با راه اندازی Schema Markup در وردپرس یا همان نشانه گذاری محتوا در وردپرس می توانید اطلاعات بیشتری را در نتایج جستجو به کاربران خود نمایش دهید.

متفاوت بودن در نتایج موتورهای جستجو موضوعی است که به شدت روی افزایش بازدیدکنندگان شما تاثیر گذار خواهد بود. یکی از روش های ایجاد تفاوت در نتایج موتورهای جستجو ستاره دار کردن مطالب است که پیش از آن راجع به آن صحبت کردیم.

اما آیا تا به حال دقت کرده اید که با جستجوی برخی موارد در برخی از سایتها نتایجی با جزئیات بیشتر را مشاهده می کنید و مسلما جذب همان وب سایت شده و روی یکی از لینک های آن کلیک می کنید.

نشانه گذاری محتوا در وردپرس
کاربرد نشانه گذاری محتوا در موتورهای جستجو

برای مثال در تصویر بالا شاهده می نمایید که با جستجوی عبارت worldcup 2018 اطلاعات و اخبار مربوط به جام جهانی در صفحه نمایش نتایج جستجو گوگل به صورت کارت، اخبار پر طرفدار و… نمایش داده شده است.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به معرفی Schema Markup در وردپرس پرداخته و همچنین افزونه ای کاربردی را برای نشانه گذاری محتوا در وردپرس معرفی می کنیم.

Schema Markup چیست؟

Schema Markup مجموعه ای از اطلاعات کوچک و خلاصه از محتوای هر صفحه از سایت است که با استفاده از این اطلاعات به موتورهای جستجو مانند گوگل می توانیم نشان دهیم که محتوای ما دقیقا به چه چیزی اشاره می کند.

به عنوان مثال چنانچه صفحه ای از محصول در فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید، با جستجوی محصول در گوگل در حالتی که از نشانه گذاری محتوا در وردپرس استفاده نشده باشد، اطلاعاتی محدود از صفحه محصول مثل نام صفحه، آدرس، تاریخ انتشار و… در نتایج نمایش داده می شود.

اما چنانچه از Schema Markup در وردپرس استفاده کرده باشید، می توانید به موتورهای جستجو اطلاعات اضافه دیگری نیز بدهید تا در ک بهتری از فروشگاه شما داشته باشد. این اطلاعات می تواند شامل موارد زیر باشد:

اکنون که این اطلاعات را در نتایج خود نمایش داده اید، حتی اگر سایت شما در نتایج پایین تر گوگل نیز باشد، با توجه به اینکه اطلاعات مفید تری ارائه داده اید، کاربران بیشتری جذب می شوند و کلیک های بیشتری دریافت کرده و روز به روز رتبه شما افزایش پیدا خواهد کرد.

تاثیر نشانه گذاری محتوا در وردپرس روی سئوی سایت

وقتی از Schema Markup در وردپرس خودتان استفاده می کنید، موتورهای جستجو با استفاده از اطلاعات قرار گرفته درک بهتری از صفحات و نوشته های شما پیدا کرده و راحت تر کلمات کلیدی را تشخیص می دهند، بناربراین این موضوع باعث بهتر دیده شدن سایتتان توسط موتورهای جستجو خواهد شد.

با استفاده از Schema Markup در وردپرس نباید انتظار تغییر محسوسی در نتایج خود باشید. در واقع با نشانه گذاری محتوا در وردپرس تنها به موتورهای جستجو درک بهتری از نوشته های خود میدهید، در نتیجه هنگام ایندکس شدن می توانید نتایج بهتری بگیرید.

همچنین چنانچه سایتتان برای یک کلمه کلیدی در گوگل در رتبه چهارم قرار داشته باشد، با استفاده از نشانه گذاری محتوا در وردپرس تعداد کلیک بیشتری در مقایسه با سایتی که در نتیجه اول قرار دارد دریافت می کنید. بنابراین Schema Markup در وردپرس می تواند رتبه شما را افزایش دهد.

راه اندازی Schema Markup در وردپرس

افزونه ای که در این آموزش برای راه اندازی نشانه گذاری محتوا در وردپرس معرفی می کنیم با عنوان Schema – All In One Schema Rich Snippets در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از 90.000 نصب فعال توانسته است امتیاز 4.2 را از کاربران خود به دست بیاورد.

با کمک Schema – All In One Schema Rich Snippets علاوه بر اینکه می توانید برای محتواهای خود نشانه گذاری انجام دهید و توضیحات دلخواه خود را برای نمایش به موتورهای جستجو و کاربران وارد نمایید، می توانید به نوشته های خود رتبه نیز بدهید تا در نتایج جستجو نمایش داده شود.

برای راه اندازی Schema Markup در وردپرس با کلیک روی دکمه زیر این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن روی وب سایت خود کنید.

دانلود افزونه Schema – All In One Schema Rich Snippets

پس از نصب و راه اندازی افزونه منویی با عنوان Rich Snippets در پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه تنظیمات افزونه هدایت خواهید شد.

تنظیمات Schema Markup
تنظیمات افزونه

همانطور که مشاهده می نمایید تنظیمات این افزونه دارای دو تب مختلف می باشد که در ادامه هر دو را توضیح می دهیم.

تب Configuration

در این تب می توانید اطلاعات مربوط به هر بخش( مقاله، محصول، اشخاص، رویدادها و …) که باید برای آنها نشانه گذاری محتوا در وردپرس را انجام دهید، به دلخواه خود با عنوان دلخواه پر کنید.

همچنین در باکس سمت چپ با فعال کردن بخش WooCommerce Configuration می توانید Schema Markup در وردپرس را برای محصولات خود نیز فعال نمایید.

تنظیمات رنگبندی نشانه گذاری محتوا
تنظیمات رنگبندی افزونه

تب Customization

در این تب نیز می توانید رنگ بندی دلخواه خود را برای نمایش نشانه گذاری محتوا در وردپرس تعیین نمایید.

اکنون برای نشانه گذاری محتوای خود به صفحه ویرایش نوشته خود بروید، خواهید دید که بخشی با عنوان Configure Rich Snippet در پایین محتوای شما اضافه شده است که در آن می توانید برای این نوشته خود عملیات نشانه گذاری را انجام داده و توضیحات مربوطه، تصاویر و رتبه دلخواه را وارد نمایید تا در نتایج گوگل نیز نمایش داده شود و بتوانید رتبه بهتری کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *