همانطور که پیش از این نیز گفتیم، وردپرس در نسخه جدید خود با ویرایشگر گوتنبرگ عرضه شده است و دیگر از ویرایشگر قبلی آن یعنی ویرایشگر کلاسیک خبری نیست.

درست است که می توانیم تا سال 2021 از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنیم اما بالاخره باید با ویژگی ها و قابلیتها و همچنین نحوه کار کردن ویرایشگر گوتنبرگ نیز آشنا شویم و بتوانیم با آن کار کنیم.

در این آموزش از وردپرس نارنجی، به معرفی مختصری از ویرایشگر جدید وردپرس می پردازیم و در آموزش های بعدی با سایر قابلیتهای آن آشنا خواهیم شد.

معرفی ویرایشگر گوتنبرگ

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس یک صفحه ساز جدید است که در حال حاضر با هسته وردپرس نسخه 5 به صورت یکپارچه شده منتشر شده است. گوتنبرگ مانند سایر صفحه سازهای وردپرس قابلیت ایجاد بلوک های محتوا را به وبسایتهای وردپرسی اضافه کرده است.

یوهانس گوتنبرگ ابداع کننده اولین روش استفاده از حروف چاپی قابل جابجایی و ماشین چاپ است که عموما مردم گونتبرگ را مخترع صنعت چاپ میدانند و علت اصلی انتخاب این نام برای پلاگین نیز همین می باشد تا قابلیت های این ویرایشگر به صورتی ملموسانه برای عموم آشکار شود.

در این ویرایشگر با مفهوم بلوک ها آشنا میشوید. می توانید به ویرایش انواع بلوکها مانند:  پاراگرافها، عنوانها، تصاویر و ویدئوها بپردازید. بلوک های گوتنبرگ باعث میشوند سریع تر کار با وردپرس را یاد بگیرید و همین سادگی یادگیری باعث می شود افراد بیشتری به سمت وردپرس آمده و از استفاده از آن لذت ببرند.

در گیف زیر میتوانید نحوه افزودن  بلوکها در گوتنبرگ را مشاهده کنید.

بلاک ها در گوتنبرگ
افزودن بلاک در گوتنبرگ

علاوه بر بلوکها شما می توانید در این ویرایشگر جدید در دو بخش پیشخوان و بخش فرانت-اند(همانند سایر صفحه سازها ویرایش صفحات در بخش جلویی سایت) وبسایت خود، به ویرایش محتواهای خود دست بزنید.

تکنولوژی های جدید در گوتنبرگ

در این ویرایشگر جدید، یک تکنولوژی جدید برای وردپرس نیز ارائه شده است، گوتنبرگ از تعداد زیادی فایل و کتابخانه جاوا اسکریپت مانند فریم ورک react استفاده میکند.

سازگاری افزونه ها با گوتنبرگ

یک مشکل کلی که در گوتنبرگ وجود دارد، عدم سازگاری با افزونه ها و تداخل نداشتن آنها با یکدیگر است. به همین دلیل، زمان میبرد تا این مشکل را برای تمام افزونه‌ها برطرف کنند.

مفهوم بلوک های موجود در ویرایشگر جدید، ابزارهای بسیار قدرتمندی برای نویسندگان افزونه به ارمغان آورده است. شما میتوانید از تعداد زیادی افزونه در ویرایشگر خود مانند افزونه Advanced Custom Fields یا CMB2 استفاده کنید. این افزونه ها در جعبه های متا نگهداری میشوند . این جعبه ها در پایین و کنار ویرایشگر جاری قرار دارند. در حقیقت تیم گوتنبرگ در حال بررسی تغییر جعبه های متا هستند.

هدف از ایجاد ویرایشگر گوتنبرگ

هدف ایجاد ویرایشگر جدید گوتنبرگ افزودن محتوای غنی به وردپرس به صورت ساده و لذت بخش است. (با توجه به توضیحات مخزن وردپرس)

گوتنبرگ یک گام مهم و ضروری برای وردپرس است. با این ویرایشگر نویسندگان دیگر فقط مقاله نمی نویسند بلکه می توانند طرح های مختلفی برای محتوا ایجاد کنند.

ویژگی های خوب گوتنبرگ

انتقال وردپرس به ویرایشگر دیداری

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، با گوتنبرگ می توانید در فرانت-اند نیز عمل ویرایش را به راحتی انجام دهید. اطلاعات به صورت بلوکهای HTML ذخیره و خوانده می شوند.

نکته خوب اینجاست که غیرفعالسازی این ویرایشگر هیچ آسیبی به وبسایت شما نمی زند.

استفاده از کامنتهای HTML برای ذخیره بلوکها

اطلاعات مربوط به بلاکهای ایجاد شده توسط گوتنبرگ، با فرمت HTML ذخیره خواهند شد. کامنتهای HTML فقط از طریق بک-اند قابل مشاهده هستند و در قسمت فرانت-اند یا ظاهر جلویی سایت قابل مشاهده نخواهند بود.

غیرفعال کردن گوتنبرگ

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، غیرفعالسازی این ویرایشگر هیچ آسیبی به وبسایت شما و شکل ظاهری آن نخواهد زد.

می توانید در گوتنبرگ بلاک های خود را بسازید

در این ویرایشگر جدید وردپرس می توانید بلاکهای شخصی خود را طرحی کنید.

ویژگی های بد گوتنبرگ

UI عجیب و غریب

اگر وردپرس خود را نسخه های جدید بروزرسانی کرده باشید، حتما شما هم با دیدن این ویرایشگر و محیط آن کمی سردرگم شده اید. در این ویرایشگر به روزرسانی یک صفحه به جای یک کلیک با دو کلیک باید صورت بپذیرد. ظاهر صفحه با آیکونهای غیر رسمی و  سه ستون در برگرفته شده است که هر کاربری را در بدو ورود متجب میکند.

بدون شورت کد ها

شورت کدها دیگر نمی توانند در متن قرار بگیرند و اجرا شوند، بلکه برای اجرای یک شورت کد باید آن را در بلوک مخصوص به خودش قرار دهید.

البته دقت کنید که شورت کدهایی که شما قبلا در متون خود قرار داده اید، اکنون خوانده می شوند و هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نخواهد آمد.

عدم وجود تصاویر در پاراگراف ها

در این ویرایشگر نمی توانید تصاویر خود را در بین متنها قرار دهید، تصاویر  بلوکهای مربوط به خود را دارند.

به هر حال با تمام ویژگی های خوب و بدی که این ویرایشگر دارد، باید نحوه کار کردن با آن را یاد بگیریم. در این آموزش تنها به معرفی گوتنبرگ پرداخته و در سری آموزش های دیگر، نحوه کار کردن با آن را آموزش خواهیم داد.

با ما در وردپرس نارنجی همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *