وردپرس 5.4 اولین نسخه رسمی است که در سال جدید، پس از ارائه نسخه های 5.3.1 و 5.3.2 و با گذشت 5 ماه بنابر قول تیم توسعه دهنده وردپرس در 12 فروردین ماه 1399 منتشر خواهد شد.

هر نسخه رسمی جدیدی که منتشر می شود دارای تغییرات گسترده ای می باشد، در این نسخه نیز شاهد تغییرات زیادی خواهیم بود.

وردپرس 5.4 دارای ویژگی های جدیدی است که عمدتا حول پیشرفت های ویرایشگر گوتنبرگ متمرکز هستند. همچنین برخی تغییرات مهم برای توسعه دهندگان در این نسخه وجود دارد.

در این آموزش از وردپرس نارنجی به کمک افزونه WordPress Beta Tester سومین نسخه بتای وردپرس 5.4 را بررسی خواهم کرد تا ویژگی های جدید این نسخه آشکار شود.

ویژگی های جدید در وردپرس 5.4

نسخه 5.4 در مرحله انجماد ویژگی و در حال توسعه می باشد؛ این بدان معنی است که ویژگی های جدیدی به نسخه نهایی اضافه نمی شوند، اما ویژگی های موجود هنوز هم می توانند تغییر کنند و ممکن است در نسخه نهایی ارائه نشوند.

در ادامه در مورد ویژگی های جدیدی که در وردپرس 5.4 اضافه شده است صحبت خواهم کرد، با من همراه باشید.

بهبود ویژگی سلامت سایت

اولین چیزی که پس از نصب نسخه 5.4 به چشم می خورد، وجود ابزارک بررسی سلامت سایت در داشبورد وردپرس است.

سلامت سایت در وردپرس 5.4
ابزارک سلامت سایت

ویژگی سلامت سایت که از نسخه 5.2 منتشر شده است، می تواند بسیار مفید بوده و به رشد و تقویت وب سایت شما کمک کند. در وردپرس 5.4 لازم نیست برای بررسی سلامت سایت به منوی ابزارها >> سلامت سایت بروید، این بخش به صورت ابزارک در داشبورد شما در دسترس خواهد بود تا بتوانید به سرعت وب سایت خود بررسی کنید.

بهبود ویرایشگر بلوک در وردپرس 5.4

وردپرس 5.4 تمرکز خود را بر روی ایجاد ویژگی های جدید در ویرایشگر گوتنبرگ و همچنین بهبود ویژگی های موجود در این ویرایشگر قرار داده است.

این خبر خوبی برای تولید کنندگان محتوا است زیرا به خوبی می توانند کارهای بیشتری در ویرایشگر خود انجام دهند. در ادامه در مورد ویژگی های جدید اضافه شده در این نسخه بیشتر توضیح خواهم داد.

راهنمای جدید در وردپرس 5.4

دومین چیزی که در نسخه جدید توجه شما را جلب خواهد کرد، راهنمای ویرایشگر بلوک است که به صورت یک پاپ آپ به کاربران جدید نحوه کار کردن با ویرایشگر گوتنبرگ را آموزش می دهد.

راهنمای ویرایشگر گوتنبرگ
راهنمای جدید ویرایشگر گوتنبرگ

این راهنما به صورت یک اسلایدر ساده است و هدف آن توضیح و نمایش ویژگی های جدید گوتنبرگ است. اگر این راهنما برای شما نمایش داده نشد، یا اینکه چنانچه تمایل داشتید این راهنما را دوباره ببنید، کافی است از طریق منوی سه نقطه در سمت چپ ویرایشگر، روی گزینه Welcome Guide کلیک کنید.

افزودن اسلایدر راهنما در گوتنبرگ
افزودن اسلایدر راهنما

بلوک های جدید در وردپرس 5.4

در این نسخه بلوک های جدیدی به ویرایشگر گوتنبرگ اضافه شده است که در ادامه این بلوک ها را معرفی خواهم کرد.

1.بلوک آیکون شبکه های اجتماعی

با کمک بلوک آیکون های شبکه های اجتماعی، می توانید به راحتی آیکون های شبکه های اجتماعی خود را به نوشته یا برگه خود اضافه کنید و لینک دلخواه را قرار دهید.

افزودن آیکون شبکه های اجتماعی در وردپرس 5.4
افزودن آیکون شبکه های اجتماعی

برای استفاده از این بلوک کافی است عبارت /so را مانند تصویر بالا برای افزودن بلوک جستجو کنید و سپس آیکون های پیش فرض شبکه های اجتماعی در بلوک آیکون شبکه های اجتماعی اضافه می شود.

افزودن آیکون های بیشتر
افزودن آیکون های شبکه های اجتماعی

شما می توانید لینک دلخواه خود را به این آیکون ها اضافه کنید و یا با زدن دکمه به علاوه، آیکون های بیشتری را به لیست آیکون های شبکه های اجتماعی خود اضافه کنید.

دقت کنید که این آیکون ها تنها به شما اجازه می دهند لینک شبکه های اجتماعی خود را در وردپرس 5.4 به کاربران نمایش دهید، برای اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی همچنان به افزونه نیاز خواهید داشت.

2. بلوک دکمه

در وردپرس 5.4 می توانید چندین دکمه را در کنار یکدیگر در یک خط قرار دهید و برای هر کدام نیز می توانید استایل دلخواه خود را در نظر بگیرید.

افزودن دکمه در وردپرس 5.4
افزودن دکمه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، دو دکمه در کنار یکدیگر قرار دارند و با کلیک روی دکمه به علاوه می توان بازهم دکمه جدیدی در کنار دکمه های قبلی ایجاد کرد.

همچنین در سمت چپ و در قسمت شیوه نامه می توانید نوع دکمه که توپر یا توخالی باشد را انتخاب کرده و در نهایت مانند گذشته رنگبندی و میزان خمیدگی اطراف دکمه ها را مشخص کنید.

اضافه شدن امکانات بیشتر به بلوک های گوتنبرگ

همانطور که کفتم با ارائه وردپرس 5.4 شاهد تغییراتی زیادی در ویرایشگر بلوک یا گوتنیرگ خواهیم بود و علاوه بر اضافه شدن بلوک های جدید به این ویرایشگر، امکاناتی نیز به بلوک های قبلی اضافه شده است که در ادامه در مورد آن ها نیز توضیح خواهم داد.

گزینه های رنگی بیشتر برای بلوک ها

در وردپرس 5.4 می توانید برای بلوک های خود گزینه های رنگی بیشتری در دسترس داشته باشید، مثلا در بلوک کاور می توانید برای پس زمینه از رنگبندی گرادیانت استفاده نمایید.

استفاده از رنگبندی گرادیانت برای بلوک کاور
استفاده از گرادیانت

همچنین در بلوک های گروه می توانید از رنگبندی بیشتری برای متن موجود در گروه و همچنین پس زمینه استفاده کنید.

استفاده از گزینه های رنگی بیشتر در بلوک گروه
گزینه های رنگی بیشتر

مشابه همین حالت در مورد ستون ها نیز وجود دارد و با استفاده از بلوک ستون ها می توانید رنگبندی دلخواه برای متن در ستون ها و پس زمینه را انتخاب کنید.

گزینه های رنگی بیشتر در ستون ها در وردپرس 5.4
گزینه ها رنگی بیشتر

قابلیت قرار دادن تصویر شاخص با کشیدن و رها کردن

ویژگی جدید دیگری که در وردپرس 5.4 خواهید دید، قابلیت قرار دادن تصویر شاخص برای نوشته با کشیدن و رها کردن تصویر است.

افزودن تصویر شاخص
تصویر شاخص در وردپرس 5.4

رنگی کردن متن درون پاراگراف

قبلا در مورد نحوه رنگی کردن متن درون یک پاراگراف در گوتنبرگ توضیح داده بودم، اما در نسخه 5.4 دیگر نیازی به استفاده از افزونه یا ویرایشگر کلاسیک نیست.

رنگی کردن تکه متن در پاراگراف
رنگی کردن متن در یک پاراگراف

برای رنگی کردن متن درون یک پاراگراف، در وردپرس 5.4 کافی است تکه متن مورد نظر را انتخاب کرده، روی کنترل های متن غنی بیشتر مانند تصویر بالا کلیک کرده و گزینه رنگ متن را انتخاب کرده و در نهایت رنگ دلخواه خود را وارد نمایید.

امکان قرار دادن توضیح در زیر جداول

در نسخه 5.4 می توانید برای جداول خود یک کپشن یا توضیح مختصر بنویسید.

افزودن توضیحات برای جدول
افزودن توضیح در جدول

ویرایش راحت بلوک ها با موبایل

در نسخه های قبلی وردپرس 5.4 ویرایش بلوک ها در موبایل کار دشواری خواهد بود، اما از آنجایی که موبایل وسیله ای هوشمند و همیشه در دسترس است، در نسخه جدید ویرایش بلوک ها در موبایل بسیار راحت شده است.

ویرایش بلوک در موبایل در وردپرس 5.4
ویرایش بلوک ها در موبایل

مانند تصویر بالا با انتخاب یک بلوک در موبایل تنها تنظیمات مربوط به آم بلوک نمایان خواهد شد و به راحتی می توانید تغییرات دلخواه را اعمال نمایید.

ویرایش سریع گالری

در وردپرس 5.4 می توانید به راحتی پس از درج تصاویر گالری، اندازه تصاویر را با یک کلیک تغییر دهید.

تغییر اندازه تصاویر گالری در وردپرس 5.4
تغییر اندازه تصاویر گالری

نمایش تصاویر نوشته های اخیر

بلوک نوشته های اخیر در نسخه جدید توسعه خواهد یافت و علاوه بر لینک به آخرین نوشته ها، تصاویر شاخص آن ها نیز نمایش داده می شود.

پست ها اخیر در وردپرس 5.4
نمایش آخرین پست ها

انتخاب راحت بلوک ها

در وردپرس 5.4 گزینه جدیدی با عنوان select برای انتخاب راحت و سریع بلوک ها اضافه شده است. ممکن است هنگام انتخاب بلوک ها با مشکل مواجه شوید که این گزینه انتخاب بلوک ها برای ویرایش را راحت تر و سریع تر می کند.

ابزار انتخاب بلوک ها
انتخاب بلوک ها

نمایش ویدیوهای TikTok در گوتنبرگ

در نسخه جدید وردپرس، بلوک جدیدی با عنوان TikTok برای نمایش ویدیوهای TikTok اضافه شده است.

بلوک TikTok
بلوک برای نمایش ویدیوهای TikTok

بارگذاری تنبل تصاویر

به احتمال زیاد در وردپرس 5.4 شاهد اضافه شدن بارگذاری تنبل تصاویر یا بارگذاری تاخیری تصاویر برای بهبود سرعت سایت نیز خواهیم بود.

علاوه بر تمام مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، در وردپرس 5.4 تغییرات دیگری نیز در هسته اصلی رخ می دهد، از جمله آن ها می توان به تغییر خروجی HTML را برای ویجت تقویم، معرفی تابع جدید ()apply_shortcodes، کاهش کلاس های سفارشی سازی نشده در نسخه های قبلی و بهبود طراحی دکمه ها برای مدیریت سایت در وردپرس 5.4 اشاره کرد.

4 پاسخ

 1. با سلام و سپاس
  بابت مطلب بسیار مفید و کاربردی که مستلزم وصف وقت و زحمت زیادی می باشد، بسیار تشکر می کنم.

 2. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  وردپرس 5.4 دقیقا 12 فروردین منتشر میشه؟ همین ویژگی ها فقط اضافه می شن؟

  1. سلام بهناز عزیز، خواهش می کنم.
   بله طبق قولی که تیم توسعه دهنده دادن تا 12 فروردین نسخه نهایی منتشر میشه و اما ویژگی ها همونطور که توی مقاله نوشتم ممکنه کمتر یا بیشتر باشند اما بیس اصلی آپدیت به این صورت هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *