مجله وردپرس

نام دامنه چیست؟ چگونه می توان دامنه مناسب برای سایت وردپرسی انتخاب کرد؟

برای توضیح نام دامنه فرض کنید که شما آخر این هفته قصد دارید جشن تولد بزرگی را ترتیب بدید و از همه دوستان خود بخواهید که مهمان شما باشند و در شادی شما شریک شوند. خب بعد از اینکه تمام تدارکات لازم را انجام دادید باید برای مهمان های خود آدرس دقیق منزلتان را ارسال کنید؛ این آدرس منحصر بفرد است و دوستان شما با دنبال کردن نشانی شما میتوانند خانه شما را پیدا کنند و به مهمانی شما برسند.

در دنیای اینترنت هم هر وبگاه دارای یک آدرس منحصر بفرد هست که به آن IP Address گفته میشود(مخفف  Internet protocol Address). آی پی ها شامل اعداد و ارقام مختلف با نشانه دات (.) هستند. از آنجایی که به خاطر سپردن آدرس های آی پی دشوار است از نام دامنه یا Domain name استفاده میشود.

پس به زبان ساده تر می توان گفت که دامنه ها آدرس های منحصر به فرد صفحات وب هستند که شما با تایپ کردن این آدرس ها در مرورگر خود می توانید به صفحه مورد نظر خودتان دسترسی داشته باشید.

برای مثال نام دامنه وب سایت گوگل google.com است، با زدن این نام در آدرس بار مرورگر می توانید به وب سایت گوگل دسترسی داشته باشید.

همانطور که میبینید نام دامنه ها عموما از دو بخش اصلی نام و پسوند نام تشکیل شده اند. بخش نام را شما بصورت دلخواه ( و با شرط اینکه کسی پیش از شما آنرا برای خود ثبت نکرده باشد) انتخاب می نمایید و بخش پسوند بر اساس قوانین و روشهای بین المللی مشخص میشود.

این مطلب را از دست ندهید :
قالب های آماده یا طراحی اختصاصی ؟ کدام را باید انتخاب کنیم؟

پسوندهای زیادی در دنیا وجود دارند که هرکدام برای هدفی خاص بوجود آمده اند. شما می توانید هرکدام از پسوندهای موجود را برای دامنه خود انتخاب کنید. هر قسمت از دامنه با (.) از هم جدا می شود.

دامنه و پسوند
دامنه و پسوند

نام های حوزه بر اساس پسوند از سمت راست به ۱. هفت منطقه عمومی و ۲. صدو اندی منطقه کشوری تقسیم بندی شده اند.

۱. هفت حوزه عمومی

این پسوند ها برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند.

هفت حوزه
هفت حوزه دامنه ها

غیر از این حوزه ها هر روز حوزه های جدید تری اضافه می شود مانند .info برای اطلاع رسانی بدون محدودیت و غیره.

۲. مناطق کشوری

پسوند های بسیار زیادی وجود دارند و شما آنها را می بینید که جزو این هفت منطقه نیستند، کشورهای مختلف می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) نمایند.

ثبت دامنه با پسوند یک کشور نشان از وجود صاحب کسب و کار در آن کشور دارد. برای مثال پسوند .ir برای کشورمان ایران و پسوند .co برای کشور کانادا تعیین شده اند.

البته لزوما از این پسوندها در جای مناسب استفاده نمی شود، مثلا بسیاری از وب سایتها در کشور ایران با پسوند .co وجود دارند.

انتخاب دامنه مناسب یکی از نکات کلیدی در طراحی وب سایت است که باید دقت زیادی را در انتخاب آن داشته باشیم.

چگونه نام دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب نام دامنه مناسب از اصلی ترین کارها در راه اندازی کسب و کار اینترنتی به شمار می آید. اگر نام دامنه خود را به درستی انتخاب کنید می توانید تاثیر شگفت انگیزی در رشد کسب و کارتان  داشته باشد ومخاطبان زیادی به سمت شما جذب شوند.

این مطلب را از دست ندهید :
گراواتار چیست و چرا همین الان باید یک گراواتار برای خود بسازید؟

برعکس این موضوع نیز صادق است، یعنی در صورتی که در انتخاب نام دامنه خود سهل انگاری کرده و به آن بی توجه باشید، این امر می تواند کسب و کار اینترنتی شما را به گوشه ای پرت و خلوت از دنیای اینترنت منتقل کند. پس در انتخاب نام دامنه خود موارد زیر را در نظر بگیرید.

کسب و کار خود را بشناسید

در ابتدا باید بدانید برای چه هدفی کار می کنید، نتیجه فعالیت شما چه خواهد بود و به طور کلی برندشما چه تاثیری روی جامعه خواهد گذاشت.

برند شما نمایشی از وجود شماست و نام دامنه شما نمایانگر آن است. مثلا باید به این موضوع اهمیت دهید که کسب و کار شما در حوزه طنز و سرگرمی یا آموزشی و خبری خواهد بود. این بیشتر یک تحلیل ذهنی از فعالیت شماست ولی در محدود کردن گزینه های مختلف به شما کمک می کند.

کلمات کلیدی را مد نظر قرار دهید

کلمات کلیدی حوزه کسب و کار خود را تحلیل کنید. این کار علاوه بر اینکه شرایط و رقبایتان را مشخص می کند، باعث می شود درک بهتری در زمینه انتخاب نام دامنه مناسب برای شما داشته باشید. توجه کنید که کلمات کلیدی نباید هدف اصلی در انتخاب نام دامنه مناسب باشد.

مثلا اگر فعالیت شما در زمینه فیلم است با انتخاب movie.com یا moviefarsi.ir میتوانید نتایج بهتری از موتورهای جستجو دریافت کنید

قوانین واژه ها را در نظر بگیرید

اگر شما خود را در رسته نتایج بسیاری از کلمات کلیدی قرار دهید در میان انبوهی از نتایج جستجو گم می شوید. منظور این است که اگر نام دامنه خود را به گونه ای انتخاب کنید که شامل واژه هایی باشد که به صورت گسترده جستجو می شود احتمالا در میان انبوه نتایج جستجو پیدا نخواهید شد.

این مطلب را از دست ندهید :
چگونه می توانیم از سایت وردپرسی خود درآمدزایی کنیم؟

نام دامنه ساده برای  خود انتخاب کنید

دامنه های طولانی با کلیدواژه های بسیار ممکن است برای موتورهای جستجو به خوبی کار کنند اما برای انسانها کارآمد نیستند. برای مثال دامنه webdesingforiranianpeople.com  ممکن است برای موتورهای جستجو خوب  به نظر برسد ولی کمتر میشود شخصی حاضر باشد این دامنه را مدام تایپ کند.

دامنه های خود را با کمتر از ۱۵ کاراکتر بسازید

درست است که استفاده از کلمات کلیدی ایده خوبی خواهد بود اما در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. یک نام دامنه کوتاه و به یادماندنی داشته باشید. تایپ دامنه های طولانی تر برای کاربران دشوار است و بیشتر دچار اشتباه می شوند و ترافیک زیادی را از دست خواهید داد. پس سعی کنید طول دامنه خود را کوتاه کنید.

نوشتن و تلفظ دامنه یکسان باشد

باید تلفظ نام دامنه و نوع نوشتاری آن یکسان باشد. مثلا استفاده از دامنه ی ۴music.ir به جای formusic.ir اصلا توصیه نمی شود. ممکن است در ابتدا استفاده از چنین دامنه هایی برای مخاطبانتان جذاب باشد ولی بخصوص برای برندهای نوپا دردسر ساز خواهد بود.

به هیچ عنوان از خطوط و کاراکتر های اضافی در نام دامنه خود استفاده نکنید. این نوع دامنه ها ممکن است اسپم شناخته شوند و علاوه بر این برای بخاطر سپرده شدن نیز مشکل آفرین هستند.

از گذاشتن حروف مانند هم بپرهیزید. برای مثال دامنه sserver.ir ماندگاری در ذهن مخاطبان ندارد و اغلب اوقات اشتباه تایپ خواهد شد.

دامنه منحصر بفرد انتخاب کنید

نام دامنه ای که انتخاب می کنید باید کاملا منحصر بفرد باشد و از نام های برندهای دیگر کپی برداری نکنید. این کار ممکن است در ابتدا باعث بالا بردن ترافیک شما شود ولی با از بین رفتن قدرت برند مذکور ترافیک شما هم از بین می رود. ارزش واقعی خودتان را بپذرید و سعی در بهبود برند خود داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید :
دلایل مهم انتخاب ووکامرس برای فروشگاه اینترنتی

نام محدود کننده برای خود در نظر نگیرید

انتخاب هوشمندانه ای است که نام دامنه را به گونه ای انتخاب کنید که متناسب با فعالیت شماست. اما ممکن است در آینده فعالیت خود را گسترش دهید و دیگر نتوانید از آن نام استفاده کنید.

برای مثال ممکن است شما وب سایت خود را با توضیحات باغبانی در مورد گل رز راه اندازی کنید و نام آن را rose.com بگذارید اما پس از مدتی بخواهید در مورد بنفشه هم توضیحاتی را قرار دهید. پس در انتخاب نام دامنه، خود را محدود نکنید.

ماندگاری در ذهن

ترکیب سادگی و ماندگاری در ذهن قدرت بالایی به دامنه شما می دهد. افراد ترجیح می دهند از جاهایی خرید کنند که نام آنها بهتر در ذهنشان می ماند تا  فضاهایی که نام آنها را به یاد نمی آورند و مجبور به فکر کردن باشند.

مکان جغرافیایی خود را در نظر بگیرید

در نظر بگیرید که مکان جغرافیای هدف شما واقعا کجاست. اگر کسب و کار شما یک رستوران است، ممکن است از نام شهر یا خیابان در دامنه خود بهره مند شوید تا شانس خود را برای ترافیک محلی افزایش دهید. اگر شما یک شرکت بین المللی یا جهانی هستید، باید در نظر بگیرید که باید دامنه خود را جهانی تر کنید.

تحقیقات کافی انجام دهید

در مورد اسامی و اصطلاحات مورد نظرتان تحقیق کنید تا اطمینان حاصل کنید که با نامهای تجاری، رقبا یا سایر مسائل احتمالی یکسان نباشند که بتواند مشکلات قانونی یا رقابتی را در آینده به شما تحمیل کند. یک لقمه کوچک اضافی در این میان می تواند شما را از  مقدار زیادی سردرد در راه نجات دهد.

این مطلب را از دست ندهید :
آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها خواهد شد؟

پسوند مناسب انتخاب کنید

در حال حاضر صدها پسوند مختلف وجود دارند که می توانند لیستی از آنها در ابتدای این آموزش از وردپرس نارنجی مشاهده کردید و می توانید لیست کاملتر را  در وب سایت TLD مشاهده کنید.

بسیاری از مردم فکر می کنند تنها پسوند استاندارد .com است ولی صدها پسوند مختلف دیگر وجود دارد که می توانید از آنها نیز بهره ببرید.

نکته آخر

عجله نکنید؛ باید توجه داشته باشید هدف نام دامنه ی شماست، که به عنوان نام اصلی وب سایت و ایمیل هایتان قرار خواهد گرفت، پس لازم است در این مورد تحقیقات زیادی انجام دهید و نام دامنه های مشابه را نیز در نظر داشته باشید، یک روش بصرفه ثبت یک جفت دامنه است که راهی ساده برای یافتن مشتریان بیشتر می باشد.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن