin در طراحی خود استفاده نمایید.

افزودن ابزارک
افزودن ابزارک جدید

با کلیک روی دکمه Add Row می توانید ردیف های چند ستونه ایجاد نمایید و سپس در این ردیف ها طراحی های خود را پیاده سازی کنید.

افزودن ردیف تازه
افزودن ردیف جدید

همانطور که گفتم صفحه ساز SiteOrigin قابلیت استفاده از پوسته های از پیش تعریف شده را دارد و همچنین اگر در تنظیمات افزونه گزینه Copy Content را فعال کرده باشید، قابلیت کپی کردن سایر صفحات با تمام ریزه کاری ها را دارد. علاوه بر این می توانید از طراحی خود خروجی گرفته و یا طراحی های دیگر را ایمپورت کنید.

تمام موارد بالا تنها با زدن دکمه Layouts در دسترس شما خواهد بود.

افزودن لایه های جدید
افزودن لایه به صفحه

در History نیز تمام تغییراتی که انجام داده اید وجود دارند و می توانید به مراحل قبلی طراحی برگردید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش رفع مشکل ارسال ایمیل در وردپرس با افزونه WP Mail SMTP

همانطور که گفتم Live Editor نیز مانند تصویر زیر امکان ویرایش زنده صفحه را برای شما همراه با نمایش پیش نمایش در لحظه فراهم خواهد کرد.

ویرایش لحظه ای
ویرایش صفحه در لحظه

با کلیک روی Addons نیز به وب سایت سازنده افزونه به آدرس siteorigin.com هدایت خواهید شد تا با اضافات افزونه SiteOrigin آشنا شده و در صورت تمایل آن ها را نصب و فعال کنید.

در نهایت با کلیک روی Revert to Editor، تمام تغییرات شما از بین فته و به ویرایشگر کلاسیک بازگردانده می شوید.

ویرایش ردیف
ویرایش ردیف ها

هر ردیف ایجاد شده نیز دارای قابلیت حذف، ویرایش، تغییر رنگ پس زمینه و کپی شدن و جابه جایی را خواهد داشت.

همانطور که گفتم صفحه ساز SiteOrigin دارای المان های مختلف و ویجت های مختلفی است که می توانید از آن ها در طراحی صفحات خود استفاده نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن