آموزش های وردپرس

فعالسازی دیباگ وردپرس و آموزش کار کردن با دیباگ در وردپرس

دیباگ وردپرس این امکان را برای شما فراهم می آورد که به بررسی خطاهای موجود در وبسایت وردپرسی خود پرداخته و با فعالسازی دیباگ در وردپرس اقدام به برطرف کردن آنها نمایید.

اینکه بگوییم چون سیستم مدیریت محتوای وردپرس از جمله برترین ها است، هر گز با خطا روبرو نمی شود حرفی کاملا اشتباه خواهد بود. هر سیستمی بنا بر پیچیدگی هایی که دارد ممکن است با خطاهایی مواجه شود.

در وردپرس نیز پس از بروز خطا ابزاری با عنوان دیباگ وردپرس وجود دارد تا بتوانیم با این ابزار که در قلب وردپرس قرار دارد، مشکلات آن را برطرف کنیم.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به معرفی دیباگ و نحوه فعالسازی آن در وردپرس می پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دیباگ در وردپرس به چه معنا است؟

چنانچه از ابزار دیباگ غافل باشید، خطاهایی که در ظاهر سایتتان تاثیر نمی گذارند اما در سرعت آن تاثیر زیادی دارند را مشاهده نخواهید کرد.

به همین دلیل فعالسازی دیباگ در وردپرس اهمیت دارد و چنانچه این موضوع را در سایت خود فعال کنید، از خطاهایی که باعث کندی سایت می شوند مطلع خواهید شد و می توانید اقدام به برطرف کردن آنها و بهبود رتبه سایتتان خودتان کنید.

دیباگ وردپرس و یا  wp_debug بهترین ابزار عیب یابی و رفع مشکلات در وردپرس است. با استفاده از ابزار دیباگ می توانید منبعی که باعث بروز خطا در وبسایتتان می شود را شناسایی کرده و اقدام به رفع انها گنید.

 Wp-debug یک تابع در وردپرس از نوع بولین Boolean است و در فایل فایل wp-config.php تعریف میشود.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایش نقشه گوگل در وردپرس بدون استفاده از افزونه

تابع دیباگ وردپرس از دو مقدار true و false پیروی میکند، این دو مقدار برای فعالسازی یا غیرفعال سازی تابع به کار می روند.

 در صورتی که دیباگ در وردپرس فعال باشد، خطاهای سایت به شما نمایش داده خواهند شد و می توانید به سرعت آنها را رفع نمایید.

فعالسازی دیباگ وبسایت وردپرسی

برای فعالسازی دیباگ در وردپرس وارد هاست خود شده و در File Manager خود در مسیر نصب وردپرس فایل wp-config.php را ویرایش نمایید. در کدهای این فایل به دنبال WP_DEBUG بگردید.

نکته: همانطور که همیشه تاکید می کنیم، قبل از انجام هر گونه تغییر و ویرایش حتما از وبسایت خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید.

چنانچه عبارت WP_DEBUG را در فایل wp-config.php پیدا کردید، مقابل آن عبارت true را قرار دهید و در غیر اینصورت قطعه کد زیر را درست قبل از خط /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ قرار داده و فایل را ذخیره کنید.

define( 'WP_DEBUG', true );

مقدار true قرار داده شده در کد بالا به معنی فعال بودن حالت دیباگ وردپرس است. چنانچه مقدار false در این کد قرار بگیرد، دیباگ  غیرفعال شده و خطایی در سایت نمایش داده نخواهد شد.

نکته: تنها زمانی از دیباگ در وبسایت وردپرسی استفاده کنید که در حال ایجاد تغییرات در کدنویسی سایت و توسعه وردپرس هستید. چرا که نمایش خطاها به کاربران حس خوش آیندی به آنها نخواهد داد.

توابع دیباگ در وردپرس

تابع دیباگ دارای زیرمجموعه هایی است که به کمک آنها می توانید قابلیت های اضافی را برای نمایش خطا در وردپرس ایجاد کنید.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش نحوه تغییر نام نویسنده هنگام نمایش در پست ها

برای مثال تابع WP_DEBUG_DISPLAY که زیرمجموعه ای از تابع WP_DEBUG است، برای نمایش یا عدم نمایش خطاهای وردپرس در وبسایت استفاده می شود.

به صورت پیش فرض خطاهای دیباگ در وردپرس نمایش داده می شوند، برای غیرفعال کردن نمایش این خطاها، کد زیر را بعد از خط دیباگ در فایل wp-config.php  قرار دهید.

define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

یکی دیگر از توابع زیر مجموعه دیباگ، WP_DEBUG_LOG نام دارد. با استفاده از این تابع میتوانید خطاهای دیباگ را در وردپرس در یک فایل log ذخیره کنید و هر بار که خطایی در سایت رخ میدهد، با بررسی این فایل و با توجه به مسیردهی خطاها میتوانید اقدام به رفع خطاها در وردپرس خود کنید.

برای فعال کردن لاگ دیباگ در وبسایت خود، باید تابع زیر را بعد از قطعه کد مربوط به فعال سازی دیباگ قرار دهید.

define('WP_DEBUG_LOG', true);

پس از ذخیره اطلاعات wp-config.php، فایلی با نام debug.log درون پوشه wp-content در هاست شما و در مسیر نصب وردپرستان ساخته خواهد شد.

هر زمان که خطایی در وردپرس به وجود می آید، بر اساس تاریخ و ساعت بروز خطا اطلاعات آن در هر خط از این فایل ذخیره میشود. با بررسی این فایل می توانید خطاهای سایتتان را برطرف نمایید.

به صورت خلاصه چنانچه تمایل دارید هم دیباگ در وردپرس فعال باشد و هم خطاها نمایش داده نشوند و هم لاگ ذیباگ فعال باشد،  می توانید کدهای زیر در فایل wp-config.php وردپرس خود قرار دهید.

// Turn debugging on

define('WP_DEBUG', true);

// Tell WordPress to log everything to /wp-content/debug.log

define('WP_DEBUG_LOG', true);

// Turn off the display of error messages on your site

define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن