ووکامرس دنیای بزرگی است، همانطور که قبلا نیز گفته ایم در ووکامرس می توانید هر نوع فروشگاهی حتی فروشگاهی برای رزرو محصولات در ووکامرس ایجاد نمایید.

حتما با کسب و کارهایی برخورد کرده اید که برای فروش خدمات یا محصولات خود نیازمند اجاره و یا رزرو هستند. سیستم رزرو معمولا برای بنگاه‌ های مسکن و آژانس‌ های مسافرتی، پزشکان، مشاوران، کلاس آموزشی و… مناسب است.

رزرو محصولات در ووکامرس به این صورت است که مشتری ها خدمت یا محصولی را برای بازه زمانی مشخصی نیاز دارند و پس از شروع زمان، محصول را دریافت کرده و روزانه مبلغی را به عنوان اجاره پرداخت می کنند و در پایان مدت زمان نیز باید محصول یا خدمت را به صاحب اصلی واگذار نمایند.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، امکان رزرو محصولات ووکامرس را به فروشگاه خود اضافه می کنیم. پس اگر شما هم بدنبال چنین سیستمی هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

رزرو محصولات در ووکامرس

افزونه ای که برای ایجاد امکان رزرو محصولات در ووکامرس باید استفاده کنیم، با عنوان WooCommerce Easy Booking در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از 4.000 نصب فعال توانسته است امتیاز 4.4 را از کاربران خود بدست بیاورد. برای استفاده از امکانات افزونه رزرو محصولات در فروشگاه ووکامرس، با کلیک روی دکمه زیر آن را دانلود و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن در وبسایت خود کنید.

دانلود افزونه WooCommerce Easy Booking

پس از نصب و فعالسازی افزونه منویی با عنوان Easy Booking به پیشخوان وردپرس شما اضافه می شود که با کلیک روی آن به بخش تنظیمات افزونه منتقل می شوید.

تنظیمات عمومی
تنظیمات عمومی افزونه

General

All bookable: برای اینکه امکان رزرو محصولات برای محصولات جدید فروشگاه هم فراهم باشد، این گزینه را فعال کنید.

Number of dates: با انتخاب گزینه one موقع رزرو محصولات در ووکامرس فقط تاریخ شروع رزرو وجود دارد. بنابراین اگر میخواهید که امکان شروع و پایان هر دو وجود داشته باشد، مقدار two  را انتخاب کنید که مشتری بتواند تاریخ شروع و پایان اجاره محصول را انتخاب نماید.

Booking mode: با استفاده از این گزینه نحوه محاسبه رزرو محصولات در ووکامرس و اجاره محصول در ووکامرس را برای مشتری مشخص کنید که بر اساس تعداد روز است یا شب. مثلا هر 5 روز با 4 شب برابر است.

Booking duration: از این گزینه مدت زمان رزرو محصول را مشخص کنید.

Custom booking duration: از این گزینه میتوانید مدت زمان رزرو سفارشی برای محصول را تعیین کنید.

booking min: از این گزینه میتوانید حداقل روز برای رزرو محصولات در ووکامرس توسط مشتری را وارد کنید که اگر کمتر از این میزان بود امکان رزرو وجود نداشته باشد.

booking max: این گزینه هم مشابه حالت قبل است، با این تفاوت که برای حداکثر روز قابل استفاده است.

First available date: این بخش برای تعیین روز شروع اجاره محصولات در ووکامرس است. اگر تغییری در این گزینه اعمال نکنید و همان مقدار صفر را باقی بزارید، روز شروع دقیقا از همان روز فعلی شروع خواهد شد.

Last available date: این گزینه هم برای محدودیت رزرو است که میتوانید مشخص کنید تا چه سالی قصد دارید قابلیت رزرو محصولات توسط مشتری در فروشگاه شما وجود داشته باشد.

Appearance

در این تب میتوانید تنظیمات مربوط به استایل برای نمایش تقویم را در هنگام رزرو محصولات در ووکامرس سفارشی سازی کنید. با استفاده از گزینه Calendar theme میتوانید از دو تم پیش فرض یا کلاسیک برای نمایش تقویم استفاده کنید.

رنگبندی محصولات رزرو
رنگبندی محصولات رزرو

Background color: با استفاده از این گزینه می توانید رنگ پس زمینه برای تقویم را انتخاب کنید.

Main color: این گزینه مربوط به رنگ عمومی تقویم است که میتوانید یک رنگ عمومی و پیشفرض را انتخاب نمایید.

Text color: در نهایت با استفاده از این گزینه هم میتوانید رنگ متن برای تقویم ووکامرس را انتخاب کنید.

booking statuses

در این تب میتوانید تنظیمات وضعیت سفارشات برای رزرو هر محصول را در وضعیت‌های شروع رزرو محصول، پردازش محصول و پایان محصول مشخص کنید که به صورت اتوماتیک انجام بگیرد و یا اینکه به صورت دستی آنها را انتخاب کنید.

وضعیت محصولات رزرو
تنظیمات وضعیت

Set start booking status: با استفاده از این گزینه میتوانید وضعیت رزرو را برای شروع در حالت اتوماتیک یا دستی انتخاب کنید.

Keep start status for: زمان شروه وضعیت رزرو محصول را در این فیلد می توانید مشخص کنید. چناچه صفر بگذارید اجاره محصول از همان تاریخی که مشتری وارد نماید آغاز خواهد شد.

Set processing booking status: با استفاده از این گزینه میتوانید وضعیت پردازش رزرو را برای شروع در حالت اتوماتیک یا دستی انتخاب کنید.

Set end booking status: با استفاده از این گزینه میتوانید وضعیت پردازش رزرو را برای پایان رزرو در حالت اتوماتیک یا دستی انتخاب کنید.

Keep end status for: در این فیلد مدت زمان لازم برای پایان رزرو محصول را وارد نمایید.

Set completed booking status: با استفاده از این گزینه میتوانید وضعیت پایان رزرو را برای اجاره محصول در ووکامرس در حالت اتوماتیک یا دستی انتخاب کنید.

اکنون به صفحه ویرایش محصولاتی که قصد دارید امکان رزرو برای آنها وجود داشته باشد، بروید. در این صفحه گزینه ای به نام Bookable اضافه شده است، اول تیک این گزینه را فعال کنید تا امکان رزرو برای محصول وجود داشته باشد.

محصولات رزرو در ووکامرس
محصول رزرو در ووکامرس

از ستون کناری که با نام Bookings قرار دارد می توانید تنظیمات دلخواه را برای رزرو محصول انتخاب کنید.

در اینجا گزینه‌هایی که من انتخاب کردم پیشفرض بر اساس تنظیمات افزونه هستند که در بالا توضیح دادم. اما میتوانید در صورت دلخواه برای هر محصول تنظیم دلخواهی مشخص کنید که تا چه تعداد روز امکان رزرو وجود دارد، حداقل تعداد روز برای رزرو و حداکثر باید چقدر باشد و….

اکنون به صفحه محصولی که برای رزرو در ووکامرس مشخص کرده اید مراجعه کنید. خواهید دید که مشابه تصویر زیر امکان انتخاب تاریخ شروع رزرو و تاریخ پایان آن ایجاد شده است.

رزرو محصولات در ووکامرس
رزرو محصول در ووکامرس

اکنون مشتری میتواند تعداد روز را بر اساس تقویم مشخص کند. بعد از اینکه تعداد روز مشخص شد، ضریب مبلغ محصول برای هر روز اجاره ایجاد می شود و قیمت نهایی در سبد خرید اعمال می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *