استفاده اصولی از دسته بندی ها در وردپرس و همچنین برچسب ها در وردپرس یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام محتوا گذاری در سایت باید به آن ها توجه کنید.

بسیاری از صاحبان وبسایت ها با استفاده غیراصولی از دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس در زمینه محتوا نویسی رشد نمی کنند و هر چه زمان بیشتری برای تولید محتوا می گذارند، نتیجه کمتری گرفته و در سئو رشد نمی کنند.

حتما شما هم هنگام شروع محتوا نویسی برای ایجاد دسته بندی ها در وردپرس چند ساعتی را صرف انتخاب دسته های مورد نظر خود کرده اید و یا اینکه پس ا اتمام نوشته خود و انتخاب برچسب ها در وردپرس از خود پرسیده اید که چه برچسبی را باید انتخاب کنید.

پیش از این در مورد تفاوت دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس صحبت کرده بودیم، اما در این آموزش از وردپرس نارنجی به نحوه استفاده اصولی از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس می پردازیم.

از دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس چگونه استفاده کنیم؟

پیش از اینکه به نحوه استفاده صحیح از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس بپردازیم، بهتر است کمی با مفهوم این دو آشنا شده و بدانیم هر کدام به چه مفهومی هستند.

دسته بندی ها در وردپرس

زمانی که شروع به تولید محتوا در وردپرس می کنید، رفته رفته نوشته های شما بیشتر شده و چنانچه دارای دسته بندی نباشند، ظاهری نامنظم و نامرتب می گیرد.

چنانچه کاربری به وبسایت شما که در آن از دسته بندی ها در وردپرس استفاده نکرده اید وارد شود، سردرگم شده و نمی تواند مطلب مورد نظر خود را سریع پیدا کند و به همین دلیل با نارضایتی وبسایت شما را ترک می کند. برای موتورهای جستجو و خزنده های آنان نیز همین فرآیند رخ خواهد داد.

اما چنانچه شما از دسته بندی ها در وردپرس خود استفاده نمایید، کاربران هنگام ورود به سایت با مراجعه به دسته مورد نظر به سرعت مطالب دلخواه خود را پیدا کرده و در وبسایت شما زمانی را برای مطالعه باقی می مانند و طبیعتا حس رضایت نیز در آن ها بوجود خواهد آمد.

در مورد موتورهای جستجو نیز این قضیه صادق است و در صورتی که از دسته بندی مناسب در وبسایتتان استفاده کنید، به راحتی مطالب را یافته و ایندکس می کنند.

برچسب ها در وردپرس

برچسب ها در وردپرس دقیقا مانند دسته بندی ها در وردپرس عمل کرده و ساختار و نظم به وبسایت شما می دهند و باعث می شوند تا کاربران هنگام ورود به وبسایت شما دچار سردرگمی نشوند.

حتما از خودتان می پرسید پس با وجود دسته بندی ها چرا باید از برچسب ها در وردپرس استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دسته بندی ها در وردپرس را باید به گونه ای انتخاب کنید که در یک بازه زمانی مثلا یک ماه، حداقل یک مطلب در آن دسته قرار بگیرد. در غیر این صورت مطالب این دسته به دلیل به روزرسانی نشدن در موتورهای جستجو ایندکس نشده و رتبه آنها کاهش می یابد.

برای مطالبی که در هیچ کدام از دسته های شما قرار نمی گیرند و به دلیل کم نوشتن محتوا در آن زمینه و یا ریز بودن جزئیات آن قادر به ایجاد دسته بندی برای آنها نیستیم، از برچسب ها در وردپرس استفاده می کنیم.

زیاده روی در استفاده از دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس

متاسفانه در دنیای وب بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی نسبت به نحوه استفاده از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس، اقدام به استفاده بی رویه از دسته ها و برچسب ها می کنند و به صورت غیر اصولی و با تعدا زیاد حتی از برچسب های غیرمرتبط استفاده می نمایند.

حتی در برخی وبسایتهای پربازدید دیده شده که مطالب را در دسته هایی قرار می دهند که همگی جزو یک دسته کلی هستند و لازم به استفاده بی وریه از این دسته ها به هیچ عنوان نبوده است.

با استفاده بی رویه از دسته بندی ها و برچسب ها در وردپرس نه تنها به رتبه سئوی وبسایت ضرر می زنید بلکه باعث سردرگمی و نارضایتی کاربران نیز خواهید شد.

در ادامه به بررسی دقیق تر نحوه استفاده اصولی از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس می پردازیم.

استفاده اصولی از دسته بندی ها در وردپرس

با کمک دسته بندی ها در وردپرس می توانیم ساختار منظمی به نوشته های خود داده و این امکان را برای کاربران فراهم کنیم تا در صورتی که بدنبال محتوایی می گردند، با مراجعه به دسته بندی مرتبط به نتیجه جستجوی خود برسند.

برای مثال چنانچه شما در مورد وردپرس آموزش تهیه می کنید و در نوشته های مختلفی به معرفی افزونه های وردپرس می پردازید، پس باید دسته بندی با عنوان افزونه های وردپرس ایجاد نمایید.

اما در صورتی که در مقاله ای به معرفی یک قالب پرداخته و در آن افزونه های مرتبط با آن قالب را نیز معرفی کرده اید، دیگر نباید این نوشته را در دسته بندی افزونه های وردپرس به بهانه معرفی افزونه قرار دهید. بلکه باید این نوشته در دسته قالب ها قرار بگیرد چرا که محوریت اصلی آن معرفی قالب می باشد.

در انتخاب دسته بندی ها در وردپرس دقت کنید که دسته هایی با مفهوم یکسان و هم معنی را ایجاد نکنید و دسته بندیهای جامع ایجاد نمایید. موضوعات بهم مرتبط را در یک دسته قرار دهید و از قرار دادن یک نوشته در چند دسته بندی بپرهیزید.

نکته: هنگام ایجاد دسته بندی ها در وردپرس دید کاربر را در نظر بگیرید. کاربران هنگام ورود به سایت شما باید بدون جستجو و تنها با مراجعه به دسته بندی مطالب بتوانند محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند.

استفاده اصولی از برچسب ها در وردپرس

هنگامی که اقدام به استفاده از برچسب ها در وردپرس می کنید، دو حالت برای شما باید رخ دهد:

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، برچسب ها در وردپرس به نوعی همان کار دسته بندی ها را انجام می دهند و باعث منظم شدن نوشته ها و ساختاردهی به وبسایت شما می شوند.

برچسب ها در وردپرس برای نوشته هایی کاربرد دارند که به هیچ کدام از دسته بندی ها در وردپرس ارتباطی ندارند و یا اینکه نهایتا شامل یک دسته بندی سایت میشوند. با استفاده از برچسب این نوشته ها را در یک دسته بندی مجزا قرار می دهیم و به همین ترتیب برای مطالب مرتبط هم که بعدها به وجود می آوریم، بر اساس همین برچسب نوشته را دسته بندی می کنیم.

در ادامه چند نکته مهم هنگام ایجاد برچسب ها در وردپرس را بیان می کنیم.

عنوان برچسب با عنوان دسته بندی نباید یکی باشد

وقتی از برچسبهایی همنام با دسته بندی ها استفاده می کنید، موتورهای جستجو زمانی که سایت شما را می کاوند با دو صفحه هم عنوان و با آدرس متفاوت بر می خورند که مطالب یکسانی نیز دارند. از نظر موتورهای جستجو شما دو صفحه تکرای و کپی ایجاد کرده اید.

از طرفی کاربران نیز با بررسی سایت شما و مواجه با دو صفحه مشابه سردرگم می شوند. پس به هیچ عنوان از برچسب های هم نام با دسته بندی ها استفاده نکنید.

عنوان نوشته را به عنوان برچسب استفاده نکنید

یکی از اشتباهات رایج هنگام استفاده از برچسب ها در وردپرس، استفاده از عنوان نوشته به عنوان برچسب است. در این صورت نیز شما دو صفحه با محتوای یکسان و عنوان صفحه متفاوت خواهید داشت.

چگالی و ارزش برای این دو صفحه نزد موتور جستجو به دو قسمت تقسیم خواهد شد و همین امر باعث میشود تا نوشته شما که اصل موضوع برای موتور جستجو خواهد بود، ارزش خود را از دست بدهد.

از برچسب‌های هم معنی استفاده نکنید

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که برچسب هم مشابه دسته بندی یک سیستم برای مرتب کردن محتوای مطالب شماست و برای این ساخته شده است تا برای نوشته هایی که تعداد کمتری دارند و نمیتوانید دسته بندی برایشان ایجاد کنید، استفاده شود.

اگر از یک کلمه هم معنی در برچسب ها در وردپرس استفاده کنید، دو صفحه با محتوای یکسان ولی عنوان مختلف خواهید داشت. در این صورت نیز حالت انتخاب برای موتورهای جستجو و کاربران گیج کننده میشود و در این صورت به عنوان کپی کننده شناخته خواهید شد. این موضوع باعث میشود نمره منفی از سوی موتور جستجو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *