قبل از آغاز سال 2019 وردپرس از نسخه جدید خود یعنی نسخه 5 رونمایی کرد. از آنجایی که این در نسخه امکانات جدید عرضه شده است، در وردپرس نارنجی تصمیم گرفتیم که به توضیحات و رونمایی از نسخه جدید بپردازیم.

توجه کنید که برای به روز رسانی نسخه وردپرس خود حتما از قبل از پایگاه داده و سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

امکانت وردپرس نسخه 5

امکانات خارق العاده ای در نسخه جدید وردپرس اضافه شده است که یک به یک به توضیح هر کدام می پردازیم.

معرفی ویرایشگر جدید گوتنبرگ

نسخه 5 وردپرس به همراه یک ویرایشگر جدید به نام گوتنبرگ عرضه شده است. در این ویرایشگر به راحتی امکان تایپ و نوشتن در وردپرس را خواهید داشت. این ویرایشگر بعد از سال‌ها جایگزین ویرایشگر قبلی وردپرس شده و از نسخه 5 به بعد از این ویرایشگر استفاده می شود. میتوانید در تصویر زیر نمونه‌ای از استفاده از گوتنبرگ را ببینید.

ویرایشگر گوتنبرگ
ویرایشگر گوتنبرگ

همانطور که می دانید ویرایشگر قدیمی وردپرس یک پنجره متنی ساده بود. یا اینکه این ویرایشگر نیز به خوبی کار می کرد، اما مجبور بودید از روش های مختلفی برای اضافه کردن تصاویر، ایجاد گالری، شورت کدها، تعبیه ویدئو و … استفاده کنید.

ویرایشگر جدید تمام این تغییرات  را با قرار دادن هر عنصر محتوا در یک بلوک جداگانه ممکن می سازد. در گوتنبرگ می توانید محتواها و بلوک های خود را در اطراف ویرایشگر تغییر دهید، تنظیمات خود را ذخیره کنید و طرح های جذاب را بدون نوشتن کد ایجاد نمایید.

استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ ممکن است برای تازه کارها کار را کمی سخت کند، اما نگران نباشید چرا که وردپرس استفاده از ویرایشگر کلاسیک خود را تا سال 2021 در دسترس قرار داده است. برای اینکار به راحتی با کلیک روی دکمه زیر ویرایشگر کلاسیک وردپرس را در نسخه جدید خود نصب کنید.

دانلود ویرایشگر کلاسیک وردپرس

معرفی قالب 2019

همراه با انتشار نسخه 5 وردپرس ،از قالب پیش فرض جدید Twenty Nineteen هم رونمایی شد. این قالب امکانات زیادی دارد و به خوبی با نسخه ویرایشگر گوتنبرگ هماهنگ است. البته نمی توان گفت که تمام نیازهای شما را برطرف می کند ولی همانطور که در آموزش قالبهای رایگان یا تجاری  گفتیم تصمیم استفاده از آن با شماست.

قالب پیش فرض 2019
قالب پیش فرض 2019

سازگاری وردپرس نسخه 5 با تم ها و پلاگین ها

وردپرس نسخه 5 تغییرات زیادی را برای استفاده از وردپرس ایجاد کرده است. این نسخه مدت زمان زیادی است که در حال توسعه و راه اندازی است و به توسعه دهندگان قالبها و افزونه ها زمان کافی برای آزمایش محصولات خود و اضافه کردن سازگاری برای ویرایشگر جدید داده شده است.

اکنون پلاگین های مهم WordPress مانند WPForms و Yoast SEO با نسخه 5 و ویرایشگر جدید سازگار هستند. تمام فروشگاه های برتر وردپرس نیز محصولات خود را با ویرایشگر جدید سازگار ساخته اند.

با این حال اگر یک افزونه یا پوسته در وب سایت شما درست کار نکرد، به توسعه دهنده افزونه یا قالب خود پیام داده و از آنها بخواهید تا محصولات خود را به روزرسانی کنند.

حتی می توانید به صورت موقت افزونه به روزرسانی نشده را غیرفعال کنید تا یک جایگزین برای آن پیدا نمایید. همچنین می توانید ویرایشگر کلاسیک را تا زمانی که پلاگین یا پوسته مورد علاقه خود را تغییر دهید، نصب کنید.

به شخصه در رابطه با استفاده از ویرایشگر جدید و نسخه 5 وردپرس بسیار هیجان زده هستم و حتما در مقالات بعدی در مورد کار کردن با گوتنبرگ آموزش هایی را ارائه خواهم داد. اگر شما هم نسخه وردپرس خود را به روزرسانی کرده اید، تجربه و شگفتی خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *