حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از بروزرسانی افزونه یا وردپرس خود با صفحه maintenance در وردپرس روبرو شده باشید.

خطایی که در این صفحه مشاهده می کنید عبارت Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute و شما نمی توانید تا زمان رفع این خطا به وبسایت خود دسترسی داشته باشید.

اما اینکه چرا این خطا رخ می دهد و چگونه می توانیم آن را رفع کنیم، موضوعی است که در این آموزش از وردپرس نارنجی دنبال می کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

رفع خطای maintenance در وردپرس

قبل از اینکه به راه حل رفع خطای maintenance در وردپرس بپردازیم، بهتر است با علت بوجود آمدن این مشکل آشنا شویم.

زمانی که در سیستم وردپرس اقدام به بروزرسانی افزونه و یا هسته وردپرس میکنید، این سیستم مدیریت محتوا برای جلوگیری از رفرش صفحات یا ایجاد تداخلات هنگام بروزرسانی، فایلی با عنوان .maintenance در هاستتان در محل نصب وردپرس ایجاد می کند و پس از اتمام بروزرسانی، این فایل به طور خودکار پاک می شود.

اما اگر این فایل به دلایل مختلفی از جمله عملیات ناموفق به روزرسانی، قطع ارتباط سرور در هنگام دانلود نسخه جدید، تداخل در افزونه‌های دیگر، تایم اوت شدن در هنگام به‌روزرسانی و… پاک نشود؛ شما با پیغام خطای Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute روبرو خواهید شد.

فکر می کنم با توضیحاتی که تا الان داده شد، کاملا با روش رفع خطای maintenance در وردپرس آشنا شده باشید. باید بگویم که بله درست حدس زدید، تنها راه رفع این خطا پاک کردن فایل . maintenance از محل نصب وردپرس در هاستتان است.

پس برای آنکه مجددا سایتتان با روال قبلی به کار خود ادامه دهد، به هاست خود وارد شده و به File-manger و سپس به مسیر نصب وردپرس مراجعه کنید.

در صورتی که فایل . maintenance را مشاهده نمی کنید، احتمالا مخفی شده، پس بهتر است امکان نمایش فایلهای مخفی را در هاست خود فعال نمایید.

پس از یافتن فایل، به راحتی و با یک کلیک آن را حذف نمایید. سپس اگر به وبسایت خود بگردید خواهید دید که بدون خطا مجددا سایتتان نمایش داده خواهد شد.

سفارشی سازی پیغام خطای maintenance در وردپرس

برای اینکه در هنگام به‌روزرسانی پیغام خطای حالت تعمیر وردپرس پیش فرض را مشاهده نکنید، می‌توانید آن را سفارشی سازی کنید تا بجای پیغام خطای Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute ، یک پیغام دلخواه تعریف کنید و به بازدیدگنندگان سیت نمایش دهید.

برای این منظور ابتدا یک فایل با نام maintenance.php در مسیر /public_html/wp-content/ که مربوط به فایل‌های وردپرس است ایجاد کنید، سپس کدهای زیر را داخل این فایل قرار دهید.

<?php

$protocol = $_SERVER["SERVER_PROTOCOL"];

if ( 'HTTP/1.1' != $protocol && 'HTTP/1.0' != $protocol )

    $protocol = 'HTTP/1.0';

header( "$protocol 503 Service Unavailable", true, 503 );

header( 'Content-Type: text/html; charset=utf-8' );

?>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

<body>

    <h1>در حال به‌روزرسانی هستیم، لطفا دقایقی بعد مراجعه کنید، از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم…</h1>

</body>

</html>

<?php die(); ?>

از این به بعد هر گاه در حال به‌روزرسانی سایت باشید و فایل maintenance. در هاست شما ایجاد شده باشد، به جای نمایش پیغام پیشفرض صفحه‌ای که ایجاد کرده اید نمایش داده می شود و حتی میتوانید با طراحی و استایل دهی با استفاده از CSS صفحه ای کاربرپسندتر ایجاد نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *