آموزش های وردپرس

ضربان قلب یا Heartbeat وردپرس چیست و چطور می توان آن را کنترل کرد؟

ضربان قلب وردپرس یا Heartbeat وردپرس، موجب حیات و نفس کشیدن وردپرس می شود و برای اجرای درست و کارآمد وب سایت شما وجود آن الزامی و ضروری است.

نمونه های این ویژگی در وردپرس می توان به ذخیره خودکار نوشته های شما پس از گذشت چند ثانیه اشاره کرد. اما این ویژگی مفید می تواند برای برخی سایت ها مضر باشد!

از آنجایی که ضربان قلب وردپرس برای اجرای صحیح عملکرد خود هر لحظه  یک درخواست به صورت Ajax به وردپرس ارسال می کند، این درخواست ها منابع سرور شما را درگیر کرده و برای سایت هایی با منابع محدود اصلا مفید نخواهد بود.

در این آموزش از وردپرس نارنجی در مورد نحوه عملکر ضربان قلب وردپرس و چگونگی کنترل عملکرد آن صحبت خواهم کرد.

Heartbeat وردپرس چیست؟

همانطور که گفتم ضربان قلب وردپرس حکم حیات یک وب سایت وردپرسی را دارد و در هر ثانیه با ارسال درخواست های مختلف به وب سرور شما عملیات های مختلفی از جمله موارد زیر را برای وب سایتتان به ارمغان می آورد:

  • هنگام نوشتن یک مطلب به طور خودکار پیشنویس آن را ذخیره می کند.
  • تعداد افراد آنلاین را در زمان استفاده از افزونه Google Analytics نمایش می دهد.
  • فروش آنلاین در افرونه های فروش را نمایش می دهد.
  • رویداد ها و اطلاعیه های مختلف را در پیشخوان مدیریت وردپرس بدون بازیابی صفحه نمایش خواهد داد.
  • هنگامی که فرد دیگر در حال ویرایش نوشته است، به سایر افراد اجازه ویرایش نوشته را نخواهد داد.

اما با تمام کارهای مفیدی که Heartbeat وردپرس انجام می دهد، برای وب سایت های با منابع محدود و بازدیدکننده زیاد اصلا مناسب نخواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش حل مشکل نصب نشدن افزونه در وردپرس

برای مثال فرض کنید که شما در وب سایتتان چندین نویسنده دارید و هر لحظه هر کدام در حال انتشار نوشته های خود هستند، در همین حین بازدیدکننده های زیادی نیز به وب سایت شما سر میزنند؛ در این حالت درخواست های پی در پی ضربان قلب وردپرس ممکن است حتی تا جایی پیش برود که سایتتان از دسترس خارج شود.

به این موضوع دقت کنید که ضربان قلب وردپرس در حالت عادی هیچ مشکلی برای وب سایت شما نخواهد داشت، پس ابتدا مصرف منابع در وب سایت خود را بررسی کرده و اگر دارای مصرف بالایی می باشد آن را غیر فعال کنید؛ در غیر این صورت نیازی به این کار نیست.

در ادامه این آموزش دو روش را برای کنترل و متوقف سازی ضربان قلب وردپرس معرفی می کنم.

متوقت کردن Heartbeat وردپرس با کد نویسی

برای این منظور باید تغییراتی را در فایل فانکشن قالب نصبی خود ایجاد نمایید. پس ابتدا یک نسخه پشتیبان از وب سایتتان تهیه کرده و سپس به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرس به آدرس wp-content/themes بروید.

در این مسیر پوشه هم نام قالب نصبی خود را باز کرده و فایل function.php درون آن را ویرایش نمایید و قطعه کد زیر را در جای مناسبی از آن قرار دهید.

add_action( 'init', 'stop_heartbeat', 1 );

function stop_heartbeat() {

wp_deregister_script('heartbeat');

}

پس از ذخیره فایل، عملیات ضربان قلب وردپرس به طور کامل متوقف خواهد شد و دیگر منابع سرور شما به دلیل این ویژگی اشغال نمی شود.

کنترل Heartbeat وردپرس با افزونه Heartbeat Control

برای کنترل و غیرفعال سازی ضربان قلب وردپرس می توانید از افزونه Heartbeat Control نیز استفاده نمایید. این افزونه در مخزن وردپرس توانسته است با بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نصب فعال امتیاز ۴.۶ را به دست بیاورد.

این مطلب را از دست ندهید :
آموزش زمان بندی کردن پست در وردپرس

برای کنترل ضربان قلب وردپرس با کمک این افزونه، با کلیک روی دکمه زیر آن را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس آن را روی وب سایت خود نصب و فعال نمایید.

دانلود افزونه Heartbeat Control

پس از نصب و فعال سازی افزونه، زیرمنویی با عنوان Heartbeat Control Setting در بخش تنظیمات پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه تنظیمات افزونه برای کنترل ضربان قلب وردپرس هدایت می شوید.

تنظیمات افزونه Heartbeat Control
تنظیمات افزونه

در این صفحه همانطور که مشاهده می کنید، می توانید قوانین جدید برای نحوه فعالیت ضربان قلب وردپرس تعیین کنید و با کمک گزینه Heartbeat Behavior ضربان قلب وردپرس را فعال، غیرعال یا مدیریت کنید.

عاطفه نوربخش

عاطفه نوربخش هستم؛ هم بنیانگذار " وردپرس نارنجی " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سایت وردپرسی ای زیبا و حرفه ای داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف های جشنواره نوروز 1399 را از دست ندهید!شرکت در جشنواره نوروزی
+
بستن