آیا شما هم قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین دارید و در انتخاب بین مجنتو یا ووکامرس مردد هستید؟

از آنجایی که در مورد مقایسه بین این دو پلتفرم بسیار از ما سوال می شود و بسیاری از افراد نمی دانند بین مجنتو و ووکامرس کدام پلتفرم فروشگاهی را برای خود انتخاب کنند، تصمیم گرفتیم در این آموزش از وردپرس نارنجی به مقایسه این دو پلتفرم محبوب e commerce بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشیم.

مجنتو یا ووکارس

قبل از اینکه به بررسی جزئیات بپردازیم، بهتر است در مورد این دو پلتفرم فروشگاهی بیشتر بدانیم و دریابیم که اصلا هر کدام بر چه مبنایی ساخته شده اند.

مجنتو چیست؟

مجنتو یک پلتفرم فروشگاهی متن باز است که به شما برای ایجاد فروشگاه، مدیریت پرداخت ها و محصولات کمک می کند. مجنتو دارای نسخه community است که برای دانلود رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد. همچنین این پلتفرم دارای نسخه تجاری نیز می باشد که ویژگی های بیشتری از جمله ارائه پستیبانی و فضای ابری نیز دارد.

تجارت الکترونیک با مجنتو
مجنتو

ووکامرس چیست؟

ووکامرس یک افزونه متن باز است که بر بستر وردپرس ایجاد شده است. با استفاده از ووکامرس می توانید وبسایت وردپرسی خود را به یک فروشگاه آنلاین تبدیل نمایید. ووکامرس به شما امکان دسترسی به هزاران افزونه و قالب رایگان را برای گسترش تجارت الکترونیک می دهد.

افزونه فروگاه ساز ووکامرس
ووکامرس

مجنتو و ووکامرس هر دو پلتفرم های تجارت الکترونیک متن باز هستند که به شما برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی کمک می کنند. هر کدام از آنها ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند که می توانید یکی از آنها را متناسب با نیازهای خود برای ایجاد فروشگاه آنلاین انتخاب نمایید.

در فروشگاه آنلاین خود بدنبال چه چیزی هستید؟

قبل از اینکه بین مجنتو یا ووکامرس تصمیم بگیرید، باید دقیق بدانید که در طی فرآیند ایجاد فروشگاه خود بدنبال چه چیزی می گردید.

بودجه: برای راه اندازی تجارت الکترونیک خود، هزینه یکی از مهمترین عوامل تصمیم گیری بین مجنتو یا ووکامرس است. هنگام راه اندازی وب سایت فروشگاهی نیاز به ارزیابی هزینه و فاکتور چگونگی رشد این هزینه ها نیازدارید.

همانطور که گفتیم مجنتو در نسخه رایگان خود هیچ گونه پشتیبانی ارئه نمیدهد، درست است که پلتفرم مجنتو را رایگان دانلود می کنید اما هزینه هاستینگ شما و همینطور خرید افزونه های متعارف و قالب برای زیبایی وبسایتتان هزینه های شما را چند برابر خواهد کرد.

اما ووکامرس افزونه ای رایگان است که بر بستر وردپرس نصب می شود، پس می توانید این افزونه را روی هر وبسایت وردپرسی نصب کنید. علاوه بر این با استفاده از ووکامرس می توانید به هزاران افزونه و قالب رایگان در بستر مخزن وردپرس دسترسی داشته و فروشگاه خود را ارتقا دهید.

در مورد هزینه، نتیجه می گیریم که بین مجنتو یا ووکامرس ، ووکامرس گزینه کم هزینه تر و سودده تری خواهد بود.

 سهولت استفاده: اغلب افرادی که قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین دارند، برنامه نویس نیستند و یکی از موارد مهم دیگر برای انتخاب بین مجنتو و ووکامرس، سهولت استفاده خواهد بود.

مجنتو یک پلتفرم بسیار قدرتمند در زمینه تجارت الکترونیک است، اما مراحل راه اندازی آن کمی پیچیده و دشوار است. اگر در مورد موضوعی با مشکل برخورد کنید می توانید با جستجو راه حل های رفع این مشکل را بیابید اما این راه حل ها بیشتر برای برنامه نویسان تهیه شده است و برای افراد تازه کار بسیار دشوار خواهد بود.

ووکامرس افزونه ای بر مبنای وردپرس است و برای استفاده از آن باید وردپرس را نصب کنید. نصب و راه اندازی وردپرس تنها با چن کلیک امکان پذیر است.

برای رفع مشکلات احتمالی نیز آموزش های مختلفی برای تازه کاران نیز وجود دارد. پیکربندی ووکامرس نیز با مراحل گام به گام به راحتی امکان پذیر است.

پس در زمینه راحتی استفاده نیز بین مجنتو یا ووکامرس، ووکامرس گزینه بهتری خواهد بود.

روش های پرداخت: پس از ایجاد فروشگاه اینترنتی، باید دروازه های پرداختی نیز برای دریافت هزینه محصولات یا خدماتتان داشته باشید.

مجنتو و ووکامرس هر دو از روش پی پال پشتیبانی کرده و به کمک افزونه های متعدد نیز می توانید سایر روش های پرداخت را نیز برای آنها فعال نمایید. البته در ایران تا جایی که بنده اطلاع دارم تنها دروازه پرداخت بانک ملت و برای نسخه مجنتو 1 موجود می باشد. با این حال از نظر دروازه پرداخت می توان گفت مجنتو و ووکامرس در یک رده هستند.

مقیاس پذیری: پلتفرم تجارت الکترونیک شما باید قابلیت رشد همگام با رشد کسب و کار شما را داشته باشد.

در این مورد نیز بین مجنتو یا ووکامرس ، ووکامرس گزینه بهتری خواهد بود. ووکامرس با داشتن افزونه های متعدد و رایگان در بستر وردپرس قابلیت مقیاس پذیری بیشتری نیز دارد.

نتیجه گیری

مجنتو و ووکامرس هر دو سیستم عاملی برای ایجاد یک تجارت الکترونیک کامل هستند که شما می توانید برای ساخت انواع فروشگاه آنلاین از آنها استفاده کنید.

با این حال با توجه به مطالبی که گفته شد، باید با توجه به بودجه، مهارت و نیازهای فروشگاه خود یکی از آنها را انتخاب نمایید.

اگر شما قصد راه اندازی یک فروشگاه کوچک را دارید و البته تازه کار نیز هستید، صد در صد استفاده از ووکامرس در سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شما پیشنهاد می شود.

اما در صورتی که بودجه مناسبی برای راه اندازی فروشگاه خود دارید و می توانید از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید و چه بسا فروشگاه شما نیز در آینده به فروشگاه بزرگی تبدیل خواهد شد، پیشنهاد ما استفاده از پلتفرم مجنتو خواهد بود.

در صورتی که تجربه استفاده از هر دو پلتفرم مجنتو و ووکامرس را دارید، از تجربیات خود برای ما در وردپرس نارنجی باز گو کنید.

اقتباس از وبسایت wpbeginner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *