آموزش های وردپرسافزونه های وردپرس

آموزش کار کردن با افزونه گراویتی فرم

همانطور که قبلا نیز توضیح دادم افزونه گراویتی فرم یکی از قدرتمندترین افزونه های ساخت فرم در وردپرس است، که امکان ساخت فرم بدون نیاز به کدنویسی در وردپرس را می دهد و میتوانید انواع فرم در وردپرس را با استفاده از این افزونه بسازید.

در این مقاله از وردپرس نارنجی به آموزش کارکردن با افزونه گراویتی فرم میپردازیم و بخش های مختلف تنظیمات این افزونه را با هم بررسی می کنیم.

آموزش کار کردن با افزونه گراویتی فرم

بعد از نصب و فعال سازی افزونه گراویتی فرم و همچینین نصب افزونه فارسی ساز آن قبل از شروع آموزش کار کردن با افزونه گراویتی فرم ، در پیشخوان خود به منوی فرم ها >> تنظیمات مراجعه کرده و به صورت دلخواه تنظیمات گراویتی فرم را سفارشی سازی کنید.

آموزش کار کردن با بخش تنظیمات گراویتی فرم
تنظیمات افزونه گراویتی فرم
 • CSS خروجی: با فعال یا غیرفعال کردن این گزینه میتوانید CSS خروجی را در فرم‌های وردپرس فعال یا غیرفعال کنید. در صورت غیرفعال کردن، CSS هایی که در افزونه وجود دارد غیرفعال شده و برای فرم‌ها از CSS قالب استفاده خواهد شد.
 • خروجی HTML5: با غیرفعال کردن این گزینه در خروجی صفحات فرم ساز گراویتی اگر از HTML5 استفاده شده باشد نمایش داده نخواهند شد.
 • حالت بدون تداخل (No-Conflict): برای اینکه هنگام لود تداخلی در افزونه با سایر افزونه‌ها یا قالب ایجاد نشود این گزینه را روی حالت روشن قرار دهید. اگر تداخلی وجود داشته باشد با استفاده از قابلیت‌هایی که در گرویتی فرم وجود دارد به حداقل مقدار ممکن می رسد.
 • واحد پول: از این بخش میتوانید واحد پول برای درگاه پرداخت گرویتی فرم را انتخاب کنید.
 • بروزرسانی خودکار: به دلیل اینکه افزونه را از گیت هاب نصب کردیم و کد لایسنس برای افزونه قرار نشده است که از پشتیبانی و آپدیت قالب استفاده کنیم، این گزینه را روی حالت خاموش قرار دهید. اکا در صورتی که نسخهاصلی افزونه را تهیه و کد لایسنس دارید می توانید این گزینه را فعال نمایید.
 • منوی نوار ابزار: با استفاده از این گزینه میتوانید فرم‌های گراویتی را برای دسترسی سریعتر از بخش نوار ابزار فعال یا غیر فعال کنید که با فعال کردن این گزینه امکان مشاهده فرم‌ها، از نوار ابزار مدیریتی پیشخوان وردپرس فراهم میشود.
 • سیستم لاگ: با فعال کردن این گزینه امکان ذخیره خطا در افزونه گراویتی فرم در قالب فایل دیباگ وردپرس فراهم میشود، میتوانید برای رفع اشکال از این فایل استفاده کنید.
 • تنظیمات reCAPTCHA: با استفاده از این بخش میتوانید از کپچا برای گراویتی فرم استفاده کنید؛ نحوه گرفتن کدهای API گوگل برای افزونه کپچا رو در مقاله آموزش جلوگیری از ارسال نظرات اسپم در وردپرس توضیح داده شد.
این مطلب را از دست ندهید :
لایک مطالب و نظرات در وردپرس با افزونه WP ULike

این بخش از تنظیمات را ذخیره کرده و روی تب Web API کلیک کنید.

آموزش کار کردن با گراویتی فرم
web api در گراویتی فرم

با رفتن به این تب میتوانید از API گراویتی فرم از طریق JSON RESET API برای توسعه در هر جایی که نیاز به فرم‌های گراویتی دارید استفاده کنید.

آموزش کار کردن با گراویتی فرم
تنظیمات گرویتی فرم پارسی

این بخش از تنظیمات با نصب افزونه فارسی ساز گرویتی فرم اضافه میشود که میتوانید قابلیت‌هایی که در نسخه فارسی افزونه فرم ساز گرویتی قرار داده شده است را برای استفاده کردن، فعال یا غیرفعال کنید. از امکانات کاربردی این بخش میشود به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزوده شدن شهرهای ایران در وردپرس
 • امکان استفاده از فیلد کد ملی در وردپرس
 • شمسی سازی زبان و تاریخ در گراویتی فرم
 • امکان استفاده از واحد پول ایران در گراویتی فرم
 • امکان استفاده از خبرخوان گراویتی فرم
 • امکان فعال یا غیرفعال کردن کد پیگیری در گرویتی فرم
 • و…

تنها نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهید، این است که در صورت کلیک روی دکمه حذف افزودنی‌ها کلیه تنظیماتی که در گراویتی فرم فارسی سفارشی سازی کردید حذف خواهند شد.

آموزش کار کردن با گراویتی فرم
حذف تنظیمات گراویتی فرم

با رفتن به تب حذف هم میتوانید  که اگر روزی تصمیم به حذف کامل افزونه وردپرس گراویتی فرم گرفتید با حذف از این بخش کلیه داده‌هایی که این افزونه به دیتابیس اضافه کرده است را  حذف نمایید

معرفی منوهای گرویتی فرم

حالا که با تنظیمات افزونه گراویتی آشنا شدید در ادامه به معرفی مختصری از منوهای این افزونه میپردازیم تا یک ذهنیت از این بخش داشته باشید و ئ مورد کار کردن با این منوها در مطالب بعدی صحبت خواهیم کرد.

 • فرم‌ها: با رفتن به این زیر منو میتوانید فرم‌هایی که در افزونه گرویتی ساخته اید را ببینید و مدیریت کنید. در این قسمت می توانید به  ویرایش فرم در افزونه گرویتی، امکان کپی گرفتن از فرم، پیش نمایش فرم، حذف فرم، مشاهده صندوق ورودی برای هر فرم و… دسترسی داشته باشید.
 • فرم جدید: با کلیک روی این زیر منو باکسی باز شده که از طریق آن میتوانید نصبت به ساخت فرم جدید اقدام کنید.
 • صندوق ورودی: با رفتن به این منو میتوانید صندوق ورودی فرم‌هایی که توسط کاربران پر شده را مشاهده کنید. این قسمت در واقع اینباکس فرم شما محسوب میشود و مثل افزونه فرم تماس ۷ علاوه بر اینکه فرم‌های پر شده به ایمیل شما ارسال می شوند، از این بخش نیز قابل دسترسی هستند. تو این بخش میتوانید از امکان مشاهده، علامت گذاری به عنوان خوانده شده، انتقال به هرزنامه و انتقال به زباله دان هم استفاده کنید.
 • برون/درون ریزی: با رفتن به این منو هم میتوانید از قابلیت‌هایی مشابه خروجی گرفتن در وردپرس و درون ریزی در وردپرس برای فرم‌ها استفاده کنید و از فرم هایی کهساخته اید در جای دیگر استفاده کنید. امکان خروجی گرفتن در این بخش برای پیغام‌ها و فرم‌های ساخته شده است و درون ریزی هم برای ساخت فرم با استفاده از فایل درون ریز صورت می گیرد.
این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نمایش تعداد نظرات در وردپرس

همچنین اگر در حال حاضر از افزونه‌هایی مثل فرم تماس ۷ وردپرس برای ساخت فرم استفاده می‌کنید میتوانید با استفاده از افزونه‌های جانبی که در گرویتی فرم وجود دارد به راحتی با نصب یک افزونه و انتخاب فرم تماس کار درون ریزی و انتقال از فرم تماس ۷ به گرویتی فرم را انجام دهید.

 • افزودنی‌ها: با رفتن به این منو میتوانید افزونه‌های اضافی که برای گراویتی فرم در دسترس هستند را ببینید و از این افزونه‌ها هم استفاده کنید. به عنوان مثال امکان اتصال درگاه پرداخت به گرویتی فرم یا اتصال گرویتی فرم به ترلو با استفاده از این بخش فراهم خواهد بود. اما از آنجایی که طبق این آموزش از دانلود رایگان گراویتی فرم استفاده می‌کنید و نسخه اصلی برای پشتیبانی و دسترسی به آپدیت‌ها تهیه نشده امکان استفاده از این بخش نیست و برای استفاده از افزودنی‌ها لازم است تا به صورت دستی اقدام کنید.
 • وضعیت سیستم: با استفاده از این بخش هم میتوانید جزییات کامل گرویتی فرم وردپرس را به همراه اطلاعات وردپرس و سرور خود مشاهده کنید که اگر هر جایی خطایی وجود داشت با کمک این بخش برطرف کنید.
 • راهنما: با رفتن به این بخش هم میتوانید به داکیومنت‌های گراویتی فرم دسترسی پیدا کرده و راهنمایی‌های لازم را از وبسایت اصلی گرویتی برای ساخت فرم در وردپرس مشاهده کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن