همانطور که پیش از این در مقاله خبرخوان در وردپرس اشاره کردیم، خبرخوان سایت یا Rss Feed در وردپرس یکی از بخش‌های کاربردی است که مطالب به صورت مرتب شده در آن قرار می‌گیرند تا کاربران بتوانند تمامی مطالب سایت را به صورت یکجا در اختیار داشته باشند. این بخش به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به بررسی دائمی سایت بتوانند از مطالب و بروزرسانی‌ها مطلع شوند.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، به معرفی انواع فیدهای rss در وردپرس میپردازیم و روش افزودن فیدها را با هم بررسی میکنیم.

فیدهای وردپرس

چندین نوع مختلف از فید وجود دارد که فیدخوان‌ها می‌توانند آنها را دنبال کرده و یک سایت را بخوانند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای سایت از این فیدها پشتیبانی می‌کند و همانطور که گفته شد امکان ساخت و استفاده از rss در آن وجود دارد. وجود همین فیدها قدرت سئو وردپرس را در کنار موارد دیگری که دارد دوچندان می کند. برای استفاده از فید وردپرس کافی است تا از آنها در کنار تابع ()bloginfo در فایل‌های قالب وردپرس استفاده کرده و امکان دسترسی به فید سایت را برای کاربران و فیدخوان‌ها فراهم کنید.

برای استفاده از فیدها باید بسته به نوع فید مورد نظر در هر یک از مکانهای قالب که قصد دارید، از کدهای ارائه شده در زیر استفاده کنید.

آدرس فید ATOM

<?php bloginfo('atom_url'); ?>

آدرس فید RDF/RSS 1.0

<?php bloginfo('rdf_url'); ?>

آدرس فید RSS 0.92

<?php bloginfo('rss_url'); ?>

آدرس فید RSS 2.0

<?php bloginfo('rss2_url'); ?>

آدرس فید نظرات در RSS 2.0

<?php bloginfo('comments_rss2_url'); ?>

همانطور که مشاهده کردید، برای استفاده از فید وردپرس می‌توانید از 4 نوع فید برای نمایش و به‌روزرسانی هایی که در سایت ایجاد میشود برای فیدخوان‌ها استفاده کنید. از بین فیدهای معرفی شده، RSS جزو پرکاربردترین و شناخته شده ترین فید است.

یافتن آدرس feed وردپرس

آدرس فید  rss وردپرس و یا آدرس وبسایت را برای معرفی سایت به افراد، موتورهای جستجو و دایرکتوری ها نیاز داریم. به طور کلی ۴نمونه آدرس احتمالی برای هر یک از فیدها وجود دارد که هر یک از آنها وظیفه ای دارند. چند روش که می توانید فید وبسایت را پیدا کنید، در زیر آمده است.

http://wpnarenji.ir/?feed=rss

http://wpnarenji.ir/?feed=rss2

http://wpnarenji.ir/?feed=rdf

http://wpnarenji.ir/?feed=atom

اما در صورتی که از پیوندهای یکتای سفارشی استفاده می کنید، باید از یکی از آدرس های زیر استفاده کنید.

http://wpnarenji.ir /feed/

http://wpnarenji.ir /feed/rss/

http://wpnarenji.ir/feed/rss2/

http://wpnarenji.ir/feed/rdf/

http://wpnarenji.ir /feed/atom/

وردپرس برای دیدگاه‌های ارسالی که در نوشته‌های سایت ارسال میشود هم یک فید مجزا در نظر گرفته است که با استفاده از این نوع فید می‌توانید به دیدگاه‌های هر نوشته دسترسی داشته باشید. در صورتی که از پیوند یکتای پیشفرض وردپرس استفاده می‌کنید فید نظرات وردپرس به صورت زیر خواهد بود.

http://wpnarenji.ir /?feed=comments-rss2

اما اگر از پیوند یکتای سفارشی استفاده می‌کنید، برای دسترسی به فید نظرات در وردپرس به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://wpnarenji.ir /comments/feed/

شما همچنین می توانید فیدهایی مخصوص برای دسته بندی و برچسب های وبسایت داشته باشید. فقط لازم است فید  rss را به انتهای لینک های خود اضافه کنید.

http://wpnarenji.ir /?feed=rss2&cat=4

http://wpnarenji.ir /?feed=rss2&tag=tagname

اما در صورتی که از پیوند یکتای دلخواه استفاده می کنید، برای دسترسی به فید دسته بندی و برچسب وردپرس مشابه نمونه‌های زیر عمل کرده و به جای categoryname نامک دسته‌بندی و به جای tagname نیز نامک برچسب مورد نظر خود را وارد کنید.

http://wpnarenji.ir /category/categoryname/feed

http://wpnarenji.ir /tag/tagname/feed

نکته: برای مطالبی که شامل یک یا چند دسته بندی و برچسب هستند، می توانید فید آدرس مشخص کنید؛ بدین صورت که مقادیرآنها را با کاما از هم جدا نمایید.

هر نویسنده و کاربری که در وردپرس ثبت نام می‌کند نیز دارای یک فید RSS وردپرس خواهد بود که از طریق آن کاربران و فیدخوان‌های می توانند به مطالب و داده‌هایی که هر کاربر آنها را منتشر کرده است از طریق فید وردپرس دنبال و مشاهده کنند.

http://wpnarenji.ir/author/authorname/feed/

جستجو در وردپرس نیز از امکان استفاده از فید و RSS وردپرس مستثنی نیست و میتوانید تا در فرم جستجوی وردپرس هم از طریق فید اقدام کرده و به مطالب موجود دسترسی داشته باشید.

http://wpnarenji.ir/?s=searchterm&feed=rss2

استفاده از فید وردپرس در سایت

برای استفاده از هر نوع از فیدهایی که وردپرس از آنها پشتیبانی میکند، کافی است تا در هر مکان کهمی خواهید فید وردپرس مورد نظر شما نمایش داده شود، از یکی از نمونه کدهای زیر در فایل‌های هدر، سایدبار، فوتر و یا هر بخش از قالب سایت استفاده کنید.

<a href="<?php bloginfo('rss2_url'); ?>" title="<?php _e('Syndicate this site using RSS'); ?>"><?php _e('<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>'); ?></a>

<a href="<?php bloginfo('atom_url'); ?>" title="<?php _e('Syndicate this site using Atom'); ?>"><?php _e('Atom'); ?></a>

<a href="<?php bloginfo('comments_rss2_url'); ?>" title="<?php _e('The latest comments to all posts in RSS'); ?>"><?php _e('Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>'); ?></a>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *