یکی از اتفاقات که بسیار در وردپرس و هر نوع وب سایت دیگری رخ می دهد، سرقت تصاویر، ویدیوها و به طور کلی محتوای سایت است که به آن Hotlinking در وردپرس می گویند.

مسلما شما هم با این مشکل مواجه شده اید که تصاویر سایت خود برای آن زحمت کشیده اید را در سایت های دیگر مشاهده کنید و این برای شما ناخوشایند خواهد بود، اما بدتر از آن  Hotlinking یعنی نمایش تصاویر با کمک پهنای باند سایت شما است.

Hotlinking درواقع یک روش برای سرقت از محتوایی است که شما در سایت خود قرار می دهید. در این روش افراد سودجو بدون اینکه از سوی شما مجوزی داشته باشند، تصاویر و ویدیوهای سایت شما را در سایت خود به نمایش درمی آورند و همانطور که گفتم از پهنای باند شما برای نشان دادن این تصاویر استفاده می کنند.

در واقع در Hotlinking در وردپرس، فرد سارق تصویر سایت شما را با لینک مستقیم وب سایت شما در وب سایت خود قرار می دهد و از پهنای باند شما به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه استفاده می کند. عملا با هر بازدید از وب سایت فردی که Hotlinking انجام داده است، از پهنای باند شما کم می شود و این موضوع اصلا منصفانه نیست.

در این آموزش از وردپرس نارنجی قصد دارد به معرفی روش های جلوگیری از Hotlinking در وردپرس برای جلوگیری از سرقت پهنای باند بپردازم.

Hotlinking چیست؟

همانطور که در ابتدا توضیح دادم، Hotlinking به این معنی است که فرد دیگری محتوای سایت شما را با لینک مستقیم وب سایت شما در وب سایت خود قرار می دهد و به این ترتیب پهنای باند شما را سرقت خواهد کرد.

استفاده از Hotlinking در وردپرس به هیچ عنوان توصیه نمی شود بلکه توصیه می کنم از بروز Hotlinking در وب سایت خود نیز جلوگیری کنید. برخی از دلایلی که باید از Hotlinking جلوگیری کرده و نباید از آن استفاده کنید را در ادامه توضیح خواهم داد.

اولین و مهم ترین دلیل جلوگیری از Hotlinking در وردپرس این است که به دلیل سرقت پهنای باند این مورد برای شما هزینه دربرخواهد داشت.

مورد دوم ایجاد مشکل در عملکرد سایت استو در واقع Hotlinking با سنگین کردن سرور شما باعث می شود سایتتان عملکرد درستی نداشته باشد.

در نهایت آخرین علت عدم استفاده از Hotlinking در وردپرس بحث کپی رایتینگ است. استفاده از محتوای سایت های دیگری که خودشان به شما مجوز استفاده نداده اند، غیرقانونی و غیراخلاقی است. در ادامه در مورد روش های مقابله با Hotlinking در وردپرس خواهم پرداخت.

جلوگیری از Hotlinking در وردپرس

قبل از اینکه به ورش های جلوگیری از Hotlinking بپردازم، می خواهم روشی را برای پیدا کردن محتواهای سرقت شده سایتتان آموزش دهم.

برای اینکه دریابید کدام یک از تصاویر سایتتان قبلا مورد سرقت قرار گرفته است، کافی است عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید. در این عبارت به جای wpnarenji.ir، آدرس وب سایت خود را قرار دهید.

url:wpnarenji.ir -site:wpnarenji.ir

اکنون به بخش تصاویر جستجوی خود بروید تا تصاویر سرقت شده توسط Hotlinking در وردپرس را مشاهده کنید.

تشخیص تصاویر سرقت شده
تشخیص تصاویر hotlinking

در این بخش می توانید تصاویری که از وب سایت شما در سایر وب سایت ها استفاده شده است را مشاهده نمایید. برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس، روش هایی که در ادامه آورده شده است را بررسی کنید.

استفاده از CDN

یکی از روش های بسیار مفید برای جلوگیری از Hotlinking، استفاده از CDN در وردپرس است. شما می توانید به جای کلود فلر از CDN محبوب ابرآروان نیز استفاده نمایید.

استفاده از Apache

اگر سایت وردپرسی شما روی سرور آپاچی است، برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس تنها کاری که باید بکنید این است که قطعه کد زیر را در فایل .htaccess قرار دهید.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yourdomain.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?bing.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yahoo.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif|svg)$ http://dropbox.com/hotlink-placeholder.jpg [NC,R,L]

برای این منظور ابتدا از وب سایت خود یک فایل پشتیبان تهیه کرده و سپس به هاست خود رفته و در مسیر اصلی نصب وردپرس فایل .htaccess را ویرایش کنید و قطعه کد بالا را در جای مناسبی از آن قرار دهید.

اگر از CDN استفاده می کنید، باید دامنه های فرعی CDN را هم در لیست سفید قرار دهید.

استفاده از NGINX

اگر سرور شما روی NGINX قرار دارد، ابتدا یک فایل پشتیبان از سایتتان تهیه کرده و سپس به هاست خود رفته و فایل wp-config.php را ویرایش کنید.

location ~ .(gif|png|jpeg|jpg|svg)$ {

valid_referers none blocked ~.google. ~.bing. ~.yahoo. yourdomain.com *.yourdomain.com;

if ($invalid_referer) {

return   403;
}
}

قطعه کد بالا را برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس به این فایل اضافه نمایید.

استفاده از افزونه All In One WP Security & Firewall

یکی دیگر از روش های مفید برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس، استفاده از افزونه All In One WP Security & Firewall می باشد.

در این افزونه می توانید تنظیمات دیواره آتش و حفاظت از کپی را فعال نمایید تا کسی نتواند با Hotlinking پهنای باند شما را سرقت کند.

سایر روش ها

برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس روش های دیگری نیز وجود دارند، مانند واترمارک کردن تصاویر، قرار دادن متن کپی رایت در وب سایت، غیرفعال کردن کلیک راست در وردپرس و یا تغییر نام دادن تصاویری که مورد Hotlinking قرار گرفته اند.

البته روش های اولیه که معرفی شده اند برای جلوگیری از Hotlinking در وردپرس بسیار مناسب تر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *