مجله وردپرس

چرا وردپرس رایگان است ؟ آیا برای کار کردن با وردپرس باید هزینه ای پرداخت کرد؟

وردپرس این سیستم مدیریت محتوای محبوب و پرکاربرد بدون هیچ هزینه ای در دسترس تمام دنیا قرار می گیرد و همین رایگان بودن این سیستم گاهی سبب می شود بسیاری از افراد به آن اعتماد نکنند. با اینکه وردپرس کاربردهای بسیاری دارد و می تواند حتی به فروش برسد، سوالی که همیشه پرسیده می شود این است که چرا وردپرس رایگان است ؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که حتی کدهای آن نیز به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد و همه افراد می توانند از این نرم افزار به رایگان استفاده کنند و یا حتی کپی رایت آن را حذف کنند!

با تمام تلاش های شبانه روزی برای این سیستم و به روزرسانی های منظم، این سیستم همچنان رایگان باقی مانده است. بنابراین در این آموزش از وردپرس نارنجی تصمیم گرفتم به این سوال که چرا وردپرس رایگان است؟ پاسخ دهم.

چرا وردپرس رایگان است ؟

همانطور که گفتم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و رایگان برای استفاده است، به این معنی که شما می توانید از این سیستم استفاده کرده، آن را توسعه دهید و برای موارد دلخواه از آن استفاده کنید اما گاهی نیز باید برای آن هزینه پرداخت کنید.

بسیاری از افراد گمان می کنند که اگر وردپرس سیستم خوب و بدون نقصی باشد پس باید توسعه دهندگان آن این سیستم را بفروش برسانند تا بتوانند از این فروش درآمد بیشتری داشته باشند، پس چرا وردپرس رایگان است ؟

اگر یک شرکت واحد یا یک شخص خاص صاحب وردپرس باشد، فروش این سیستم منطقی خواهد بود؛ اما وردپرس یک پروژه جامع منبع باز است که ده ها هزار نفر از افراد با استعداد برای ساختن آن و تبدیل آن به یک نرم افزار عالی که امروزه در دسترس است، تلاش کرده اند.

این مطلب را از دست ندهید :
چرا باید وردپرس را به روزرسانی کنیم؟

یک تیم اصلی از توسعه دهندگان وجود دارند که منجر به توسعه پروژه می شوند، اما هرکسی می تواند تکه هایی را برای ادامه راه ایجاد کند، اشکالات را برطرف کند، ویژگی هایی را ایجاد کند و یا ویژگی هایی را پیشنهاد دهد؛ حتی خود شما نیز می توانید به توسعه وردپرس کمک کنید.

علاوه بر دلایلی که برای چرا وردپرس رایگان است آورده شد، باید گفت رهبران این پروژه نیز از یک نسخه به نسخه دیگر تغییر می کنند.

قوانین GPL و اینکه چرا وردپرس رایگان است

پروانه ی عمومی همگانی گنو به که به انگلیسی GNU GPL  (GNU General Public License) نامیده می شود، یکی از مجوزهای بسیار رایج نرم افزارهای آزاد است که ضمانت می کند کاربران حق مطالعه، ویرایش، اشتراک گذاری و انتشار نرم افزار را خواهند دارند.

نماد gpl
پروانه ی عمومی همگانی گنو

 معمولا این پراونه را به صورت مختصر با عنوان جی پی ال می خوانند، همین پروانه می تواند پاسخ محکم تری به سوال چرا وردپرس رایگان است بدهد.

این پروانه به وجود ۴ آزادی در تولید و انتشار نرم افزارهای متن باز تاکید می کند که این ۴ آزدی عبارتند از:

۱: می توانید نرم افزار را برای هر هدفی استفاده کنید.

۲: نرم‌افزار را با استفاده از دسترسی به سورس کد مطالعه کنید و در صورت نیاز تغییر دهید.

۳: کپی‌ نرم افزار را به هرکسی بدون محدودیت توزیع کنید.

۴: می توانید نرم افزار را تغییر دهید و نسخه تغییر کرده را به هرکسی توزیع کنید.

وردپرس نیز از این قوانین برای انتشار نسخه متن باز خود استفاده می کند، برخی دیگر از نرم افزارهای معروف تحت GPL مانند Linux Kernel، MediaWiki و Android OS هستند.

این مطلب را از دست ندهید :
پشتیبانی وردپرس چیست و چرا باید یک پشتیبان برای وب سایت خود داشته باشید؟

حتما با وجود نمونه های نرم افزارهای متن باز به این نکته پی برده اید که نرم افزارها و سیستم های مدیریت محتوای رایگان و متن باز هستند که دنیا را تغییر داده اند. اگر این نرم افزارها رایکان نباشند نمی توانستند به این سرعت رشد کنند و پاسخ سوال چرا وردپرس رایگان است در همین نکته نهفته بوده است.

آیا استفاده از وردپرس کاملا رایگان است ؟

پاسخ این سوال منفی است و اگر بخواهید با وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری سایت داشته باشید، حتما نیاز به یک هاست و دامنه دارید که برای خرید هاست و دامنه باید هزینه ای هر چند اندک نسبت به سیستم های تجاری، پرداخت کنید.

آیا از وردپرس می توان درآمد داشت؟

اگر وردپرس را یاد بگیرید به خوبی می توانید از این سیستم کسب درآمد کنید. شما می توانید با ارائه دانش و تخصص خود به عنوان مشاور و پشتیبان کار کنید و یا اپلیکیشن های سفارشی بسازید که به مشتری هایی که نیاز دارند، بفروشید.

برخی توسعه دهندگان با تولید قالب یا پلاگین های با ارزش و سفارشی درآمد کسب می کنند که ممکن است کاملا رایگان باشند و فقط کمک های مردمی یا سرمایه گذاری جمعی دریافت کنند یا نسخه پرمیومی با امکانات بیشتر داشته باشند.

در نهایت با پاسخ به سوال چرا وردپرس رایگان است می توانید درک کنید که استفاده شما به عنوان عضوی از این سیستم می تواند چه تاثیر بزرگی در رشد هر چه بیشتر این جامعه و رشد دنیای اینترنت داشته باشد.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن