افزونه های وردپرس ابزارهاي جانبي هستند كه به برنامه اصلی یعنی وردپرس امکانات جانبی و مکمل اضافه می کنند. در واقع می توان گفت افزونه وردپرس تمام قدرت وردپرس را تشکیل می دهد.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است و به همه کاربران اجازه می دهد تا افزونه های مختلفی را برای آن نوشته و منتشر کنند. به این دلیل است که افزونه های بسیار زیادی(بیش از 50 هزار پلاگین) برای وردپرس به صورت رایگان وجود دارد و این سیستم مدیریت محتوا از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

اصولا كارهاي يک پلاگین در محدوده كاركرد وردپرس است ولي هر افزودنی براي خود مراحل نصب و كاركرد های جداگانه ای دارد و همين طور كه خيلي از نرم افزارها در انجام دادن كارهای مشخصی با هم تفاوت های چشم گيری دارند، افزونه ها نیز شامل همين مبحث می شوند.

یکی از جذابیت های دیگر سیستم وردپرس، نصب آسان افزونه های مختلف است. شما به راحتی تنها با یک کلیک می توانید افزونه مورد نیاز خود را نصب کنید.

برای مثال شما می خواهید سیستم پاسخ گویی آنلاین یا چت آنلاین در وردپرس را در وب سایت خود داشته باشید؛ از آنجایی که این سیستم به طور پیش فرض در وردپرس وجود ندارد، برای راه اندازی این سیستم در وب سایت خود کافی است در مخزن وردپرس افزونه چت آنلاین را جستجو و دانلود کنید و با یک کلیک آنرا نصب نمایید.

برای جستجو و نصب افزونه ها می توانید از مدیریت خود نیز اقدام کنید و در بخش نصب افزونه، افزونه مورد نظر خود را جستجو نمایید.

جستجو و نصب افزونه
جستجوی افزونه ها در پیشخوان

در مورد اینکه چه پلاگین هایی را روی وب سایت وردپرسی خود نصب کنید نیز صحبت کرده ام، اما به طور کلی برای نصب افزونه به چند نکته دقت کنید :

افزونه های وردپرس چطور ساخته می شوند؟

همانطور که پیش از این نیز گفتم وردپرس یک نرم افزار متن باز است، افزونه های وردپرس توسط کاربران و توسعه دهندگانی که به برنامه نویسی  PHP و MySQL  مسلط هستند ساخته می شوند و  با استفاده از توابع و امکانات هسته وردپرس توسعه پیدا می کنند.

شما با استفاده از یک پلاگین می توانید بدون داشتن دانش برنامه نویسی، یک آپشن یا گزینه جدید را به وب سایت خود اضافه کنید.

برای مثال اگر می خواهید وب سایت شما به یک فروشگاه آنلاین تبدیل گردد کافی است افزونه ووکامرس را از مخزن وردپرس دانلود و نصب نمایید.

اگر شما هم به زبان های برنامه نویسی مسلط هستید، می توانید به راحتی یک پلاگین برای وردپرس نوشته و در سایت خود استفاده کنید و یا اینکه آنرا انتشار داده تا بقیه کاربران وردپرسی هم بتوانند از امکانات آن استفاده کنند.

تعداد زیادی افزونه رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد و بعضی ها نسخه تجاری نیز دارند و پشتیانی فنی خوبی نیز دارند، حق انتخاب با شماست که کدام یک از آن ها را نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *