حتما شما هم هنگام لینک دادن بخشی از متن خود به صفحه یا نوشته دیگر، در بخش متنی ویرایشگر با عبارت noopener در لینک های وردپرسی برخورد کرده اید.

این خاصیت به صورت خودکار در وردپرس در کنار لینک های مختلف و به صورت rel=”noreferrer”  اضافه می شود.

اینکه این عبارت به چه معناست و چرا به صورت خودکار در وردپرس به لینک ها اضافه می شود، موضوعی است که در این آموزش از وردپرس نارنجی دنبال می کنیم.

خاصیت noopener در لینک های وردپرسی به چه معنا می باشد؟

noopener در لینک های وردپرسی یک کد html است که زمانی پدیدار می شود که در هنگام ایجاد لینک برای بخشی از متن خود گزینه بازشدن پیوند در زبانه تازه را انتخاب نمایید. در این حالت در پایان کد لینک شما عبارت “rel=”noopener قرار خواهد گرفت.

انتخاب گزینه باز شدن لینک در تب دیگر در وردپرس
باز شدن پیوند در زبانه تازه

همانطور که توضیح دادیم noopener یک صفت در HTML است که معمولا همراه با ویژگی rel=”noreferrer” همراه می باشد. این امکان توسط وردپرس برای افزایش امنیت کاربران استفاده می شود.

امکاناتی در جاوا اسکریپت وجود دارند که با آن می توان اطلاعات سایتی که به شما لینک داده است را سرقت کرد. وقتی شما به سایت دیگری لینک می دهید، این وبسایت می تواند با استفاده از ویژگی window.opener در جاوا اسکریپت آدرس صفحه لینک دهنده (وب سایت شما) را تغییر دهد و به شکلی سرقت اطلاعات انجام دهد.

خاصیت noopener در لینک های وردپرسی این ویژگی را از ساختار جاوا اسکریپت سلب می‌کند. به این ترتیب دیگر وبسایتی که به آن لینک می دهید نمی تواند اطلاعات کاربران شمار ا ردیابی و سرقت نماید.

تفاوت بین noopener و nofollow چیست؟

این دو قطعه کد هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارنددر واقع noopener برای جلوگیری از حملات cross-site است و کد nofollow مربوط به دنبال نکردن لینک موجود در سایت توسط ربات های موتورهای جستجو می باشد و این دو هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر ندارند.

استفاده از این دو کد هنگام قرار دادن لینک در وب سایت عملکرد هیچ کدام را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

وجود noopener در لینک های وردپرسی چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟

بعضی افراد سعی در غیر فعال کردن “rel=”noopener در وردپرس دارند، چرا که معتقدند وجود noopener در لینک های وردپرسی تاثیر منفی بر روی سئوی سایت خواهد گذاشت.

بهتر است بدانید که این کد نه تنها بر سئو سایتتان هیچ تاثیری نمی گذارد بلکه به امنیت سایت نیز کمک شایانی می کند .

غیرفعال کردن خاصیت noopener در لینک های وردپرسی

با غیرفعال کردن این کد امنیت سایت وردپرسی خود را کاهش می دهید. اما چنانچه قصد دارید حتما آن را از لینک های وردپرسی خود حذف نمایید، پیش از هر چیز از وب سایت خود یک فایل پشتیبان تهیه کرده و سپس قطعه کد زیر را در جای مناسبی از فایل function.php قالب خود قرار دهید.

add_filter('tiny_mce_before_init','wpi_disable_noopener');

function wpi_disable_noopener( $mceInit ) {

    $mceInit['allow_unsafe_link_target']=true;

    return $mceInit;

}

خاصیت noopener در لینک های وردپرسی هیچ تاثیری بر روی لینک های سیستم همکاری در فروش در سایت های وردپرسی، سئو سایتتان و … نخواهد داشت و همانطور که توضیح دادیم تنها به منظور بالابردن امنیت از آن استفاده می شود، پس بهتر است آن را غیرفعال نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *