زمانی که بحث امنیت پیش می آید، باید تیزبینانه به دنبال کسانی باشید که به دنبال خرابکاری در وبسایت شما هستند. گاهی حملات و خرابکاری ها از یک آی پی خاص هستند که با محدود کردن آی پی در وردپرس می توانید جلوی اینگونه خرابکاری ها را بگیرید.

محدود کردن IP یک راه موثر برای مقابله با بازدید کننده های ناخواسته، کامنت های اسپم، ایمیل های اسپم، تلاش برای هک و حملات DDOS است.

در این آموزش از وردپرس نارنجی با استفاده از روش کدنویسی به محدود کردن IP هایی می پردارزیم که در ادامه نحوه یافتن آن ها را نیز آموزش می دهیم.

آی پی در وردپرس به چه معناست؟

قبل از اینکه به آموزش نحوه محدود کردن آی پی در وردپرس بپردازیم، بهتر است کمی با مفهوم IP آشنا شویم.

به طور کلی آی پی که آن را IP address هم می نامند، مخفف عبارت Internet Protocol address یا آدرس های پروتکل اینترنت است. این آدرس ها به صورت یک سری اعداد با قاعده به هر وسیله ای (مانند سرورها، کامپیوترهای شخصی، دستگاه های تلفن همراه و…) که به شبکه اینترنت متصل شوند، اختصاص داده می شود.

هر دستگاه در هر شبکه باید یک IP یکتا داشته باشد که این شبکه می تواند خصوصی (مانند کامپیوترهای حاضر در شبکه محلی یک شرکت) یا عمومی (مانند دستگاه های متصل به شبکه جهانی وب) باشد.

اکنون که با مغهوم آدرس آی پی در وردپرس آشنا شدید، در ادامه به نحوه محدود کردن IP در وردپرس می پردازیم.

آموزش نحوه محدود کردن آی پی در وردپرس

قبل از اینکه اقدام به محدود کردن IP کنید، بهتر است آدرس های آی پی که ممکن است برای شما مزاحم باشند را پیدا نمایید.

به عنوان مثال چنانچه در بخش نظرات خود پیغام های مشکوک دریافت می کنید، با مراجعه به منوی دیدگاه ها در پیشخوان خود می توانید آی پی فرد مورد نظر را پیدا نمایید.

محدود کردن آی پی های کاربران در کامنت ها
آی پی های کاربران در بخش نظرات

یکی دیگر از راه های یافتن آی پی های مخرب برای وبسایتتان، چک کردن آی پی های وارد شده به سرور است.

برای دسترسی به لیست ورود به وبسایتتان در هاست دایرکت ادمین به بخش Site Summary / Statistics / Logs vtji  رفته و روی Full Usage Log کلیک کنید. در این صفحه لیست آی پی های وارد شده به هاستتان و ساعت ورود را می توانید مشاهده نمایید.

آی پی هایی که به هاست شما وارد شده اند
آی پی های وارد شده به هاست وردپرس

برای این منظور در هاست سی پنل در بخش  Logs  روی آیکون  Raw Access Logs  کلیک کنید.

آدرسی که مشکوک به نظر می رسد را برای محدود کردن آی پی در وردپرس کپی کرده و با استفاده از ابزار آنلاین پیدا کردن آی پی در مورد آن اطلاعات بیشتری بدست آورید. آدرس ها در در فایل متنی جداگانه ای ذخیره کنید.

قبل از محدود کردن IP مورد نظر، مطمئن شوید که کاربران مجاز و موتورهای جستجو از دسترسی به سایت شما منع نشوند.

اکنون اگر می خواهید این آدرس های آی پی را از گذاشتن کامنت در سایتتان منع کنید، در پنل پیشخوان خود به منوی تنظیمات >> گفتگو رفته و IP های مورد نظر را در بخش سیاه نامه ی دیدگاه ها قرار دهید.

منع ای پی های مختلف از درج دیدگاه
محدود کردن آی پی برای ارسال دیدگاه

به این تریب اقدام به محدود کردن آی پی در وردپرس برای این کاربران می کنید. افراد دارای این آی پی هنوز هم می توانند وبسایت شما را مشاهده نمایند، اما هنگام درج دیدگاه با خطا مواجه می شوند.

اما برای اینکه آدرس های آی پی را به طور کامل از دسترسی به سایت منع نمایید، در پنل هاست خود به بخش security رفته و روی IP Address Deny Manager کلیک کنید.

منع کردن ورود به سایت برای آی پی های مختلف از طریق سی پنل
محدود کردن آی پی در هاست سی پنل

در این بخش برای محدود کردن IP ، آی پی مورد نظر و یا محدوده ای از آی پی هایی که میخواهید دیگر توانایی دسترسی به سایت نداشته باشند را وارد کرده و روی دکمه Add کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *