ساخت پست تایپ در وردپرس و استفاده از پست تایپ های سفارشی، به شما این امکان را می دهد به جز دو نوع پست موجود در وردپرس، از انواع دیگری نیز استفاده نمایید.

وردپرس در حالت عادی از دو نوع پست تایپ پشتیبانی می کند، این دو نوع عبارتند از برگه ها و نوشته ها و که در مورد تفاوت بین برگه و نوشته در وردپرس قبلا صحبت کرده بودم.

همچنین بعد از نصب افزونه هایی مانند ووکامرس و EDD، انواع دیگری از پست تایپ ها مانند محصولات به وردپرس شما اضافه می شوند.

اما ممکن است شما تمایل داشته باشید نوع جدید و دلخواهی را برای پست های خود ایجاد نمایید و بنابراین نیاز به ساخت پست تایپ در وردپرس خواهید داشت.

در این آموزش از وردپرس نارنجی افزونه ای را معرفی خواهم کرد که به کمک آن می توانید پست تایپ های سفارشی در وب سایت وردپرسی خود ایجاد کنید.

ساخت پست تایپ در وردپرس

افزونه ای که در این آموزش برای ایجاد نوع دلخواهی از پست ها معرفی می کنم، با عنوان Custom Post Type UI در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است.

این افزونه تا کنون با بیش از 700.000 نصب فعال توانسته است امتیاز 4.7 را از کاربران خود به دست بیاورد.

برای ساخت پست تایپ در وردپرس، با کلیک روی دکمه زیر این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس به کمک آموزش نحوه نصب افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی آن در وب سایت خود نمایید.

دانلود افزونه Custom Post Type UI

پس از نصب و فعال سازی افزونه منویی با عنوان CPT UI در پیشخوان وب سایت شما ظاهر می شود که با کلیک روی آن به صفحه افزودن یا ویرایش پست تایپ های جدید خود وارد می شوید.

تنظیمات پایه برای ساخت پستتایپ جدید
تنظیمات پایه افزونه

همانطور که مشاهده می کنید این صفحه دارای سه بخش مختلف می باشد که در ادامه گزینه های مربوط به هر کدام را توضیح خواهم داد.

Basic Setting

در این بخش تنظیمات پایه برای ساخت پست تایپ در وردپرس وجود دارد.

Post Type Slug: در این گزینه پیوند یکتای دلخواه را برای پست تایپ سفارشی که قصد ایجاد آن را دارید، وارد نمایید.

Plural Label: در این گزینه عنوان منوی اصلی در پیشخوان وردپرس را برای نمایش این نوع از پست تایپ وارد کنید.

Singular Label: در این گزینه عنوان دلخواه را برای زیرمنوی پست تایپ سفارشی خود وارد نمایید و در نهایت روی دکمه Add post Type برای ساخت پست تایپ در وردپرس کلیک کنید.

Additional labels

در این بخش نام های دلخواه خود را برای نمایش قسمت های گوناکون پست تایپ خود در پیشخوان،  وارد کنید. این نام ها شامل عناوین بخش های مختلف پس از ساخت پست تایپ در وردپرس است.

تنظیمات اضافی افزونه
تنظیمات متون و برچسب ها

Setting

در این بخش تنظیمات کلی برای کارکرد پست تایپ سفارشی شما وجود دارد که در ادامه مهم ترین گزینه های ان را معرفی می کنم.

تنظیمات پست تایپ جدید
تنظیمات

Show in Nav Menus: با فعال کردن این گزینه پس از ساخت پست تایپ در وردپس، می توانید از پست تایپ جدید خود در فهرست وردپرس نیز استفاده نمایید.

Has Archive: با کمک این گزینه و با فعال کردن آن، می توانید از پیوند یکتای دلخواه خود برای صفحه آرشیو پست تایپ جدیدتان استفاده نمایید.

Exclude From Search: با فعال کردن این گزینه امکان جستجو در این نوع پست غیرفعال خواهد شد.

Menu Icon: در این گزینه نیز می توانید برای ساخت پست تایپ در وردپرس خود، آیکون دلخواهتان را برای نمایش پست تایپ جدید وارد کنید. در این گزینه آدرس آیکونی با اندازه 20*20 پیکسل را وارد نمایید.

Supports: به کمک این گزینه می توانید تا امکان استفاده از نظرات، تصاویر شاخص، نویسنده و … را در پست تایپ خود فعال یا غیرفعال کنید.

Built-in Taxonomies: در نهایت در این گزینه نیز می توانید امکان استفاده از دسته بندی ها و برچسب ها را برای این پست تایپ فعال نمایید.

پس از ذخیره تغییرات پست تایپ جدید در پیشخوان شما ایجاد شده و می توانید از این نوع پست استفاده نمایید. با کمک آپدیت جدید افزونه Custom Post Type UI، برای فعال کردن گوتنبرگ برای پست تایپ های سفارشی نیازی به هیچ تغییری نخواهید داشت.

پس از ساخت پست تایپ در وردپرس می توانید در همین منو و در تب Edit Post Types، اقدام به ویرایش یا حذف پست تایپ های ایجاد شده بکنید.

ویرایش پست تایپ ها
ویرایش پست تایپ های ساخته شده

در زیر منوی Add/Edit Taxonomies، می توانید برای افزودن یا ویرایش برچسب ها یا دسته بندی های ویژه خود اقدام کنید. ابتدا به این زیر منو رفته و برای پست تایپ دلخواه خود برچسب اختصاصی ایجاد کنید.

افزودن طبقه بندی جدید
افزودن طبقه بندی

سپس خواهید دید که در پست تایپ انتخابی طبقه بندی ایجاد شده نمایش داده می شود و قابل ویرایش می باشد و می توانید مقادیر دلخواه را به این طبقه بندی اضافه نمایید.

ایجاد طبقه بندی جدید
طبقه بندی جدید برای پست تایپ های مختلف

همانطور که مشاهده کردید افزونه Custom Post Type UI علاوه بر امکان ساخت پست تایپ در وردپرس، امکان ایجاد طبقه بندی های جدید را نیز برای شما فراهم می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *