بعد از راه اندازی سایت و بهبود سئوی سایتتان، درست زمانی که تعداد بازدیدکنندگان شما افزایش پیدا می کند نیاز به بررسی رفتار کاربر در وردپرس خود دارید تا بتوانید نیازهای کاربران را شناسایی کرده و پاسخ دهید.

همیشه فکر می کردم چقدر خوب بود از زمانی که کاربر وارد سایت می شود تا زمانی که از سایت ما خارج شود، می توانستم تمام رفتارهای کاربر را تحت نظر گرفته، آنالیز کنم تا بتوانم با این آنالیز به رشد بیشتر وب سایتم کمک کنم.

امروز با کمک Hotjar این مورد امکان پذیر است و شما نیز می توانید با بررسی تک تک رفتارهای کاربران سایتتان و آنالیز این رفتارها به توسعه و پیشرفت کسب و کار اینترنت خود کمک کنید.

در ادامه این آموزش از وردپرس نارنجی قصد دارم در مورد هات جار و نحوه کارکرد آن برای بررسی رفتار کاربر در وردپرس صحبت کنم.

بررسی رفتار کاربر در وردپرس با Hotjar

همانطور که پیش از این نیز توضیح دادم، هات جار ابزاری است که برای بررسی رفتار کاربران وردپرسی بسیار مناسب است. این ابزار یک افزونه رایگان نیز برای اتصال به سایت های وردپرسی در مخزن وردپرس ارائه داده است.

برای بررسی رفتار کاربر در وردپرس و استفاده از هات جار، باید در وب سایت آن به آدرس www.hotjar.com ثبت نام کرده و سپس برای اتصال سایتتان به اکانت خود از دو روش کد اسکریپت و یا افزونه استفاده کنید.

در ادامه در مورد نحوه ساخت حساب کاربری در هات جار و اتصال سایت به این حساب کاربری بیشتر توضیح خواهم داد.

اما قبل از ادامه دادن و اتصال سایت بهتر است کمی بیشتر در مورد امکانات Hotjar اطلاعات به دست بیاورید.

نقشه حرارتی: با کمک این ابزار می توانید به کمک نقشه حرارتی، بهترین مکان هایی که کاربرانتان روی آن ها کلیک کردند را شناسایی کنید.

ضبط فعالیت بازدیدکنندگان: هات جار هر گونه حرکت ماوس و کلیک بازدیدگنندگان شما را به صورت ویدیو ضبط کرده و در اختیار شما قرار می دهد.

آنالیز رفتاری کاربران: با کمک Hotjar و با کمک دریافت رفتار کاربران، آنالیز رفتار کاربران در وب سایتتان نیز در اختیار شما قرار  خواهد گرفت.

و…

برای استفاده از هات جار نیاز به پرداخت وجه ندارید و این ابزار در پلن های مختلف به صورت تجاری و رایگان در اختیار شما قرار دارد.

پلن های هات جار
پلن های استفاده از قابلیت های هات جار

در جدول بالا پلن های مختلف و مزایای هر کدام نسبت به دیگری به خوبی برای شما نمایش داده شده است که در ابتدا می توانید یک پلن را خریداری کرده و یا از پلن رایگان استفاده کنید.

در نهایت با هر کدام از پلن ها، برای بررسی رفتار کاربر در وردپرس باید ابتدا در وب سایت هات جار ثبت نام کنید. پس به سایت www.hotjar.com و روی دکمه Sign in کلیک کنید.

ثبت نام در هات جار
ثبت نام اولیه

در این صفحه ابتدا نام و ایمیل خود را وارد کرده و روی دکمه Lets Get Started کلیک کنید.

انتخاب پسورد برای اکانت هات جار
انتخاب پسورد قوی

در مرحله بعدی برای اکانت خود در هات جار یک رمز عبور قوی تعیین کرده و پس از تایید ضوابط و شرایط روی ادامه کلیک کنید.

وارد کردن نقش شما در سایت
انتخاب نقش در سایت

در صفحه بعدی نقش خود در سایتتان را مشخص کنید، در صورت استفاده از اطلاعات برای مدیریت مشتری ها گزینه بله را انتخاب کرده و در نهایت نام سازمان خود را وارد کرده و روی ادامه کلیک کنید.

وارد کردن آدرس سایت
آدرس سایت شما

در مرحله آخر از ثبت نام، آدرس سایتتان و نوع سایت را مشخص کرده و وارد حساب کاربری خود در هات جار برای بررسی رفتار کاربر در وردپرس شوید.

اکنون برای اتصال Hotjar به سایت خود دو راه پیش روی شما قرار دارد.

روش اول: اتصال سایت با کمک کد اسکریپت

همانطور که در تصویر نیز مشخص شده است، کد اسکریپتی را که در صفحه اکانت در اختیار شما قرار گرفته است باید در بخش header سایتتان قرار دهید.

نصب هات جار با کد اسکریپت
اتصال با کد اسکریپت

برای این منظور ابتدا یک فایل پشتیبان از وب سایت خود تهیه کرده و سپس به هاست خود بروید. در هاستتان و در مسیر نصب وردپرس به آدرس wp-content/themes رفته و وارد پوشه هم نام با قالب نصبی خود شوید.

در این مسیر به دنبال فایلی با عنوان header.php بگردید و کد اسکریپت داده شده را در این فایل و بین دو تگ head قرار دهید.

روش دوم: به کمک افزونه Hotjar

این افزونه تا کنون با بیش از 30.000 نصب فعال توانسته است امتیاز 3.8 را از کاربران خود به دست بیاورد.

اتصال با نصب افزونه
اتصال سایت با نصب افزونه

افزونه Hotjar دارای نسخه تجاری نیست و برای استفاده از آن و بررسی رفتار کاربر در وردپرس، کافی است روی دکمه زیر کلیک کرده و پس از دانلود افزونه از مخزن وردپرس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن در وب سایت خود کنید.

دانلود افزونه Hotjar

پس از نصب و فعال سازی افزونه زیرمنویی با عنوان Hotjar در بخش تنظیمات پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود. با کلیک روی این منو به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت می شوید.

تنظیمات افزونه هات جار
افزونه هات جار

برای اتصال اکانت خود به وب سایتتان، کافی است تنها آی دی را پر کنید تا سایت وردپرسی شما به اکانتتان در وب سایت هات جار متصل شود.

اشکال زدایی

در صورتی که در مورد نحوه کار کردن برای آنالیز و بررسی رفتار کاربر در وردپرس با مشکل مواجه هستید، می توانید از دایکیومنت های سایت نیز استفاده کنید.

دایکیومت استفاده از هات جار
دایکیومنت نحوه استفاده

تایید نهایی و نحوه استفاده از هات جار

با هر کدام از روش ها که اقدام به اتصال سایتتان به هات جار کرده باشید، در هر صورت باید این اتصال را تایید کنید. پس حتما پس از انجام عملیات مورد نظر روی دکمه Verify Installation کلیک کنید.

تایید اتصال به وب سایت
تایید اتصال هات جار به وب سایت

پس از زدن دکمه Verify Installation پاپ آپی مانند تصویر بالا برای شما ظاهر می شود که باید مجددا روی دکمه Verify Installation در پاپ آپ کلیک کنید تا وب سایت شما بررسی و تایید شود.

تایید اتصال سایت
تایید اتصال با سایت

اکنون پاپ آپی حاوی وب سایتتان ظاهر می شود و باید اندکی صبر کنید تا اتصال با سایتتان برقرار شده و مانند تصویر بالا به شما تاییدیه نمایش داده شود.

تکمیل تایید اتصال به هات جار
مرحله نهایی و اتصال هات جار به وردپرس

در نهایت پس از تایید نهایی، مانند تصویر بالا اتصال سایت شما با هات جار برقرار خواهد شد و می توانید از امکانات آن برای بررسی رفتار کاربر در وردپرس استفاده نمایید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *