اخبار وردپرس
موضوعات داغ

وردپرس ۵.۳ امروز منتشر خواهد شد، چه ویژگی های جدیدی را در این نسخه خواهید دید؟

وردپرس ۵.۳ اولین نسخه رسمی پس از ارائه نسخه های وردپرس ۵.۲.۱، ۵.۲.۲، ۵.۲.۳ و ۵.۲.۴ می باشد. بنابر قول های قبلی تیم توسعه دهنده وردپرس امروز نسخه ۵.۳ منتشر خواهد شد و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

زمانی که تیم توسعه دهنده وردپرس تصمیم می گیرند نسخه جدیدی ارائه دهند، با ارائه نسخه های بتا سعی می کنند نسخه جدید را با کیفیت و بدون هیچ گونه نقصی ارائه دهند. همانطور که قبلا هم گفته بودم نسخه های متعددی برای نسخه ۵.۳ نیز منتشر شده است.

اگر به روزرسانی خودکار وردپرس را غیرفعال نکرده باشید، به طور خودکار پس از منتشر شدن وردپرس ۵.۳ نسخه وب سایت شما به روز خواهد شد. اما اگر اقدام به غیرفعال سازی آپدیت خودکار در وردپرس خود کرده اید، باید به یکی از روش های زیر نسخه وردپرس خود را ارتقا دهید.

  • می توانید به پنل مدیریت خود رفته و سپس به منوی پیشخوان >> به روزرسانی ها بروید و از طریق زدن دکمه به روزرسانی نسخه نصبی خود را ارتقا دهید.
  • راه حل دوم کلیک روی دکمه زیر و دانلود آخرین نسخه وردپرس و سپس به روزرسانی دستی وب سایت می باشد.

دانلود وردپرس ۵.۳

اما قبل از به روزرسانی وب سایت خود دست نگه دارید، بهتر است قبل از ارتقا دادن وب سایتتان به نسخه جدید کمی بیشتر در مورد امکانات این نسخه اطلاعات جمع آوری کنید.

تغییرات و امکانات وردپرس ۵.۳

وردپرس ۵.۳ با مجموعه زیادی از تغییرات در راه است که این تغییرات شامل قالب جدید ۲۰۲۰، طراحی و به روز رسانی رابط کاربری، بلوک های جدید و بهبود رابط کاربری در ویرایشگر گوتنبرگ، بهبود آپلود تصاویر، قابلیت تایید آدرس ایمیل مدیر، گزارش سلامت سایت و … هستند.

این مطلب را از دست ندهید :
حفره امنیتی در افزونه Yoast SEO نسخه 11.5

در ادامه این مقاله از وردپرس نارنجی در مورد تک تک تغییرات و جزئیات آن ها صحبت خواهم کرد.

قالب جدید ۲۰۲۰

وردپرس ۵.۳ با قالب جدید ۲۰۲۰ ارائه می شود، این قالب توسط Anders Norén از گروه anlino طراحی شده است که پیش از این بیش از ۲۰ پوسته دیگر نیز طراحی و در مخزن وردپرس به صورت رایگان منتشر کرده اند.

قالب 2020
برگه ای از قالب ۲۰۲۰

در تصویر بالا می توانید پیش نمایشی از صفحه این پوسته را مشاهده کنید. قالب جدید ۲۰۲۰ به کاربران این امکان را می دهد تا از ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس نهایت استفاده را ببرند و برای پست ها و صفحات خود طرح های شگفت انگیزی ایجاد کنند.

نوشته در قالب 2020
نمایشی از نوشته ها در قالب ۲۰۲۰

این پوسته یک کاور و یک قالب تمام عرض برای نوشته ها و برگه ها را دارا می باشد. دو منوی ناوبری در بالا، یک منوی برای لینک های شبکه های اجتماعی در پایین و دو منوی جداگانه برای نمایش در تفلن های همراه می باشد.

همچنین با قالب ۲۰۲۰ می توانید صفحات با سایدبار یا بدون سایدبار ایجاد کنید.

تغییرات در رابط کاربری وردپرس ۵.۳

در وردپرس ۵.۳ تغییرات زیادی در رابط کاربری و پیشخوان مدیریتی رخ داده است؛ این تغییرات کلی نیستند و شاید خیلی از کاربران متوجه این تغییرات نشوند.

پنل ادمین وردپرس 5.3
تغییرات در پیشخوان وردپرس

در این تغییرات بیشتر هدف بهبود رابط کاربری پنل مدیریت بوده و تغییرات بسیار کوچک هستند؛ تغییراتی مانند بهبود در آیکون های استفاده شده، ایجاد فرم رنگی هنگام قرار داشتن روی فیلد خاص، بهبود باکس های انتخابی و … جزو این تغییرات هستند.

بهبود ویرایشگر گوتنبرگ

از زمان ارائه نسخه وردپرس ۵، با ویرایشگر جدیدی با عنوان گوتنبرگ آشنا شدیم. در وردپرس ۵.۳ شاهد تغییرات بسیاری در این ویرایشگر از بهبود رابط کاربری گرفته تا افزایش تعداد بلوک ها خواهیم بود. در ادامه به بررسی برخی از این تغییرات خواهم پرداخت.

این مطلب را از دست ندهید :
تحولات وردپرس در یک ماه آینده

بلوک Group

با بلوک Group می توانید چندین بلوک را کنار هم مدیریت کنید، این بلوک جدید در وردپرس ۵.۳ تاثیر زیادی روی مدیریت بلوک های شما خواهد داشت و به شما در ایجاد ساختارهای خاص کمک می کند.

بهبود بلوک تصویر

پس از به روزرسانی به نسخه ۵.۳، در گوتنبرگ می توانید تصاویری با حالت دایره ای ایجاد کنید، کافی است پس از آپلود تصویر حالت آن را روی Circle mask قرار دهید.

تصاویر دایره ای در وردپرس 5.3
ایجاد تصاویر دایره ای

بهبود بلوک ستون

این مورد بسیار پیشرفت کرده است، به راحتی می توانید پس از افزودن بلوک ستون با کمک ابزارها همانطور که در گیف زیر مشاهده می کنید، اندازه ستون ها را تغییر دهید.

ستون های در وردپرس 5.3
تغییر اندازه ستون با کشیدن و رها کردن

بهبود بلوک جدول

خیلی از افراد برای ساختن جدول در وردپرس مشکل دارند، اما در وردپرس ۵.۳ به راحتی آب خوردن می توانید جداول دلخواهتان را ایجاد نمایید.

جداول در وردپرس 5.3
ایجاد جدول

در بلوک جدول می توانید تعداد سطر و ستون را مشخص کنید، برای جدول خود هدر و فوتر تعیین کنید، از دو قالب پیش فرض برای جداول خود استفده کنید و در نهایت می توانید رنگ پس زمینه جداول خود را تغییر دهید.

بهبود بلوک دکمه

در وردپرس ۵.۳ می توانید دکمه هایی مدور طراحی و استفاده نمایید.

افزدن دکمه در وردپرس 5.3
ایجاد دکمه های مدور

بلوک شبکه های اجتماعی

در نسخه جدید گوتنبرگ، می توانید از بلوک جدید شبکه های اجتماعی مانند گیف زیر برای ساخت دکمه های شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید.

افزایش سرعت گوتنبرگ

از آنجایی که گوتنبرگ با جاوا اسکریپت و PHP طراحی شده است، داشتن سرعت بالا کمی سخت به نظر می رسد، اما در وردپرس ۵.۳ گوتنبرگ توانسته سرعت خود را تا حد زیادی افزایش دهد.

این مطلب را از دست ندهید :
کشف حفره امنیتی در وردپرس پس از شش سال

بهبود سرعت آپلود تصاویر

یکی از مشکلاتی که خود من گاهی با آن دست و پنجه نرم می کنم، شکسته شدن آپلود تصاویر با حجم بالاتر است. ممکن است هنگام اپلود به دلیل کاهش سرعت اینترنت و یا هر دلیل دیگری آپلود تصویر با شکست مواجه شود.

در وردپرس ۵.۳ این مشکل نیز حل شده استو اگر آپلود شما با شکست مواجه شود، تلاش دوباره از ادامه اپلود شروع خواهد شد. این به این معنی است که تصاویر شما بدون مشکل اپلود می شوند و همچنین قابلیت چرخش تصاویر نیز در این نسخه گنجانده شده است.

تایید آدرس ایمیل مدیر سایت‎

به طور پیش فرض در وردپرس با مراجعه به منوی تنظیمات >> عمومی می توانید ایمیل اصلی مدیریت سایت را تغییر دهید.

در تمام نسخه های قبلی باید صاحب ایمیل جدید تایید می کرد که می خواهد ایمیل خود را در سایت به عنوان مدیر کل ثبت کند، اما در وردپرس ۵.۳ باید صاحب ایمیل پیشین نیز این تغییر را تایید نماید.

گزارش بخش سلامت سایت

ویژگی سلامت سایت از نسخه ۵.۱ به وردپرس اضافه شدف این گزینه به صورت درصدی به شما از شرایط امنیتی از عملکرد سایتتان اطلاع می دهد، اما در وردپرس ۵.۳ این درصد ها به گزینه های “Should be improved” و “Good” تغییر پیدا خواهند کرد.

سلامت سایت در وردپرس 5.3
نحوه نمایش وضعیت سایت

سایر تغییرات در وردپرس ۵.۳

یکی دیگر از تغییرات مهمی که در وردپرس قرار است اتفاق بیافتد، تغییر در نحوه جلوگیری از ایندکس سایت توسط موتورهای جستجو است.

در حال حاضر وقتی این گزینه را فعال می کنید وردپرس از طریق فایل robots.txt اقدام به جلوگیری از ایندکس شدن صفحات می‌کند، اما در نسخه جدید قرار است این گزینه در فایل Robots ثبت نگردد.

این مطلب را از دست ندهید :
نسخه 3.6.2 ووکامرس منتشر شد!
مخفی و نمایان کردن رمزدر وردپرس 5.3
مخفی کردن و نمایان سازی رمز عبور در وردپرس ۵.۳

همچنین وردپرس ۵.۳ با نسخه php 7.4 کاملا سازگار خواهد بود، عملکرد component منطقه و زمان برای توسعه دهندگان بهبود یافته، امکان مشاهده یا مخفی کردن رمز عبور هنگام وارد کردن رمز در فرم ورود مانند تصویر بالا در موبایل و دسکتاپ فراهم شده و همچنین تغییرات زیادی روی سیستم وردپرس شبکه رخ داده است که به زودی در وردپرس ۵.۳ از آن ها رونمایی می شود.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن