آموزش های وردپرسویدئوهای وردپرس

آموزش استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ

در مقالات قبلی در مورد ویرایشگر جدید وردپرس و ویژگی ها آن صحبت کردیم، در این آموزش به سراغ آموزش استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ می رویم.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، وردپرس در نسخه ۵ از ویرایشگر جدید خود با نام گوتنبرگ رونمایی کرده ونسخه جدید بر مبنای این ویرایشگر جدید منتشر شده است. همانطور که قبلا نیز توضیح دادیم می توانید تا سال ۲۰۲۲ از ویرایشگر کلاسیک نیز استفاده کنید ولی بهتر است هر چه سریع تر روش استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ را یاد بگیریم.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، قدم به قدم با هم یاد میگریم که چگونه با ویرایشگر جدید وردپرس کار کنیم.

آموزش استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ

اولین قدم در استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ ، ایجاد نوشته است. مانند آنچه پیش از این انجام میدادیم، برای ایجاد نوشته به منوی نوشته ها >> افزودن نوشته بروید و یا در صفحه همه نوشته ها روی دکمه افزودن جدید کلیک کنید.

در صفحه جدید در اولین برخورد با ویرایشگر گوتنبرگ ممکن است کمی گیج شوید، اما اصلا جای نگرانی نیست. اولین قدم شما در ایجاد نوشته، افزودن عنوان است. پس عنوان خود را در کادر Add title وارد کنید.

ایجاد نوشته با گوتنبرگ
ایجاد نوشته با ویرایشگر جدید

در صورتی که قالب شما دارای بخش زیرعنوان نیز باشد، میتوانید زیرعنوان متن خود را در کادر سمت چپ و در قسمت subtitle اضافه نمایید.

به صورت پیشفرض، بلاک بعد از عنوان پاراگراف است تا نوشتن را شروع کنید. اما می توانید از هر نوع عنصر محتوایی که دوست داشته باشید استفاده کنید. کافی است روی دکمه اضافه کردن بلاک درگوشه سمت راست ویرایشگر، کلیک کنید تا بتوانید عنوان، تصویر، پاراگراف، گالری عکس و… را در بخش اول نوشته خود وارد نمایید.

این مطلب را از دست ندهید :
مخزن وردپرس چیست؟
افزودنبلاک در گوتنبرگ
بلاک های گوتنبرگ

برای مثال همانطور که در تصویر زیر میبینید، ما یک عنوان را اضافه کرده ایم که می توانیم برای این عنوان خود، H1, H2 و .. را تنظیم کنید.

تنظیمات بلاکها در گوتنبرگ
تنظیمات بلاک ها

همچنین در صورتی که بخواهید قبل از بلاک ایجاد شده، تصویر یا پاراگراف ایجاد کنید، کافی است با کلیک روی سه نقطه در سمت چپ تنظیمات بلاک خود، تغییرات مورد نظر را اعمال نمایید.

در هنگام استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ ، میتوانید بلاک های خود را به صورت جدا گانه نیز ویرایش کنید و در هر بلاک با توجه به خصوصیات منحصر بفرد آن می توانید تغییرات ایجاد کرده و یا کدهای HTML خاص خود را به ان اضافه کنید.

تنظیمات پیشرفته بلاک گوتنبرگ
تنظیمات پیشرفتهبلاک ها

بدین منظور کافی است بلاک مورد نظر خود را انتخاب کرده و از ستون سمت چپ، بخش Block را انتخاب نمایید. در بخش Advance نیز میتوانید کد نویسی های مورد نظر خود را اضافه نمایید.

جابجایی محل قرارگیری بلاک
جابجایی بلاک ها

در هنگام استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ می توانید همه بلاک ها و عناصر محتوا در صفحه را، با کشیدن و رها کردن یا کلیک کردن روی دکمه های بالا و پایین، جابجا کنید.

به همین ترتیب می توانید بلاک های متعدد با ویژگی های مختلف را به متن خود اضافه نمایید.

ذخیره کردن بلاک ها و استفاده مجدد از آنها

یکی از مزایای بلاک ها در ویرایشگر جدید امکان ذخیره آنها و استفاده مجدد از هر بلاک است. این امکان بخصوص برای بلاگر ها که مکرر نیاز دارند، از بلاک هایی خاص استفاده کنند مفید است. کافی است پس از انتخاب بلاک مورد نظر خودتان، روی دکمه  تنظیمات بلاک که در گوشه سمت راست هر بلاک وجود دارد کلیک کنیدو گزینه Add to Reusable Blocks را انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش چند زبانه کردن وب سایت وردپرسی
ذخیره یک بلاک برای استفاده مجدد
ذخیره بلاک ها

در اینجا باید نامی برای بلاک مورد نظرتان انتخاب کنید و سپس روی دکمه save کلیک کنید.

انتخاب نام
انتخاب نام برایبلاک ها

پس از این هر زمان روی دکمه افزودن بلاک هنگام استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ کلیک کنید، در قسمت Reusable می توانید بلاکهای ذخیره شده را خود را ببینید و از بین آنها یکی را انتخاب و استفاده نمایید.

بلاک های ساخته شده توسط خودتان
بلاک های قابل استفاده مجدد

همانطور که مشاهده کردید کار کردن با ویرایشگر جدید وردپرس به سادگی کار کردن با ویرایشگرهای دیگر مانند ویژیوال کامپوزر است.

در پاسخ به این سوال که ویرایشگر قدیمی وردپرس بهتر است یا ویرایشگر جدید آن، باید گفت از آنجایی که استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ بسیار آسان است و میتوانید به راحتی بلاکهای مختلف را به نوشته ها و برگه های خود اضافه نمایید و در نهایت تا چند سال دیگر نمی توان از ویرایشگر قدیمی وردپرس استفاده کرد، در نتیجه می توان گفت ویرایشگر جدید وردپرس انتخاب بهتر و عاقلانه تری است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این ویرایشگر می توانید فیلم زیر را مشاهده نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن