پس از راه اندازی وبسایت وردپرسی و بعد از اینکه کمی وبسایتتان رتبه بهتری کسب کند و بازدیدکنندگان بیشتری به آن جذب شوند، به احتمال زیاد با مشکل عدم جلوگیری از ارسال هرزنامه در وردپرس در بخش نظرات مواجه خواهید شد.

هرزنامه یا نظرات اسپم به نظراتی گفته می شود که مبنای خاصی ندارند و محتوایی به جز تبلیغات و یا در بدترین حالت کدهای مخرب را در برندارند. به طور پیش فرض در وردپرس در بخش دیدگاه ها می توانید نسبت به مدیریت دیدگاه ها در وردپرس اقدام نمایید.

اما از آنجایی که وقت یک مدیر وبسایت بسیار ارزشمند است، بهترین راهکار اتوماتیک کردن فرآیند جلوگیری از ارسال هرزرنامه یا اسپم در وردپرس است.

در این آموزش از وردپرس نارنجی افزونه ای را معرفی خواهیم کرد که به کمک آن می توانید اقدام به مدیریت و حذف خودکار اسپم ها در وردپرس کنید.

جلوگیری از ارسال هرزنامه در وردپرس

افزونه ای که در این آموزش برای جلوگیری از ارسال هرزنامه در وردپرس معرفی می کنیم، با عنوان Akismet در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از 5 میلیون نصب فعال توانسته است امتیاز 4.7 را از کاربران خود بدست بیاورد. برای جلوگیری از ارسال هرزنامه در وردپرس با کلیک روی دکمه زیر این افزونه را دانلود و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعالسازی آن در وبسایت خود نمایید.

دانلود افزونه Akismet

پس از نصب و فعالسازی افزونه زیرمنویی تحت عنوان ضد هرزنامه در بخش تنظیمات پیشخوان وردپرس ظاهر می شود. همچنین پیغامی مشابه تصویر زیر برای پیکربندی افزونه در پیشخوان خود خواهید دید.

موفقت آمیز بودن نصب ضدهرزنامه در وردپرس
افزونه ضد هرزنامه نصب شده است

با کلیک روی منوی ضدهرزنامه و یا کلیک روی دکمه حساب کاربری اکیسمت خود را تنظیم نمایید، به صفحه تنظیمات افزونه جلوگیری از ارسال هرزنامه در وردپرس هدایت می شوید.

تنظیمات افزونه Akismet
تنظیمات افزونه ضد هرزنامه در وردپرس

برای راه اندازی سیستم ضد هرزنامه افزونه Akismet، روی دکمه دریافت کلید API کلیک نمایید.

نحوه گرفتن کلید API
فعالسازی Akismet

در این مرحله به صفحه وبسایت سازنده افزونه هدایت می شوید، روی دکمه Activate Akismet کلیک نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید.

ثبت نام در وبسایت wordpress.com
ثبت نام برای جلوگیری از ارسال هرزنامه

در این مرحله همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید، باید اقدام به ایجاد حساب کاربری در wordpress.com نمایید.

پس از تکمیل فرم به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد. با کلیک روی نوار کشیدنی که در تصویر هم مشخص شده است، پلن با مقدار رایگان که هزینه ای ندارد را انتخاب کرده و پس از پر کردن سایر اطلاعات فرم روی دکمه Continue with Personal Subscription کلیک نمایید.

ثبت اطلاعات ضد هرزنامه در وردپرس
ایجاد و ثبت ضدهرزنامه برای درزیافت کلید API

در این مرحله چند دقیقه ای تامل نمایید تا کلید API برای شما ایجاد شود. پس از تولید کلید API برای راه اندازی Akismet پاپ آپی مانند تصویر زیر نمایان خواهد شد. با کلیک روی دکمه Activate this site در این پاپ آپ به طور خودکار به پیشخوان خود بازگشته و کلید API در محل خود قرار می گیرد.

ثبت API و استفاده از Akismet
استفاده از Akismet

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید از این صفحه می توانید ویژگی هایی مانند قرار دادن لینک صفحه حفظ حریم خصوصی در زیر دیدگاه ها، نمایش تعداد نظرات تایید شده کاربران در کنار نام آنها و حذف یا نگه داری هرزنامه ها را در وردپرس فعال یا غیرفعال نمایید.

فعالسازی افزونه Akismet
ثبت کلید API و کارکردن افزونه Akismet

به این ترتیب از این به بعد چنانچه دیدگاهی به عنوان اسپم شناسایی شود به طور خودکار حذف خواهد شد و از ارسال هرزرنامه در وردپرس جلوگیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *