آموزش های وردپرس

سئو چیست ؟ چرا باید به سئو اهمیت دهیم؟

در میان دارایی های دیجیتال یک برند، سئو از جمله مستقلاتی به حساب می آید که همیشه بالاترین منفعت را برای یک برند یا کسب و کار دارد. شما دیده نمی‌شوید؛ اگر در صفحه‌ی اول گوگل نباشید اصلاً حضور شما در فضای آنلاین بدون سئو بیهوده است.

سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر یافته که برابر است با بهینه سازی تجربه کاربری، به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده نیز اهمیت ویژه ای قایل شویم.

به معنای دقیق تر سئو مجموعه فعالیت هایی است که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام میدهیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب کنیم.

تاریخچه

در اوایل سال ۱۹۹۰ اولین موتور‌های جستجو کار خود را آغاز کردند؛ بعضی از محبوب‌ترین آن‌ها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودند. سئوی اولیه بر اساس حروف الفبا انجام می‌شد، یعنی صفحاتی همچون AAA در بالای این لیست جستجو وجود داشتند.

با رشد مداوم اینترنت موتورهای جستجوی جدید‌تری ظاهر ‌شدند که از الگوریتم‌های رتبه‌بندی پیچیده‌ ای استفاده می‌کردند. این الگوریتم‌ها با معیار تراکم کلمه کلیدی ( تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا یک عبارت در یک صفحه استفاده شده تقسیم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب کلمه کلیدی برای فهم محتویات وب سایت‌ها استفاده می‌کردند. با توسعه رتبه‌بندی صفحات توسط موتور‌های جستجو، طراحان و توسعه دهندگان وب سایتها در جستجوی راه های مختلف چه اخلاقی و چه غیراخلاقی برای بالا بردن رتبه خود در این موتورها برآمدند.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش آمار سایت در وردپرس با WP Statistics

بدست آوردن رتبه‌بندی بالا برای کلمات کلیدی خاص در اوایل کار خیلی راحتی بود، مثلا توسعه‌دهندگان وب به راحتی یک سایت را به همراه کلمات کلیدی آن که معمولا در پشت گرافیک سایت پنهان شده بود، بارگذاری می‌کردند که در نتیجه موتورهای جستجو این کلمات کلیدی را شمارش کرده و رتبه بندی سایت را افزایش می‌دادند.

امروزه الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیچیده‌تر شده‌اند و خیلی سخت است که توسعه دهندگان وب بتوانند موتورهای جستجو را دستکاری کنند. با هوش مصنوعی که امروزه در موتورهای جستجو به وجود آمده است اینکار تقریبا غیرممکن است و حتی در صورت انجام دادن فعالیتهای نامتعارف به زودی به صفحات پایانی جستجو منتقل می شوند.

چرا باید به سئوی سایت خود اهمیت دهیم؟

هدف سئو کمک به وب سایت‌ها در بدست آوردن محل بالاتر در نتایج جستجو آن هم به صورت طبیعی و با استفاده از روش های اخلاقی و همچنین افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران در جستجو است. نمایش دادن مرتبط ترین صفحات با کلمه ی جستجوی وارد شده دارای مزیت های زیادی هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو است.

بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند، سئو هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا به نتیجه برسد. زمان، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت و یا یک صفحه است. اگر چه ممکن است نتایج بهینه‌سازی به سرعت دیده نشوند ولی در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان می شود. برای وب سایت‌ها خیلی مهم است که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل به خصوص جزو سه نتیجه اول که ۵۸.۴ درصد کلیک‌ها را شامل می‌شود، قرار گیرند. این موضوع به خصوص برای آنهایی که با افزایش ترافیک سایت به تعداد مشتریانشان اضافه می‌شود، بسیار مهم خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش حذف ورژن وردپرس برای افزایش امنیت سایت

یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد جستجو کنندگان خیلی دوست دارند روی لینک های طبیعی نتایج جستجو کلیک کنند؛ این مطالعه مشخص می‌کند ۷۲.۳ درصد کاربران گوگل روی لینکهای طبیعی نتایج جستجو کلیک می‌کنند و تنها ۲۷.۳ درصد کاربران روی لینک های خریداری شده کلیک خواهند کرد. این یکی دیگر از دلایلی است که سئو از اهمیت برخوردار است و توسعه دهندگان و صاحبا وب سایتها حاضر هستند برای آن زمان و هزینه صرف کنند.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

  • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
  • باعث ایجاد برند می شود.
  • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
  • باعث می شود وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
  • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
  • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

در وردپس نیز ابزارهای قدرتمندی برای بهبود رتبه وب سایت بوجود آمده اند، می توانید با کمک آنها وب سایت خود را تحلیل کنید و در جهت افزایش رتبه خود در نتایج جستجو تلاش نمایید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن