آموزش های وردپرس

ساب دامین یا ساب دایرکتوری؟ کدام برای سئو بهتر است؟

ساب دامین و ساب دایرکتوری یکی از پر کاربردترین اصطلاحات در زمینه ی طراحی وب سایت و انتخاب دامنه است که به شما اجازه خواهد داد قسمتی مجزا و خاص ( مانند فروم یا وبلاگ ) برای وب سایت خود ایجاد کنید. شما می توانید در Subdomain / Subdirectory از سیستم های مجزا استفاده کنید.

به عنوان مثال وب سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شده است ولی ساب دامین شما یک انجمن می باشد و برای ساخت آن می توانید به عنوان مثال از Vbulltein استفاده نمایید. توجه داشته باشید که، ساب دامین، بخشی از دامنه اصلی است. محتویات این بخش از دامنه اصلی جدا می باشد. از ساب دامین ها می توان برای وبلاگ یا انجمن یک وب سایت استفاده کنیم که می خواهیم بر روی یک دامنه فرعی قرار گیرند. برخی نمونه های ساب دامین :

forum.yourdomain.com
blog.yourdomain.com

بر خلاف ساب دامین ها، ساب دایرکتوری ها بعد از نام دامنه قرار می گیرند. با بکار بردن ساب دایرکتوری می توانید وب سایت های مجزا با امکانات و سیستم های متفاوت در زیر شاخه ی دامنه خود داشته باشید. برخی نمونه های ساب دایرکتوری :

yourdomain.com/blog
yourdomain.com/business

اگر شما هم مشغول بهینه‌سازی سایت خود هستید، ممکن است با این سوال مواجه شده باشید که ساب دامین بهتر است یا پوشه (ساب فولدر یا ساب دایرکتوری) و اینکه از نظر سئو سایت و افزایش رتبه گوگل، آیا اضافه کردن ساب دامین (دامنه فرعی) بهتر است یا پوشه (ساب فولدر یا ساب دایرکتوری)؟

کدام یک برای سئو بهتر است؟

تفاوت تاثیر ساب دامین و ساب دایرکتوری در سئو سایت، به نوع محتوا مرتبط است. قاعده ای که مشخص کند چه زمانی از ساب دامین و کی از ساب دایرکتوری در طراحی وب سایت استفاده کنیم وجود ندارد، اما اگر محتوا(مطلب) ارزش مجزا شدن در یک سایت دیگر را داشته باشد از ساب دامین استفاده می کنیم. اگر آن مطلب تفاوت چندانی با محتوای اصلی سایت نداشته باشد از ساب دایرکتوری استفاده می کنیم.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نمایش تعداد نظرات در وردپرس

از نظر موتورهای جستجو، ساب دامین یک سایت جداگانه در نظر گرفته می‌ شود، به صورتی که حتی پایش، جستجو و نمایش نتایج در آن به صورت جداگانه است، بنابراین در بحث تاثیر ساب دامین در سئو، باید گفت گوگل کاملاً با ساب دامین‌ها مانند یک سایت جداگانه برخورد کرده و آن‌ ها را ایندکس می‌ نماید، چرا که ساب‌ دامین همانند یه دامنه منحصر به فرد به حساب می‌ آید.

در سئو سایت نیز ساب دامین ها اعتبار مختص به خود را دارند، یعنی هیچ‌ گونه ارث بری از وضعیت سئو دامنه اصلی ندارند و شما باید برای افزایش رتبه سئو، برای یک ساب دامین همه فعالیت‌ های بهینه‌ سازی موتورهای جستجو را از ابتدا شروع نمایید.

در شرکت‌ ها و سازمان‌ هایی که خدمات متفاوت و مجزا از یکدیگر ارائه می‌ دهند؛ ترجیح داده می‌شود که هر بخش را در یک ساب دامنه مجزا ایجاد کنند.

مزیت های استفاده از ساب دامین:

  • رایگان است و برای ایجاد آن لازم نیست که هزینه ای پرداخت کنید.
  • ساب دامین به شما اجازه می دهد که کلمه کلیدی خود را در نام دامنه بیاورید.
  • شما می‌ توانید ساب‌ دامین را روی یک هاست جداگانه ایجاد کنید که می‌ تواند آدرس IP مخصوص به خود را نیز داشته باشد.
  • در نهایت ساب دامین می‌ تواند طراحی و سیستم مدیریت مجزا و مخصوص به خود را داشته باشد.

در مورد ساب دایرکتوری ها یا همان ساب فولدرها، موتورهای جستجو آن‌ ها را به عنوان بخشی مرتبط در مسیر سایت شما در نظر می‌ گیرند؛ بنابراین فرقی ندارد که در دامنه اصلی باشند یا در دامنه فرعی، به هر حال تأثیر بسزایی دارند. سابفولدرها سئوی دامنه اصلی را به ارث می‌ برند، همچنین هرگونه فعالیتی که به منظور سئو روی ساب فولدر انجام شود، به نفع دامنه اصلی است. در واقع می‌ توان این گونه گفت که تمام منوهای یک سایت در حالت عادی به شکل ساب فولدر تعریف می‌ شوند.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش اعضای تیم در وردپرس

نتیجه گیری کلی

همانطور که گفته شد استفاده از ساب دامین یا ساب فولدر به میزان قابل توجهی به هدف شما بستگی دارد، اگر از ساب فولدر استفاده کنید فرزند دامنه شما از سئو و اتوریتی دامنه اصلی ارث می برد ولی در صورتی که از ساب دامین استفاده نمایید فرزد دامنه را از ارث محروم خواهید کرد.

اگر قصد دارید بخش جدیدی به سایت خود اضافه کنید که چندان با موضوع اصلی سایتتان مرتبط نیست، بهتر است از ساب‌دامین استفاده کنید اما زمانی که به دنبال موضوعی مرتبط با موضوع اصلی سایت هستید، موضوعی که از نظر مفهوم و کاربرد رابطه نزدیکی با موضوع اصلی سایتتان دارد، از ساب فولدر یا ساب دایرکتوری استفاده کنید.

برچسب ها

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن