هوک(Hook) به معنای چنگان، قلاب و چنگک می باشد. اما استفاده از واژه هوک در وردپرس چه معنی خاصی دارد و علت استفاده از آن چیست؟

یکی از نقص هایی که در وردپرس احساس میشود ارائه نسخه های جدید است. حتما تعجب می کنید اما با هر بار به روزرسانی قالب یا افزونه های وردپرس تمام شخصی سازی های شما از بین خواهند رفت.

هوک ها در وردپرس دقیقا به همین علت به وجود آمده اند و مانع از دست رفتن شخصی سازی های شما پس از به روزرسانی ها می شوند.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به طور کامل با مفهوم هوک در وردپرس آشنا خواهید شد.

هوک در وردپرس به چه معناست؟

وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای متن باز  که به صورت گسترده و جهانی مورد استفاده همگان قرار می گیرد، دارای توابعی از پیش تعیین شده است. با استفاده از این توابع و ایجاد تغییرات در آنها می توانیم عملکرد مطلوب خود را در سیستم وردپرس ایجاد کنیم.

هوک در وردپرس نوعی تابع از پیش نوشته شده است که همانطو که گفتیم یکی از کاربردهای آن حفظ شخصی سازی های افزونه ها و پوسته ها پس از به روزرسانی می باشد.

نحوه استفاده از هوک در وردپرس

هوک ها به دو دسته اکشن (action) و فیلتر (filter) تقسیم میشوند.

اکشن ها در وردپرس زمانی اجرا می شود که اتفاق خاصی در وردپرس رخ داده باشد. برای مثال زمانی که کاربر در سایت وردپرسی ثبت نام می کند یا پستی منتشر می شود باید یک اکشن اجرا شود تا نتیجه نمایان گردد.

فرض کنید می خواهید زمانی که کاربر در سایت وارد شد، تابع هوک در وردپرس اجرا شود. در این مثال باید از اکشن ها کمک بگیریم. یکی از توابع آماده هوک برای ورود کاربر در وردپرس را در قطعه کد زیر مشاهده می کنید.

add_action('login_head','my_login');

function my_login(){

echo'در اینجا نام کاربری و رمز عبور را وارد نمایید';

}

فیلترها زمانی مورد استفاده قرار میگیرند که بخواهید قبل از اجرای عملکردی در وردپرس تغییراتی لحاظ کنید. برای مثال چنانچه بخواهید به کمک هوک در وردپرس قبل از نمایش پست های خود مطلبی به انتهای تمامی پستها اضافه کنید، باید از فیلترها کمک بگیرید.

در وردپرس فیلتری به اسم the_content موجود است که توسط این فیلتر شما می توانید به محتوای پست های وبلاگ قبل از نمایش مطلبی را اضافه کنید.

add_filter('the_content','my_the_content_filter');

function my_the_content_filter($content) {

 $content.'از این که تا پایان این محتوا از وردپرس نارنجی با ما همراه  بودید، متشکریم. ';}

چنانچه این قطعه کد را در فایل function.php قالب خود قرار دهید، خواهید دید که در انتهای نوشته های شما جمله ی ” از این که تا پایان این محتوا از وردپرس نارنجی با ما همراه  بودید، متشکریم.” قرار می گیرد.

هم فیلتر و هم اکشن توابع از پیش تعریف شده ای دارند که می توانید آن ها را به توابع اصلی وردپرس قلاب یا هوک کنید. توسعه دهندگان برای این که بتوانند  قالب ها و افزونه های وردپرس خود را ارائه دهند، از هوک در وردپرس  کمک می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *