وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای محبوب و قدرتمند، دارای قابلیت های بیشماری می باشد. برخی از قابلیت های وردپرس مهم هستند اما اغلب کاربران از آن ها بی اطلاع اند.

شاید باور این موضوع که در این سیستم قابلیت ها و ویژگی های مخفی وجود دارد، برای شما نیز سخت باشد. اما با تمام ویژگی های عالی وردپرس، این سیستم دارای قابلیت های مخفی نیز می باشد.

در این آموزش از وردپرس نارنجی مهم ترین قابلیت های وردپرس را که با کمک آن ها کار کردن با این سیستم شیرین تر می شود، معرفی خواهم کرد.

مهم ترین قابلیت های مخفی وردپرس

همانطور که گفتم این سیستم مدیریت محتوا با اینکه ویژگی های جالب و منحصر بفرد زیادی دارد که قبلا هم راجع به بسیاری از آن ها صحبت کرده ام، اما دارای ویژگی هایی نیز می باشد که از دید اغلب کاربران مخفی هستد.

برای استفاده از این قابلیت های وردپرس لازم نیست دانش برنامه نویسی خاصی داشته باشید، این ویژگی ها به طور عادی همراه با نصب سیستم وردپرس به وب سایت شما اضافه می شوند اما اغلب کاربران از آن ها بی خبرند!

در ادامه 10 عدد از ویژگی های پنهان وردپرس را معرفی خواهم کرد.

تنظیمات صفحه

یکی از قابلیت های وردپرس که اغلب کاربران از آن بی اطلاع هستند، تنظیمات صفحه می باشد. در بیشتر صفحات پیشخوان شما، در سمت چپ گزینه ای با عنوان تنظیمت صفحه وجود دارد که با فشردن آن منویی کشویی مانند تصویر زیر ظاهر می شود.

تنظیمات صفحه
تنظیمات صفحه از جمله ویزگی های وردپرس

همانطور که مشخص است، تنظیمات صفحه به شما کمک می کند که نمایش و یا عدم نمایش قابلیت های مختلف را در آن صفحه از پیشخوان خود سفارشی سازی کنید.

گاهی زمانی که به یک صفحه مانند ایجاد فهرست از پیشخوان خود مراجعه می کنید، میبینید که بسیاری از بخش ها به شما نمایش داده نمی شوند و یا اینکه بخش های زیادی را مشاهده می کنید که اغلب به آن ها نیاز نداشته و دسترسی شما به سایر تنظیمات را کند می کنند.

در تنظیمات صفحه که یکی از قابلیت های وردپرس است، به راحتی می توانید نمایش ویژگی های مختلف را در یک صفحه از پیشخوان خود فعال یا غیرفعال کنید.

راهنما

در هر جا از پیشخوان خود که باشید و روش کار کردن با آن بخش را فراموش کرده و یا به طور کل در مورد آن بخش اطلاعی نداشته باشید، این قابلیت از وردپرس به شما کمک خواهد کرد.

راهنمای وردپرس
بخش راهنما

با زدن دکمه راهنما  که در سمت چپ پیشخوان وجود دارد، تمام اطلاعات آن صفحه از پیشخوان به شما نمایش داده شده و از این طریق نحوه کار کردن با آن بخش را فراخواهید گرفت.

پیشخوان وردپرس

اغلب در مقالات وردپرسی به جای واژه های صفحه مدیریت از پیشخوان استفاده می شود. پیشخوان همان صفحه ای است که برای اولین بار پس از ورود به مدیریت وردپرس با آن مواجه می شوید.

پیشخوان وردپرس
بخش پیشخوان وردپرس

پیشخوان وردپرس یکی دیگر از قابلیت های وردپرس است که به صورت پیشفرض با یک سری ابزارک آماده ارائه شده است. برخی از این ابزارک ها عبارت اند از : در یک نگاه، فعالیت، اخبار وردپرس و … .

قابلیت سنجاق کردن نوشته ها

یکی دیگر از قابلیت های وردپرس که احتمالا به آن نیاز پیدا خواهید کرد، قابلیت سنجاق کردن نوشته و یا چسباندن نوشته با بالای بلاگ است.

سنجاق کردن نوشته در گوتنبرگ
قابلیت سنجاق کردن نوشته

اگر پست مهمی را منتشر کرده اید و تمایل دارید همیشه در بالاترین رده در بین پست های وبلاگ شما نمایش داده شود و به اصطلاح سنجاق شود، می توانید از این قابلیت استفاده کنید.

سنجاق کردن نوشته در ویرایشگر کلاسیک
قابلیت سنجاق کردن نوشته در کلاسیک ادیتور

برای این منظور چنانچه از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده می کنید، در صفحه ویرایش نوشته خود گزینه چسباندن به بالای بلاگ را فعال کنید و در ویرایشگر کلاسیک نیز می توانید گزینه سنجاق کردن این نوشته در برگه نخست را در بخش قابلیت مشاهده فعال کنید.

زمان بندی انتشار مطالب

منظم بودن برای موتورهای جستجو بسیار مهم است و شما باید همیشه مطالب خود را در بازه های زمانی ثابتی منتشر کنید. یکی از مهم ترین قابلیت های وردپرس زمان بندی کردن انتشار مطالب است.

زمان بندی انتشار مطالب
زمان بندی انتشار مطالب در گوتنبرگ

شما می توانید یک پست را وارد کرده و برای انتشار آن زمان دلخواهتان را تعیین کنید و این نوشته به طور خودکار در زمان مقرر منتشر خواهد شد.

صفحه بندی نوشته ها

یکی دیگر از قابلیت های وردپرس امکان صفحه بندی نوشته ها می باشد. اگر نوشته ای دارید که بیش از حد طولانی شده است و ممکن است کاربران خسته شوند، به راحتی با کمک حالت ویرایشگر متنی و استفاده از کد زیر می توانید ادامه نوشته خود را به صفحه بعدی منتقل کنید.

<!--nextpage-->

ویرایشگر تصاویر

احتمالا برای ویرایش تصاویر خود دست به دامان نرم افزارهای سنگینی مانند فتوشاپ می شود. اما یکی از قابلیت های وردپرس وجود ویرایشگر تصاویر است.

ویرایش تصاویر در وردپرس
ویرایشگر تصاویر وردپرس

البته این ویرایشگر به قدرت نرم افزارهای ویرایش تصاویر نیست اما کارهای ابتدایی مانند برش تصاویر، چرخش، تغییر اندازه و … را به خوبی انجام می دهد.

اندازه پیش فرض تصاویر

با آپلود هر تصویر، وردپرس به صورت خودکار آن را در ۴ اندازه بندانگشتی، میانه، بزرگ و کامل ذخیره می کند. اندازه کامل دقیقا انداز اصلی تصویر آپلود شده می باشد و سایر اندازه ها در منوی تنظیمات >> رسانه قابل ویرایش هستند.

تنظیمات تصاویر
تنظیم اندازه تصاویر در وردپرس

دسته بندی پیش فرض

چنانچه برای مطالب خود دسته بندی انتخاب نکنید، به طور پیش فرض نوشته شما در دسته دسته بندی نشده قرار خواهد گرفت. یکی از قابلیت های وردپرس این است که می توانید دسته بندی پیش فرض را تغییر دهید.

دسته پیش فرض نوشته ها
دسته بندی پیش فرض نوشته ها

برای این منظور مانند تصویر بالا به منوی تنظیمات >> نوشتن رفته و دسته پیش فرض نوشته ها را تغییر دهید.

تنظیمات مخفی وردپرس

یکی از حرفه ترین قابلیت های وردپرس وجود یک صفحه مخفی است که در آن کلیه تنظیمات سایت شما وجود دارد، هیچ لینک مستقیمی برای دسترسی به این بخش وجود ندارد.

اگر تنظیمات این بخش به اشتباه وارد شوند، ممکن است سایت شما بارگذاری نشود. برای دسترسی به این تنظیمات باید وارد آدرس  www.yourdomain.com/wp-admin/options.php شوید.

تنظیمات مخفی وردپرس
تنظیمات مخفی در وردپرس

از آنجایی که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است، روز به روز به قابلیت های وردپرس اضافه خواهد شد تا کاربران بتوانند راحت تر از این سیستم استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *