تغییر پیوند یکتا در وردپرس یکی از مهم ترین سائلی است که پس از راه اندازی وبسایت وردپرسی خود هم برای افزیش رتبه سئو و هم برای بهبود رابط کاربری باید به آن بپردازیم.

انتخاب بهترین پیوند یکتا یکی از مسائلی است که ذهن کاربرانی که در ابتدای راه اندازی وبسایت خود با وردپرس هستند، به خود مشغول خواهد کرد. در این آموزش از وردپرس نارنجی، به توضیح پیوند یکتا و نحوه تغییر آن خواهیم پرداخت.

پیوند یکتا در وردپرس چیست و چرا باید آن را تغییر دهیم؟

پیش از اینکه به آموزش نحوه تغییر پیوند یکتا در وردپرس بپردازیم، بهتر است کمی راجع به پیوندهای یکتا بیشتر بدانیم. پیوندهای یکتا در واقع ساختار آدرس نوشته های شما هستند که با استفاده از آنها میتوانید فرمت های مختلفی را برای نمایش آدرس نوشته ها و برگه های خود انتخاب نمایید.

انتخاب پیوند یکتا در وردپرس محدود به نوشته ها و برگه ها نبوده و میتوانید در آدرس دسته بندی مطالب، برچسب مطالب، محصولات و به طور کلی هر نوع پست تایپ سفارشی که در سایت دارید؛ یک ساختار که برای موتورهای جستجو قابل فهم و درک باشد را انتخاب کنید.

حتما شما هم بعد از نصب وردپرس و باز کردن آدرس سایتتان، اولین نوشته پیش فرض وردپرس را با عنوان سلام دنیا! در آدرسی مانند آنچه در زیر آمده است، مشاهده کرده اید.

https://wpnarenji.ir/?p=1

این آدرس در واقع پیوند یکتای اولین نوشته وردپرس است که مطالب منتشر شده در سایت را بر اساس آی دی آنها نمایش می دهد. چنین آدرس هایی تنها مزیتی که دارند این است که برای کاربر کوتاه بوده و باعث میشوkد تا در ذهن کاربر باقی بمانkد.

اما این نوع آدرس ها نه تنها زیبایی ندارند، بلکه برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو قابل درک نیستند..

در مقابل این نوع ساختار پیوند یکتا، یک ساختار دیگرهم برای مطالب وجود دارد. در این مورد میتوانید بهتر عمل کرده و علاوه بر موتور جستجو درک این نوع ساختار را برای کاربران هم فراهم کنید. چنین ساختارهایی شامل نام نوشته، دسته بندی نوشته و یا هر مورد دیگری که بسته به محتوا و محوریت یک سایت میتواند متفاوت باشد. این نوع ساختارها هم زیبا هستند و هم برای کاربران و موترهای جستجو قابل درک خواهند بود.

در ادامه به آموزش نحوه تغییر پیوند یکتا در وردپرس به حالتهای با معناتر می پردازیم.

آموزش تغییر پیوند یکتا در وردپرس

برای اینکه اقدام به تغییر پیوند یکتا در وردپرس کنید، در پیشخوان وبسایت خود به منوی تنظیمات >> پیوندهای یکتا مراجعه نمایید.

تغییر نحوه آدرسهای سایت در وردپرس
تغییر پیوند یکتا در وردپرس

ساده: در این نوع ساختار پیوند به دلیل اینکه اثری از نام نوشته وجود ندارد، اصلا مناسب موتورهای جستجو نبوده و موتورهای جستجو و کاربران همانطور که پیش از نیز  تا کید کردیم، قادر نخواهند بود آن را درک کنند.

روز و نام: این نوع ساختار نیز به دلیل اینکه تاریخ نوشته را در خود جای می دهد، توصیه نمی شود. چنین ساختاری بیشتر مناسب سایت‌های خبری است که وجود و نمایش تاریخ در آنها امری ضروری است.

سایر ساختارهای موجود نیز وضعیتی مشابه دارند، اما یکی از این ساختارها یعنی نام نوشته گزینه مناسب تری نسبت به سایر ساختارهای پیوند یکتا می باشد. برخی از دلایل برتری این ساختار را در ادامه مشاهده می کنید:

ساختار دلخواه: این نوع ساختار پیوند یکتا در وردپرس بهترین ساختار خواهد بود، چرا که دست شما برای انتخاب پیوند یکتا مناسب در وردپرس بازتر بوده و میتوانید متناسب با محتویات وبسایتتان ساختار دلخواهی را برای پیوندهای یکتا انتخاب نمایید.

به عنوان نمونه اگر از سایت خبری استفاده می‌کنید میتوانید از عبارت news قبل از آی دی و نام نوشته های خود استفاده نمایید. به این صورت هم به موتورهای جستجو و هم به کاربران می توانید بفهمانید که سایت شما یک سایت خبری است.

در ساختار دلخواه برای تغییر پیوند یکتا در وردپرس ، علاوه بر توضیحات بالا با استفاده از برچسب های موجود می توانید هر نوع ساختاری را ایجاد نمایید. برای مثال با استفاده از برچسب %day% می توانید روز نوشته را به آدرس پیوند یکتای آن اضافه نمایید.

تغییر پیوند یکتا در وردپرس و خطای 404

اگر سایت شما مدت زیادی در حال فعالیت است و شما تصمیم به تغییر پیوندهای یکتای خود گرفته اید، با تغییر پیوند یکتا در وردپرس با صفحات 404 از سوی موتورهای جستجو رو به رو خواهید شد.

برای اینکه آدرس های شما با ساختار جدید نیز عملکرد درستی داشته باشند و از طرفی وقتی کاربران از طرف موتورهای جستجو وارد سایت شما میشوند با صفحه 404 روبه رو نشوند، باید آدرس‌های شما با ساختار 301 به ساختار جدید آدرس‌ها ریدایرکت شوند.

با استفاده از افزونه سئوی وردپرس یا Yoast Seo  پیوندهای شما به صورت خودکار به ساختار جدید ریدایرکت 301 خواهند شد و دیگه نگرانی برای مواجه با صفحه 404 در وردپرس نخواهید داشت.

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید از چه کدی یا عبارتی میتونم تو قسمت پیوند یکتا محصولات استفاده کنم که آیدی محصول یا شناسه sku محصول ر وهم تو لینک مثل دیجیکالا بیاره ؟
  http://uupload.ir/files/m8lt_66666.jpg

  1. سلام وقت بخیر
   در قسمت پایگاه سفارشی عبارت زیر را قرار بدید.
   /product/%post_id%/
   دقت کنید حتما قبل از تغییر در پیوندهای یکتای خودتون از سایتتون بک آپ تهیه کنید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *