از زمان انتشار نسخه وردپس 5.0 و با ارئه ویرایشگر جدید گوتنبرگ و قابلیت های بی شماری که دارد، اغلب گمان می رود که گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها می شود و با وجود این ویرایشگر قدرتمند دیگر نیازی به صفحه سازها نخواهیم داشت.

ویرایشگر جدید وردپرس بسیار قدرتمند است و به شما کمک می کند صفحاتی بسیار زیبا را حتی بدون استفاده از صفحه سازها ایجاد کنید، این ویرایشگر همچنان در حال توسعه است و در هر نسخه جدید قابلیت های بیشتری به آن اضافه می شود و کمبودهای آن رفته رفته کمرنگ می شود.

اما قدرت این ویرایشگر همچنان در نوع ویرایشگر باقی مانده و در حد قدرت صفحه سازها نخواهد بود.

در این آموزش از وردپرس نارنجی قصد دارم بین ویرایشگر گوتنبرگ و صفحه سازها مقایسه ای انجام دهم تا به این نتیجه برسیم که آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها خواهد شد و یا همچنان یک ویرایشگر باقی خواهد ماند.

آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها خواهد شد؟

برای پاسخ به این سوال همانطور که قبلا هم توضیح دادم، بهترین راه حل مقایسه بین صفحه سازها و ویرایشگ گوتنبرگ است.

گوتنبرگ ویرایشگر جدید و پیش فرض وردپرس است که از بلوک ها برای ایجاد و مدیریت بخش های مختلف در نوشته ها و برگه ها استفاده می کند به همین دلیل به آن ویرایشگر بلوک نیز گفته می شود.

ویرایشگر بلوک یا گوتنبرگ
ویرایشگر بلوک

از آنجایی که گوتنبرگ به شما امکان ایجاد سبک های سفارشی محتوا را می دهد و قابلیت قرار دادن بلوک های با کشیدن و رها کردن دارد، ممکن است افراد گیج شده و به آن صفحه ساز بگویند در حالیکه گوتنبرگ هنوز یک ویرایشگر است، البته در آینده ممکن است تغییر کند.

اما صفحه سازها به شما کمک می کنند با کمک ابزارهای کشیدن و رها کردن طراحی منحصر به فرد خود را داشته باشید بدون اینکه یک خط کدنویسی کنید.

صفحه سازهای وردپرس
صفحه سازهای وردپرس

صفحه سازهای برتر وردپرس مانند ویژوال کامپوزر و المنتور، به طور قابل توجهی قدرتمندتر هستند؛ این صفحه سازها با قالب های آماده ای ارائه می شوند که با کمک آن ها می توانید انعطاف پذیری بسیار بیشتری در طراحی را نسبت به گوتنبرگ استفاده کنید.

اما برای اینکه بدانیم آیا واقعا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها می شود یا خیر، بهتر است کمی بیشتر در مورد تفاوت های این دو بدانیم.

تفاوت های اساسی بین گوتنبرگ و صفحه سازها

بزرگترین تفاوت میان گوتنبرگ و صفحه سازها این است که گوتنبرگ به طور پیش فرض به عنوان ویرایشگر اصلی وردپرس ارائه می شود؛ حال آنکه صفحه سازها افزونه هایی هستند که تسط توسعه دهندگان دیگر ارائه و مدیریت می شوند.

تیم توسعه دهنده وردپرس به گوتنبرگ صفحه ساز نمی گویند بلکه آن را ویرایشگر بلوک نامیده اند و گوتنبرگ را روش نوینی برای مدیریت محتواها قرار داده اند.

از همین برخورد توسعه دهندگان اصلی وردپرس می توان دریافت که گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها نیست اما باز هم در آینده هر چیزی ممکن است!

در ادامه در مورد تفاوت های بنیادین گوتنبرگ و صفحه سازها صحبت خواهم کرد.

ویژگی کشیدن و رها کردن

گوتنبرگ صفحه ساز کشیدن و رها کردنی نیست و با آن می توانید بلوک ها را اضافه کنید و آنها را به بالا و پایین حرکت دهید، اما نمی توانید عرض یا ارتفاع آنها را تنظیم کنید، یا با استفاده از ستون ها و ردیف ها طرح بندی های پیچیده ایجاد کنید.

ویزگی کشیدن و رها کردن در صفحه سازها
کشیدن و رها کردن در صفحه سازها

اما صفحه سازها قابلیت کشیدن و رها کردن ابزارها، تغییر ارتفاع و عرض آنها و قابلیت قرار دادن بلوک هایی داخل بلوک های دیگر را دارند.

سازگاری با پوسته ها

گوتنبرگ به پوسته نصبی شما بستگی دارد، با کمک آن می توانید CSSهای دلخواه را اضافه کنید و حتی امکان ایجاد CSS سفارشی برای بلوک ها وجود دارد، اما همواره از سبک و تنظیمات پوسته نصبی پیروی می کند.

اما صفحه سازها می توانند با پوسته شما کار کند و هم می توانند به طور کامل بدون استفاده از پوسته یک صفحه را به تنهایی طراحی کنند و با کمک صفحه سازها بدون در نظر داشتن پوسته نصبی می توانید طراحی دلخواه خود را ایجاد کنید.

ویرایش زنده

همانطور که در گیف زیر نیز مشاهده می کنید، در صفحه سازها می توانید هر آنچه را ویرایش می کنید به صورت زنده تغییرات را نیز مشاهده کنید، اما در گوتنبرگ این قابلیت وجود ندارد. به همین دلیل هنوز نمی توان گفت گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها شده است.

ویرایش زنده در صفحه سازها
ویرایش زنده از ویزگی صفحه سازها

طرح بندی و طراحی

به کمک گوتنبرگ می توانید طرحی که برای محتوایتان دوست دارید را اجرا کنید اما در نهایت با محدودیت هایی روبرو هستید. با کمک ویرایشگر بلوک نهایتا بتوانید از جدول ها، ستون ها و عکس کاور استفاده کنید.

اما با صفحه سازها می توانید کل استایل یک صفحه را تغییر دهید؛ صفحه سازها گزینه های طراحی بیشتری برای هر ابزارک و بلوک ارائه می دهند.

ابزارک ها و بلوک ها

گوتنبرگ مجموعه ای از بلوک های پیشفرض دلخواه برای عناصر محتوا را در اختیار شما قرار می دهد، این بلوک ها ذخیره شدن و استفاده در برگه ها، نوشته ها یا حتی وب سایت های وردپرسی دیر را نیز دارند.

المان های صفحه سازها
بیشتر بودن المان های صفحه سازها

اما صفحه سازها از عناصر محتوایی پیشرفته تری مثل تصاویر متحرک، اسلایدر، دکمه ها، فرم های تماس، شمارش معکوس و… استفاده می کنند.

طراحی و استایل

در گوتنبرگ نیز می توانید طراحی و استایل دلخواه خود را با کمک کدنویسی CSS اضافه کنید اما با محدودیت هایی نیز روبرو خواهید بود.

مهمترین علتی که گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها نخواهد شد، همین طراحی و استایل دهی است. صفحه ساز ها گزینه های بیشتری برای استایل دهی دارند و شما حتی با حرکت ماوس خود می توانید کار چنیدن خط کدنویسی را با کمک صفحه سازی مانند المنتور انجام دهید.

هدف از طراحی

اگر بخواهیم بدانیم که آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها می شود، باید از هدف طراحی هر کدام نیز باخبر باشیم.

هدف اضافه کردن گوتنبرگ به وردپرس دادن تجربه جدید تولید محتوا به کاربران است. از طرف دیگر پیشفرض این طراحی آن است که همه افراد از عکاس و وبلاگ نویس گرفته تا کاربران حرفه ای تر از آن استفاده کنند. اما افزونه های صفحه ساز وردپرس، رابطی گرافیکی است که از کشیدن و رها کردن برای طراحی کل صفحات یک وب سایت استفاده می شود.

مخاطبان اصلی صفحه سازها افرادی مثل آژانس های وردپرس، فروشگاه های تجارت الکترونیک، کسب و کارهای کوچک و … هستند؛ این در حالی است که گوتنبرگ به همه افراد برای طراحی بهتر محتوا کمک می کند.

در نهایت آیا گوتنبرگ جایگزین صفحه سازها می شود؟

در حال حاضر گوتنبرگ فقط ویرایشگر محتوای بهتری نسبت به نسخه قبلی یعنی ویرایشگر کلاسیک است. اما به هیچ وجه، جایگزین افزونه های صفحه ساز نمی تواند باشد. درست است که پیش بینی شده در آینده گوتنبرگ گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد، اما تا آن زمان باید منتظر ماند.

2 پاسخ

  1. گوتنبرگ نسبت بهویرایشگر کلاسیک امکانات بهتری داره ولی باید بهش عادت کنی .
    بین صفحه سارها هم المنتور از بقیه بهتره ولی کنده و هنوز مونده تا کم نقص تر بشه .

    1. بله و درآینده گوتنبرگ خیلی بیشتر پیشرفت خواهد کرد، همینطور المنتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *